Dalaman Flight Ticket

Dalaman

Dalaman

Türkiye

Muğla'nın turistik ilçeleri arasında ilk sıralarda yer alan Dalaman, huzurlu atmosferi, doğası, denizi, havasıyla keyifli bir tatil geçirmek isteyenlerin ilgi gösterdiği yerlerden biri olarak albenisini korumaktadır. Mavinin her tonunun yer aldığı, upuzun sahillerinin olduğu, yemyeşil ormanların içinde harika bir yerdir. Yerli ve yabancı birçok turistin her zaman ilgi odağında olan Dalaman deniz, kum, güneş ve tarihin bir arada olduğu, şehrin gürültüsünden kilometrelerce uzakta, sessiz huzurlu bir tatil alternatiflerinin arasında bulunuyor.

 

Dalaman'da Gezilecek Yerler

 

Türkiye’de rafting yapılacak olan ender yerlerden biri olan Dalaman Çayı, azgın suları ve mükemmel doğası ile raftingcilerin gözde yerlerinden biridir. Rafting parkuru Narlı köyünün yukarısında Olukgeçen Deresi’nin Dalaman Çayı’na karıştığı yerde başlayıp, baraj gölü alanına kadar uzanır. Sadece profesyonel raftingcilerin kullanabileceği bu bölüm turistlerle, profesyonel olmayan raftingcilere kapalıdır. Dalaman’a 15 dakika uzaklıkta olan Sarsıla Koyu, ziyaret edilmesi gereken yerlerin arasında bulunmaktadır.

Dalaman’da gezilecek yerlerden bazılarını ise şöyle sıralayabiliriz;

Kapıdağ Yarımadası,

Devlet Üretme Çiftliği,

Abbas Paşa Camisi,

Sarsıla Koyu,

Kalynda, Krya, Lissa Kalıntıları,

Hippokome, Gökdağ, Oktapolis Antik Kenti,

 

 

Sarıgerme Plajı

 

Türkiye’nin en güzel plajlarından birisi olan Sarıgerme Plajı, denizinin güzelliği, çam ağaçlarıyla dolu olan ormanlarıyla Dalaman’a geldiğinizde uğramadan gitmeyeceğiniz yerler arasındadır. 7 kilometrelik bir plaja sahip olan Sarıgerme, geniş olan kumsalının yanı sıra, çok çeşitli restoranlarıyla da sizlere keyifli anılar yaşatacaktır. Türkiye Çevre Eğitim vakfının öncülük ettiği plaj ve koyların, gerekli temizlik koşullarına sahip olan plaj mavi bayrak sahibidir. Plajın çoğu oteller tarafından kullanılırken, otel müşterileri harici dışarıdan girişler ise ücretlidir. Muğla şehirlerarası otobüs terminali ve Dalaman’dan, Ortaca’ya giden otobüsler bulunmaktadır. Buradan bineceğiniz minibüs veya otobüsler ile plaja 15-20 dakikada ulaşabilir, eğer özel aracınızla gelmek isterseniz Dalaman’a geldikten sonra yol üzerinde yer alan Ortaca tabelalarını takip ederek, Sarıgerme Halk plajına kolaylıkla ulaşma imkânı bulabilirsiniz.

 

Gökmile Koyu

Bulunduğu konum itibariyle Türkiye’nin en güzel koylarını içinde barındıran Dalaman’ın, el değmemiş ve yemyeşil bir ormanla çevrili bir diğer özel koylarından birisi de; Gökmile Koyu’dur. Hamam Koyu’ndan 20 dakikalık bir yürüyüşle ya da Fethiye’den kalkan tur tekneleriyle varılan Gökgemile Koyu, sessizliği ile cennetten bir parçaymışçasına ruhunuza iyi gelecektir. Koyun yakınında kurulmuş olan tesislerde her türlü temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilirken, masmavi denizinde harika bir tatil geçireceksiniz.

Sarsala Koyu

Bozulmamış olan doğası, manzarası ve denizinin güzelliğiyle Sarsala Koyu cennetten bir parçaymış hissi uyandırıyor insanın üzerinde. Koyun yer aldığı deniz bir hayli taşlı olmasına rağmen, bir o kadar da temizdir. Bahar aylarında dahi burada denize girmek isterseniz, hiç çekinmeden girebilirsiniz. Hafif soğuk olabilir ama içerisine girdiğinizde aradaki farkı anlayamayacaksınız bile. Koyda restoran, cankurtaran, duş gibi servisler olmasıyla birlikte bunlar ücretlidir. Kara yoluyla ulaşılan tek koy olma özelliğinden dolayı, yerli ve yabancı olan birçok turistin ilgisini çekip akınına uğrayabiliyor. Çok fazla yaz aylarını beklememenizi tercih ederim bu güzel yer için, Mayıs ve Eylül ayları en ideal zamanlar arasındadır.

