Aksaray Flight Ticket

Aksaray

Aksaray

Türkiye

 

Önceki adı Archelais olan şehir, Türklerin gelişiyle dilimize uyarlanarak Aksaray olarak değişmiş. Yaklaşık bin yıldır adını koruyan nadir şehirlerden. Tarihi İpek Yolu’nun önemli merkezlerinden biri olan şehir: kiliseleri, yer altı şehirleri, camiileri ve antik kentleriyle çok büyük bir tarihi zenginlik barındırır. Bilet Sepeti olarak Aksaray rehberini özenle hazırladık. Uçak biletiz veya otobüs biletiniz hazırsa yola koyulalım!
 

 

Aksaray'da Gezilecek Yerler

 

Ihlara Vadisi: Ihlara kasabasında bulunur. Ihlara Vadisi, bir dini merkez olarak görülür, inziva ve ibadet için çok uygundur fakat savaş yıllarında, özellikle 9. yüzyılda, gizlenme ve korunma amaçlı da kullanılmış. 14km uzunluktaki Ihlara Vadisi’nin her tarafında bir başka tarihi ve doğal harika sizleri bekliyor. 200 metrelik kanyonuyla Melendiz Çayı, önce Selimiye Kasabası’na sonra da Ziga Kaplıcası’nın ve Yaprakhisar ile Belisırma köylerinin bulunduğu devasa vadiye ve Tuz Gölü’ne doğru gider. Bölgede yapıldığı dönemin özelliklerini ve din anlayışını yansıtan 14 tane kilise sizleri bekliyor. “Hz. İsa’nın Doğumu”, “Mısır’a Kaçış”, “Müjde”, “Son Yemek” gibi konuların işlendiği freskler oldukça ilgi çekici.
Ihlara Vadisi Örenyeri Müze Bileti: 20TL
Müzekart ile ücretsiz.

Eğri Minare: 1236 yıl civarında yapımı biten minare silindir gövdeli yapıda ve adını eğri duran minaresinden alır. 13. Yüzyılda Sultan I. Keyhüsrev tarafından yaptırılan minarenin yanındaki cami ise sonradan yapılmış. Aksaray’ın merkezinde oldukça özgün ve güzel bir tarihi yapı.  

Sümbüllü Kilise: Ihlara Vadisi’nin benzersiz yapılarından biri olan kilise, atmosferiyle ziyaretçilerine tarih şöleni vadediyor. 11-12. yüzyıllarda yapıldığı tahmin edilen kilise freskolarıyla dikkat çeker. İncildeki sahnelerden: Meryem’in ölümü ve Aziz tasvirleri, Mikail ve Cebrail Arasında Meryem eserleri günümüze kadar sağlam bir şekilde gelebildi.

Aksaray Zinciriye Medresesi: Muazzam bir mimarisi olan medrese 15. yüzyılda Karamanoğulları tarafından inşa edilmiş açık avlulu bir medrese. Kesme taş ve tuğla kullanılarak inşa edilmiş. Birkaç kez rotasyondan geçen yer, günümüze oldukça sağlam bir şekilde gelmiş. Mimarisi ve tarihiyle görülmeye kesinlikle değer bir yer.

Aksaray Müzesi: Zinciriye Medresesi’nin içinde bulunan müze 1985’ten beri varlığını sürdürüyor. Neolotik Çağ, Kalkolitik Çağ, Frig Çağı, Roma, Helenistik ve Bizans dönemlerine ait eserler bulunur. Birçok çeşitli ve etkileyici eser bulacağınız müze, uçak bileti veya otobüs bileti aldığınıza değecektir.
Müze Bileti: 5TL
Müzekart ile ücretsiz.

Acemhöyük: Yeşilova köyünde bulunuyor ve şehir merkezine 18km uzaklıkta. Erken Tunç Çağı’na kadar eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış bölgedeki arkeolojik kazılarda, birçok farklı eser çıkarılmış. Kazılar günümüzde hala devam ediyor ve Aksaray’da turistlerin uğrak noktalarından.

Güzelyurt Evleri: Aksaray şehir merkezine 28km uzaklıkta. Mimari özgünlükleri ve sağlamlıklarıyla dikkat çeken evlerin kapılarında yapım tarihi yazıyor. Bu evlerde ilk olarak Rumlar yaşamış, mübadele ile Rumlar Yunanistan’a göç edince, Yunanistan’dan Türkler gelip bu evlere yerleşmiş.

Nora Antik Kenti: Tarihte askeri bir merkez olarak kullanılmış, Roma ve Bizans dönemlerinde de önemini korumuş bir antik kenttir. İçinde birçok kilise kalıntısı, çeşitli freskler, akrapol ve küçük kale günümüze ulaşmış. Bu buram buram tarih kokan antik kent, Aksaray’a 30km uzaklıkta.

Gezilebilecek Diğer Yerlerden Bazıları:
Aksaray Manastır Vadisi Örenyeri
Aksaray Saratlı Kırkgöz Yeraltı Şehri
 

Ulaşım

 

Şehir içi ulaşımı yenilenmiş ve gelişmiş olan şehirde, otobüs ve minibüslerle kolayca seyahat edebilirsiniz.
 

Aksaray Mutfağı

 

Buğday ve buğday ürünleri ön planda. Et ve süt ürünleri de oldukça yaygın. Yufka, sepe, çörek, sıkma, erişte, kuskus pilavı, katıklı aş, dolma mantı, sac böreği… Aksaray mutfağının önemli yemeklerinden bir kısmı.
 

Gece Hayatı

 

Kentte gece hayatı oldukça sakin. Üniversitenin açılmasından sonra açılmış kafeler ve otel barları tercih edilebilir.

Aksaray rehberimizi umarız beğenmişsinizdir. Yorum ve eleştirilerinizi bekliyoruz. Yazımızı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın. Bilet Sepeti olarak iyi gezmeler dileriz.

Aksaray
17 Jun Mon, Cloudy
20.65°
Tue
22.9°
Wed
21.12°
Thu
22.62°
Fri
23.23°
Sat
22.16°
Mobile Application
Google PlayApp StoreApp Gallery