Karabük Flight Ticket

Karabük

Karabük

Türkiye

Karabük, önemli ve etkileyici bir tarihi şehrimiz olduğu kadar doğa harikalarıyla da dikkat çekiyor. Özellikle Safranbolu ilçesi, yurt içi ve yurt dışında turistlerin uğrak mekanı ve gezilip görülmeye değer bir kent. Tarih, doğa ve turizm şehri Karabük için özenle bir rehber hazırladık. Otobüs biletiniz veya uçak biletiniz hazırsa yola çıkabiliriz!
 

Karabük'te Gezilecek Yerler

 

Safranbolu Evleri: Geleneksel Türk mimarisinin önemli örneklerinden olan evler, ülke tanıtımında da rol oynarlar. Yaklaşık 2000 geleneksel Türk Evi bulunmakta. UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınan  evler günümüzde hala kullanılmakta. Karabük’e gittiğiniz zaman pek çok kültürel ve tarihi eseri bulunan Safranbolu bölgesine gittiğinize değecektir.

Kristal Teras: Karabük Safranbolu’nun önemli losyonlarından biri olan Kristal Teras’ta, yaklaşık 80 metre yükseklikte cam bir bölmeden manzaranızı izleyebilir, mekandaki kafeden çayınızı alıp içebilirsiniz. Ziyaretçiler genel olarak ambiyansı ve manzarayı beğenmekle birlikte, camın yeterince temiz olmamasından ve çizikli olmasından şikayetçi olabiliyor.
Giriş Ücreti: 3TL

Ulu Cami(St. Stafenos Kilisesi): Tarihi yapı, Safranbolu’nun Kıranköy semtinde bulunuyor. Rumların Yunanistan’a göçmesi sonrası camiye dönüştürülüp Ulu Cami ismini almış.

Bulak Mağarası: Gene Safranbolu’nun inanılmaz güzellikteki mağarası, görülmesi gereken yerlerden bir tanesi. Zirveye ulaşmak için yaklaşık 155 basamak çıkmanız gerekiyor ama gözünüz korkmasın, çıktığınıza değecektir. İçi oldukça büyük olan mağaranın oldukça özgün ve etkileyici bir yapısı var. Otobüs biletinizi veya uçak biletinizi aldığınıza değecektir.

Kaymakamlar Müzesi: 300 yıllık konak; ahşap mimarisiyle, Safranbolu’daki birbirinden güzel evlerin önemlilerinden biri. İçinde tarihi köy araç gereçleri sergilenen evin her köşesinde ince ahşap işçiliği var. Safranbolu tarihini ve evlerini tanıtmayı amaçlayan tarihi ev, gittiğinize değecek güzel bir yer.
Müze Bileti: 5TL

Köprülü Mehmet Paşa Cami: Safranbolu’nun en büyük camiidir. 1662’de Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa tarafından yaptırıldı. 17. yüzyılın mimari özellikleri taşıyan tarihi camiyi ziyaret edebilirsiniz.

Safranbolu Kalesi: Bizans döneminde yapılmış olan Kale’nin surları ve duvarları günümüzde yıkık durumda. Dadybra kalesi olarak da bilinen yapı, Karabük’ün önemli tarihi miraslarından. Kale, Hükümet Konağı ve Saat Kulesi ile aynı yerde bulunuyor.

Asar Kalesi: Karabük’ün Seferler Köyü’nde bulunan Asar Kalesi, oldukça özgün bir yapı. Savunma amaçlı yapıldığı düşünülen kalenin etrafında moloz taştan sur bulunur.
 

Ulaşım

 

Otobüs, minibüs ve taksiyle sağlanır. Çoğu mahalle ve köye halk otobüsleri var. Karabük halk otobüsleri hakkında detaylı bilgi: http://www.karabuk.bel.tr/otobushatlari.asp
 

Karabük Mutfağı

 

Karadeniz mutfağının etkisi görülen yöresel yemeklerin önemlileri: gözleme, kuyu kebabı, Safranbolu bükmesi, yayım, yaprak dolması, sini çöreği, bandırma, bazlama, çullu çörek, su böreği, ev baklavası, safranlı zerde, haluşka…
 

Gece Hayatı

 

Üniversite’nin açılmasıyla biraz daha canlanan şehirde geceleri gitmek için alkollü ve alkolsüz mekanlar bulunuyor.

Karabük rehberimizi umarız beğenmişsinizdir. Yorum ve eleştirilerinizi bekliyoruz. Yazımızı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın. Bilet Sepeti olarak iyi gezmeler dileriz.

Wed
30.93°
Thu
22.8°
Fri
22.72°
Sat
22.84°
Sun
17.15°
Karabük
17 Jun Mon, Sunny
19.18°
Mobile Application
Google PlayApp StoreApp Gallery