Dalaman Çayı

Turistik mekânlara yakın olmasından dolayı, yerli ve yabancı olan birçok turistin ilgisini çekmektedir. Adrenalin ve eğlence Dalaman Çayı’nda bitmeyen bir aktivite haline geliyor. Burada bulunan birçok butik otel konaklama anlamında hiçbir sıkıntı yaşatmıyor size. 229 kilometre uzunluğunda olan çay, her daim berrak ve turkuaz rengindedir. Belli dönemler çayda rafting yapılabilirken, eylül ve ekim aylarında çayın suları yükselmektedir.

Ekincik Koyu

Köyceğiz sınırları içinde bulunan Ekincik Koyu, masmavi denizi ve paha biçilmez doğasıyla Dalaman’ın güzelliklerinden birisidir. Haberlerde çokça adından söz ettirmeye başlaması, haliyle ilginin de artmasına yol açıyor. Huzurlu ve temiz bir yer olmasından dolayı, tercih edilen yerler arasında önceliklidir.

Günlüklü Koyu

Büyülü bir atmosfere sahip olan koylardan birisi olan Günlüklü Koyu, adını özel ve nadir bulunan Günlüklü yani Sığla ağaçlarından almaktadır. Deniz suyu çakıl ve kum karışımı olmasının yanı sıra, sığ bir denize sahiptir. Bundandır yüzme bilmeyen kişiler dahi, burada keyifle suyun tadını çıkarabilirler. Koyda bulunan alternatiflerden birisi de, kamp yapabilme olanağıdır. Kamp için tüm ihtiyaçlar yöreden kolaylıkla sağlanabiliyor. Koya 150 metre mesafede yer alan konaklama yerlerini de alternatif olarak düşünebilirsiniz.

İztuzu Plajı

Ortaca Dalyan bölgesinde bulunan İztuzu Plajı, incecik kumları ve doğal güzellikleriyle Avrupa’nın en iyi açık alanı seçilmiştir. Bu plajın özel olmasının bir diğer yanıysa, Caretta Caretta kaplumbağalarının doğal yaşam ve yumurta alanı olmasıdır. Plaj Mayıs’tan Eylül’e kadar 20.00 ile 08.00 arası kapalıdır. Akşam 20.00’dan sonra plaj kaplumbağaların oluyor. Plajda ses yapmak ve ateş yakmak genel yasaklar arasında yer alıyor.

Tlos Antik Kenti

Unesco’nun Geçici Miraslar listesinde yer alan bu antik kent, Likya bölgesi olarak bilinen coğrafyanın en köklü yerleşim yerlerinden birisidir. Likya’nın önemli piskoposluk merkezlerinden biri olan bu kent, Hristiyanlık tarihinde önemli bir yer tutmaktadır. Bu bölgede 18. Yüzyıl Osmanlı Dönemine ait izlere de rastlamanız olasılıklar arasındadır.

Alışveriş

 

Dalaman merkezinde birçok hediyelik eşya alabileceğiniz ve gümüş takılar görebileceğiniz mağazalar mevcuttur. Hem sevdiklerinize hem de kendinize birçok hediyeyi buradan alabilirsiniz.

Ulaşım

 

Muğla Dalaman Havalimanı'ndan Marmaris ve Fethiye'ye gitmek için, Muğla Belediyesi Toplu Taşıma otobüslerinden yararlanabilirsiniz ve fiyatlar kamu hizmeti olması nedeniyle bütçeniz için gayet uygundur.

Gece Hayatı

 

Deniz, kum ve güneşin sona erdiği günün akşamında eğlenmek için burada birçok alternatif bulabilirsiniz. Mavi Bar, Queen Bar, Club Areena, Eclipse Bar, burada eğlenebileceğiniz bazı eğlence yerlerinden bazılarıdır.

Dalaman
17 Jun Mon, Sunny
23.03°
Tue
23.58°
Wed
25.31°
Thu
25.98°
Fri
26.46°
Sat
23.08°
Mobile Application
Google PlayApp StoreApp Gallery