Bangkok Flight Ticket

Bangkok

Bangkok

Tayland

 

Bangkok, doğunun mistiğini harika bir turistik eğlence anlayışıyla harmanlamış, bunu yaparken de tarihi mirasını korumuş, gittikçe yükselen bir değer. Ülkemizde vize probleminin olmaması ve şehrin, tüm Tayland gibi oldukça ucuz olması da turistik potansiyelinin artma nedenlerinden. Eğer hazırsanız, Tayland uçak biletiniz de tamamsa, Tayland’ın hem mistik hem de turistik başkentini beraber keşfedelim. Bilet Sepeti olarak hazırladığımız Bangkok rehberimize mutlaka göz atın!
 

 

Bangkok Gezilecek Yerler

 

Kamthieng House: 200 yıllık ağaçtan yapma ev, Ping River’de inşa edildikten sonra 1848’de Chaing Mai’ye getirilip yeniden yapılandırılmış.  O kırsal bölgede yaşayan bir aile tarafından satın alınan ev daha sonar Siam Toplumu tarafından etnolojik bir müzeye çevirilmiş. Geçen yüzyıl boyunca, kuzey Tayland’daki kırsal yaşamın basitliğini gösteren müzede, balık tuzakları gibi geleneksel ve yerel aletler var.

Açık Olduğu Saatler: Salı – Cumartesi: 09:00 – 17:00
Giriş Ücreti: Var
Adres: 131 Asoke Montri Road, Sukhumvit 21, Bangkok, Thailand
Website: www.siam-society.org

Erawan Shrine: Oldukça yoğun bir kavşak noktasının kenarında, Central World Plaza alışveriş merkezinin  tersinde, kutsal Erewa Shrine heykeli yer alıyor. Thai’lerin Brahma’ya, Hindu tanrısına ve onun filine saygısını gösterir. Erawan Heykeli, özellikle geceleri aydınlatıldığı zaman parlayarak harika  bir görüntü ortaya koyuyor. Tayland halkının kültürünü ve inançlarını tanımak için oldukça güzel yerlerden biri.

Açık Olduğu Saatler: 7/24
Giriş Ücreti: Var
Adres: On the corner of Ploenchit Road and Ratchadamri Road, Bangkok, Thailand

Büyük Saray(Grand Palace): 1782’de, Bangkok Tayland’ın yeni başkenti olarak belirlendiğinde yapılmış. Parıldayan duvarlarıyla sarayların ve tapınakların bulunduğu etkileyici bir kompleks. 218 bin metrekarelik alana yayılan bu kompleks, bünyesinde birçok ihtişamlı yapı bulunduruyor. Girişte özel ve katı bir kıyafet kuralı bulunuyor. Şort, mini etek, kolsuz gömlek ve parmak arası terlikle gidenler için girişte pantolon ve plastik ayakkabı kiralanıyor.

Kompleksteki en önemli yer diyebileceğimiz Wat Phra Kaeo, en kutsal Tayland tapınağıdır. Gizli ve ufak “Zümrüt Buddha”(Emerald Buddha) burada bulunur. Zümrüt değil yeşimle kaplıdır.

Açık Olduğu Saatler: Her gün: 08:30 – 15:30
Giriş Ücreti: Var
Adres: Na Phra Lan Road, Bangkok, Thailand
Telefon: (02) 623 5500
Website: www.palaces.thai.net

Wat Arun: Uzak doğu sanatını yansıtan ve piramit görüntüsünü andıran yapıda, çok detaylı figür ve seramik süslemeleri bulunmakta. 17. Yüzyılda yapılmış bu önemli yapı, şehrin önemli simgelerinden biri. Tapınak Emerald Buddha’nın ilk evi olarak gösterilir. Doğunun derin ve mistik yapısını koklayabileceğiniz bu yapıyı görmek oldukça özel bir deneyim olacaktır.

Açık Olduğu Saatler: Her gün: 08:30 – 17:30
Giriş Ücreti: Var
Adres: Arun Amarin Road, Bangkok, Thailand
Telefon: (02) 891 2978.
Website: www.watarun.net

Bangkok Ulusal Müze(National Museum): Bölgenin en büyük ve kapsamlı müzesi Ulusal Müze,  Neolitik dönemden birçok harikayı bünyesinde barındırıyor. Kraliyet cenaze arabaları, süslü Buddhaisawan şapeli ile Tayland’ın önemli bir yeri. Phra Sihing Buddha ise Büyük Saray’daki Zümrüt Buddha’dan sonra, ülkenin en kutsal ikinci sembol sayılıyor. Sadece bu yapıyı görmek bile, Bangkok uçak bileti alıp gittiğinize değecektir!

