Guangzhou Flight Ticket

Guangzhou

Guangzhou

Guangzhou Çin’in Guangdong eyalet merkezinin en büyük şehri diyebiliriz. Hong Kong’un Kuzeybatısında Makao’nun kuzeyinde yer almaktadır. Guangzhou önemli bir ticaret limanıdır. Eski ismi Kanton’dur. Çin’in en kalabalık üçüncü şehri olarak kayıtlara geçmiştir. Gelişmemiş ülkelerden aldığı kaçak göçlerden dolayı 3.Dünya ülkelerinin başkenti olarak da anılmaya başlamıştır.

M.Ö 214 yılında Panyu adıyla kurulan bu şehir M.Ö 206 yılında Nanyue Krallığı’nın başkenti olması sebebiyle büyüyerek ve zaman içerisinde Guangzhou ismini alan şehirde Panyu bir bölge ismi olarak kalmıştır.

 

Guangzhou Gezilecek Yerler

 

Guangxiao Tapınağı; Hintli bir din adamı tarafından 5.yüzyılda inşa edilmiştir. Şuan ki görünüm itibariyle 14.yüzyılda yapılmıştır. Bu tapınak Guangxiao sokağında yer alıyor. Ünlü Budistlerin uğrak noktasıdır.

Altı Banyan Ağacı Tapınağı; Şehirde yer alan en iyi 3-4 tapınaktan birisi diyebiliriz. 537 yılında inşa edildiği söylenmektedir. Şehrin sembol tapınağı olarak kabul edilmiş, tahta yapısı işe değişik bir görselliğe sahiptir.

Kanton Kulesi; 37 kattan oluşan bu kuleye çıkarak gözlem noktalarından şehri seyredebilirsiniz. 600 metre yüksekliğinde olup televizyon kulesi olarak kullanılmaktadır. Kule içerisinde sergi alanları, restoranlar, kafeler ve sinema salonu bulunmaktadır. Kanton Kulesi’nin yapımına 2005 yılında başlanmış olup 2010’un Eylül ayında açılışı yapılmıştır.

Beijing Lu Caddesi; Şehrin en hareketli caddesidir. Sadece yaya trafiğine açık olan bu cadde de alışveriş için bir çok mağaza bulabilirsiniz. Bu caddeye metro ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Nanyue Anıt Müzesi; Guangzhou’da ki en büyük anıt ve en eski müzesi diyebiliriz. Müzede kraliyete ait bir çok eser bulabilirsiniz. Bunların içinde Kral Yue Jade’ye ait olan eserler müzeye büyük zenginlik katmıştır. Sabah 09:00 akşam 17:30 saatleri arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Guangzhou Müzesi; Şehrin 2000 yıllık tarihine tanıklık eden, Kültür, yaşayış ve tarih ile ilgili belgelerin görülebileceği bu müzenin ziyaret saatleri 09:00 – 17:30’dir.

Canton Tower; 595 metre uzunluğuyla şehrin sembolü diyebiliriz. İnşa edildiğinde dünyanın en uzun kulesi ünvanını kazanmıştı. Çeşitli etkinlikler düzenleyerek turistlerin ilgi odağı haline gelen bu kulede restoranlar ve sinema salonu bulunuyor.

Pratik Bilgiler

 

Guangzhou Resmi Tatil Günleri

 • Yeni Yıl – 1 Ocak
 • Bahar Festivali – 1-2-3 Ocak / ay takvimine göre
 • Dünya Kadınlar Günü – 8 Mart
 • Kinming Festivali – 4 Nisan
 • İşçi Festivali – 1 Mayıs
 • Gençlik günü – 4 Mayıs
 • Duanvu Festivali – 5 Mayıs / ay takvimine göre
 • Çocuklar günü – 1 Haziran
 • Çin komünist partisinin kuruluşu – 1 Temmuz
 • Silahlı Kuvvetler günü – 1 Ağustos
 • Ay Festivali – 15 ağustos
 • Ulusal Gün – 1 Ekim / 2 gün

 

Guangzhou'da Şehir İçi Ulaşım

 

Almanya ve Hollanda kadar aktif olarak bisiklet kullanılmasa da son yıllarda çeşitli projelerle desteklenmektedir. Liwan ve Yuexiu bölgelerini yürüyerek gezebilirsiniz. Bu iki bölge şehrin tarihi mekanlarını barındırmaktadır.

