Kırıkkale Flight Ticket

Kırıkkale

Kırıkkale

Türkiye

Facebook'ta Paylaş

Twitter'da Paylaş

 

Kırıkkale, tarih öncesi devirlere kadar uzanan birçok medeniyete ev sahipliği yapmış tarih hazinesi şehrimiz. Bu İç Anadolu şehrine yapılan turistik gezilerde de, bu tip tarihi yerler daha çok ön plana çıkıyor. Ayrıca, şehrin güney ve batısından 94 km boyunca geçen Kızılırmak, onlarca yaylası ve parkıyla eşsiz bir doğa sunar. Şehrin isminin Kırıkköyü ve Kaletepe bölümlerinin kısaltılarak birleştirilmesinden ortaya çıktığı söylenir. Kırıkkale rehberini sizin için özenle hazırladık. Otobüs biletiniz veya uçak biletiniz hazırsa gezmeye başlayabiliriz.
 

 

Kırıkkale'de Gezilecek Yerler

 

Ceritkale Kaya Mezarları: Keskin ilçesinden 10 km uzaklıktaki Mezarlıklar, bölgenin en eski yerleşim merkezlerinden biri olarak geçiyor. Demir Çağı’na kadar uzanan tarihiyle bu yerleşim alanı, çok büyük eserleri olmasa da, çok kıymetli bir tarihi bölge. Alan geniş bir vadinin içinde yer alıyor.

Hasandede Camii ve Türbesi: Kırıkkale şehir merkezinden 12 km uzaklıktaki Hasandede kasabasında bulunur. 1605 yılında yapılan camii, kesme taştan ve oldukça kalın duvarlıdır. İlk türbe Hasandede’ye, ikincisi ise oğulları Şeyh Halil İbrahim, Şeyh Mustafa ve kızı Ümmühan anaya ait. Bu tarihi cami ve türbesi, gezip görmek isteyenler için ziyarete açık.

Şeyh Şamil Camii ve Türbesi: 15. yüzyılda yaptırılmış bir diğer tarihi camii. Evliya Çelebi’nin de çok saygın bir kişi olarak bahsettiği Şeyh Şami’ye ait türbe de caminin yanında yer alıyor. Turistlerin uğrak mekanlarından biri.

Çeşnigir Köprüsü: 110 metre uzunluğunda, 6 metre genişliğindeki 13. yüzyıl Selçuklu eseri köprünün tam yapılış tarihi bilinmiyor. 1402 Ankara Savaşı’na giden Timur ordusu da bu köprüyü kullanmış. Mısır Seferi esnasında Mimar Sinan tarafından yeniden yapılmış.

Keskin Sulu Mağara Yeraltı Şehri: Yer altı Şehri (Sulu Mağara) Kırıkkale ili, Keski İlçesi ,Altıntaş Mahallesinde yer alıyor. Bakanlığımız Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün onayıyla 2013 tarihinde ören yeri olarak ziyarete açılmıştır. Yer altında eski bir yerleşim ve önemli bir tarihi nokta olarak dikkat çekiyor. Giriş Ücretsiz.

Mke Silah-San Müzesi: Müze ücretsiz olarak 18-24 Mayıs tarihlerinde halka açık olup, diğer zamanlarda Makam oluru ile ziyaretler mümkün olmakta. 14.-20 yüzyıllarda Osmanlı ve diğer Avrupa ülkelerine ait silahların sergilendiği oldukça özel bir müze ve eğer açık olduğu bir tarihte orada olursanız gitmenizi öneririz.

Gezilebilecek diğer yerlerden bazıları:
- Kozlu Yöresi Antik Kenti
- Haydar Sultan Camii ve Türbesi
 

Ulaşım

 

Özel halk otobüsleri ve minibüsler, şehir içine, ilçelere ve ören yerlerine seferler yapıyor. Otogardan çarşıya giden minibüs ve otobüsler mevcut. Çarşıya geldikten sonra minibüs ve otobüs seferlerini hemen her mahalle için bulabilirsiniz.
 

Kırıkkale Mutfağı

 

Sebze ve et ürünleri sık olarak kullanılır. Külleme, kızartma, haşlama, kavurma, yoğurtlu tarhana, sızgıt, etli bulgur pilavı, guymak meşhur yöresel yemeklerinden bazıları.

Gece Hayatı

 

Gece hayatı pek canlı değil. Çay evleri ve kafelerin yanı sıra bazı otel ve restoran gece zaman geçirmek için seçenekler.

Kırıkkale rehberimizi umarız beğenmişsinizdir. Yorum ve eleştirilerinizi bekliyoruz. Yazımızı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın. Bilet Sepeti olarak iyi gezmeler dileriz.

Tue
21.58°
Wed
22.19°
Thu
24.48°
Fri
24.08°
Sat
24.15°
Kırıkkale
14 Jul Sun, Sunny
24.74°
Mobile Application
Google PlayApp StoreApp Gallery