Açık Olduğu Saatler: Çarşamba – Pazar: 09:30 – 16:00
Giriş Ücreti: Var
Adres: Na Phrathat Road, Bangkok, Thailand
Telefon: (02) 224 1333.
Website: www.thailandmuseum.com

Gezilebilecek diğer yerler:
- Lumphini Park
- Royal Barges National Museum
- Suan Pakkad Palace Museum
- The Jim Thompson House
- Vimanmek Palace
- Wat Pho (Temple of the Reclining Buddha)
 

Ulaşım

 

Otobüs, metro, tren ve tekne gibi araçlarla gelişmiş bir toplu taşıma sistemi olan Bangkok’da, en yaygın olarak otobüs kullanılır. Otobüslerle kentte her noktaya ulaşabilirsiniz.
Bangkok Metrosu 18 istasyona sahip.
Toplu taşımalar için, bir kerelik veya günlük basım kartlar alabilir veya sürekli doldurulan Rabbit Smartkart alabilirsiniz. Fakat metroda Rabbit Smartkart geçmiyor. Metro için, bir, üç, on beş veya otuz günlük bilet alabilirsiniz.
 

Gece Hayatı

 

Bangkok’un gece hayatı genel olarak iki kırmızı ışık(red light) sokağının: Patpong ve Soi Cowboy civarında yaşanır. Seks kulüpleri ve masaj salonlarıyla dolu sokaklarda ayrıca hariki kokteyl barlar ve restoranlar da dolu dolu olur.
Bazı Yer Önerileri:

Club:
Levels Club & Lounge: trans müzik, dans müziği, R&B, hip-hop gibi çok geniş müzik yelpazesiyle, gelişmiş ses sistemi ve iyi DJ’leriyle güzel bir yer.
Adres: 6th floor, 35 Sukhumvit Road, Soi 11, Bangkok, Thailand

Q Bar: Geniş içki menüsü, geniş müzik çeşitleri ve iyi DJ’leriyle güzel bir club.
34 Soi 11 Sukhumvit Road, Bangkok, Thailand
Website: http://www.qbarbangkok.com

Bar:
WTF: Yemek-İçki-Sanat-Arkadaşlık konseptiyle güzel bir alternatif bar.
Address: 7 Sukhumvit Road, Soi 51, Bangkok, Thailand
Website: http://www.wtfbangkok.com

Canlı Müzik:
Saxophone Pub & Restaurant: Güzel bir caz bar.  Blues, caz, funk grupları sahne alıyor. Mai Tai ve Saxophone Dropper gibi özel kokteilleri var.

Adres: 3/8 Victory Monument, Phayathai Road , Bangkok, Thailand
Telefon: (02) 246 5472.
Website: http://www.saxophonepub.com
 

Bangkok Mutfağı

 

Tayland mutfağı genel olarak: Güneydoğu Asya mutfak kültürlerinin bir karışımı ve sentezidir. Baharatlar oldukça yoğun kullanılır. Pirinç ve deniz ürünleri mutfakta önemli bir konumdadır. Tom Yum Goong ve Gaeng Daeng önerdiğimiz, meşhur Tayland lezzetlerinden.
 

Alışveriş

 

Bangkok alışveriş için Asya’daki en iyi yerlerden biri. Pazarlık yapmak burada da adet gibi.
Chinatown’da altın shoplarını, Indian Quarter’da kumaş marketletlerini, Khao San Road ve Sukhumvit Roa’da kıyafet ve hediyelik eşya satılan yerleri keşfedebilirsiniz.

Bankgkok’u özüyle tanıtmaya ve siz okuyucularımıza işinize yarayacak öneriler vermeye çalıştık. Umarız bu harika şehri gidip dolu dolu anılarla ve harika yaşanmışlıklarla dönersiniz. Bilet Sepeti olarak iyi gezmeler dileriz!

Bangkok
17 Jun Mon, Cloudy
31.19°
Tue
34.52°
Wed
36.86°
Thu
35.39°
Fri
35.92°
Sat
32.65°
Mobile Application
Google PlayApp StoreApp Gallery