1999 yılında açılan Guangzhou metro sisteminin şuan 8 hattı bulunmaktadır. Şehir içinde ulaşım rahatlığı açısından metroyu tercih etmeniz sizlere epey bir zaman kazandıracaktır. Şehir içi seyahatlerinde Tren kullanmanıza gerek yoktur. Hong Kong’a gitmek isterseniz East Railway Station garını kullanabilirsiniz.

Guangzhou’da şehir içi ulaşım rahattır. Metro sistemi işinizi kolaylaştırıyor olsa da 3-4 kişilik gruplarda taksi maliyeti metroya göre daha ucuz olabilir. Guangzhou’da taksi ücretleri çok ucuz olduğundan kalabalık gruplar taksiyi tercih etmektedirler.

Fakat taksiye binerken dikkat etmeniz gereken birkaç konu var. Özellikle gideceğiniz yerin kartviziti olmalı (Çince yazılı) İngilizce bilen taksici sayısı Guangzhou’da çok azdır. Çince yazılı bir adresiniz yok ise ulaşım konusunda takside sorunlar yaşayabilirsiniz. Şehir de ki en uzak noktaya taksi ile 20-25 dolar gibi bir ücrete gidebilirsiniz.

Guangzhou Mutfağı

 

Çin mutfağının önemli yemeklerini Guangzhou’da bulmak mümkün. Ancak  damak tadınıza uymazsa şehirde Türk yemekleri yapan restoranlarda bulunmaktadır.

Liman şehri olan Guangzhou’da deniz ürünlerini tercih edebilirsiniz. Balıktan yengece kadar denizin içinden çıkan her şeyi tüketiyorlar diyebiliriz.

Çin mutfağının önde gelen yemeklerinden Pekin Ördeğini deneyebilirsiniz.

Aslında bizlerinde alışık olduğu bir çeşit ince makarnaya benzeyen Noodle Guangzhou’da çeşitli soslar ile servis ediliyor. Böceklerden ve ağır baharatlardan yapılmış soslara karşı dikkatli olmanızı önemle tavsiye ederiz.

Dorayaki, Ballı bisküviye benzer bir tür Çin tatlısıdır. Kek unu ve fasulye ezmesinden yapılır.

Tatlı konusunda pek fazla seçeneğiz yok ama damak tadınıza uygun olabileceğini düşündüğümüz Ballı kızarmış dondurmayı deneyebilirsiniz.

Guangzhou'da Alışveriş

 

Guangzhou’da antik ve geleneksel Çin sanatı ürünleri bulabilirsiniz. Kültürel ürünler için Wende sokağını ziyaret edebilirsiniz. Qingping Market egzotik vahşi hayvan satışı yapılan ve her türlü hayvanı yiyecek olarak alabileceğiniz adreslerden bir tanesidir. Elektronik ürünler için bir şey demeye gerek yok sanırım Çin’de olduğunuzu her sokakta hissedeceksiniz.

Bunun dışında şehirde yer alan alışveriş merkezlerinde bir çok ünlü markanın mağzasını bulmanız mümkün. Sevdiklerinize ve yakınlarınıza hediyelikler almak isterseniz pasajları tercih etmelisiniz. Hem yöresel hem de ucuz hediyelikleri pasajlarda bulabilirsiniz.

Guangzhou'da Gece Hayatı

 

Gece hayatında eğlenecek bir çok mekan olsa da sizlerin dans kulüplerini ve barları tercih etmenizi öneririz. Zira tehlikeli ve istemediğiniz manzaralar ile karşılaşmanız mümkün. Şehrin en meşhur iki birası olan Tsing Tao ve Zhu Jiang denemenizi tavsiye ederiz.

Gece boyu güzel ve keyifli vakit geçirmek isterseniz aşağıdaki mekanları ziyaret edebilirsiniz.

 • The Cave
 • Club Nana
 • Heihei Club


 

Wed
30.27°
Thu
29.37°
Fri
30.5°
Sat
30.02°
Guangzhou
14 Jul Sun, Cloudy
30.95°
Mobile Application
Google PlayApp StoreApp Gallery