Hiroşima Flight Ticket

Hiroşima

Hiroşima

Japonya

Savaşın belki de en acımasız yüzünü gösterdiği şehirlerden biridir Hiroşima. 73 yıl önce atılan atom bombasıyla yerle bir olan kent, bu yıkımın izlerini kısa sürede silip, yepyeni bir şehir inşa etmiştir. İnsanlığın ve tarihin yüz karası olan bu acımasız olaydan sonra “tek bir ağaç bile yetişmez” denen Hiroşima, bugün yeşilliğiyle adeta örnek bir şehir haline gelmiştir. Hiroşima; yükselen binaları, üniversiteleri, tertemiz nehirleri ve alışveriş merkezleriyle beklenenin aksine son derece hareketli ve gelişmiş bir şehir hayatı sunmaktadır.
Sokaklarında, caddelerinde dolaşırken; yüzbinlerce kişinin hayatını kaybettiği nükleer felaketin izlerinden etkilenmemek elbette ki mümkün değil. Gezerken bunu hissedecek, aynı zamanda bu kadar kısa bir sürede toparlanıp, küllerinden doğan bu şehre ve insanlarına hayran olacaksınız.

 

Hiroşima Gezilecek Yerler

 

Hiroşima Barış Anıtı Müzesi (Hiroshima Peace Memorial Museum)

50 yen gibi sembolik bir ücretle ziyaret edilen müzede, atom bombasının patlamasıyla beraber, şehirde yaşananlar en ince ayrıntısına kadar anlatılmaktadır. Patlamanın etkisini gözler önüne seren fotoğrafları, kıyafetleri, şahsi eşyaları ve geldikleri durumları gözler önüne seren müzeye girer girmez yaşanan korkunçluğu iliklerinize kadar hissedecek ve savaştan bir kez daha nefret edeceksiniz…
Bombanın patlama etkisiyle, 4000 dereceye çıkan ısıyla beraber yanan insanlar ve tüm canlılarla beraber dümdüz olan bir şehir olan Hiroşima’nın, yara izlerini en net görebileceğiniz müze kuşkusuz burası. Mutlaka ama mutlaka gelin ve görün.

Çocuk Barış Anıtı (Children Peace Monument)

Hiroshima Peace Memorial Museum’un bahçesinde bulunan anıt, elinde kuş tutan bir çocuk figürüdür. Yemyeşil parkın içinde bulunan bu anıtın hikâyesi derin bir hüzne sahip. Hikâye şöyle: “Patlama gerçekleştiğinde şehrin dışında yaşayan ve 2 yaşında olan Sadako Sasaki, aradan geçen 10 yıldan sonra radyasyon kaynaklı lösemiye yakalanmış. Hastanede kaldığı süre boyunca arkadaşı onu ziyarete her gelişinde origami yapması için kâğıtlar getirmiş.  Sadako hastanede geçirdiği günler boyunca bu kâğıtlardan turna yapmaya başlamış. Uzun ve sağlıklı bir hayatı simgeleyen turna kuşundan, inanca göre 1000 tane yaparsa 1 dileği gerçek olurmuş. 644 tane yapabilen Sadoko hayata gözlerini yummuş. Geri kalanları arkadaşları tamamlamış ve Sadako tüm bu origamilerle beraber gömülmüş…”
Bu anlamlı anıt işte bu sebeple dünya barışının sembollerinden biri olmuştur. Ayrıca dünyanın her yerinden yaptıkları origamileri gönderen çocukların eserleri de anıtın çevresinde sergilenmektedir.

Atomik Bomba Kubbesi (Atomic Bomb Dome)

Müzenin parkının içerisinde yer alan bir diğer yapı, patlamadan önce göz alıcı bir tiyatro binası olan Atomic Bomb Dome’dur. Patlamanın büyük yıkıcılığına karşın ayakta kalabilmiş 10-15 yapıdan bir tanesi olan bina bir süre, sığınma ve haberleşme yeri olarak kullanılmıştır. Atomic Bomb Dome’un önünde yer alan eski fotoğrafı ve şimdiki görüntüsüyle savaşın acımasız yüzünü ortaya koymaktadır.

Hiroşima Kalesi (Hiroshima Castle)

Aslının 1590 yılında inşa edildiği Hiroşima Kalesi, atom bombasının atılmasıyla beraber yok olmuştur. 1958 yılında gerçeğine uygun olarak yeniden yapılan kaleye, Barış Anıtı Müzesi parkından çıktıktan sonra, yeşilliklerle dolu diğer parklardan geçerek yaklaşık 15 dakika içerinde ulaşabilirsiniz. Yaşayan halkın da sık sık dinlenme için tercih ettiği alan, 400’e yakın sakura ağaçlarıyla süslüdür. 360 yen karşılığında burayı da mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Miyajima Adası (Itsukushima)

%99 gibi çok büyük bir oranı ormanla kaplı olan bu cennet ada, Seto İç Denizi’nin batı bölgesinde konumlanmıştır. Ada, içerisindeki Itsukushima tapınağıyla beraber UNESCO Dünya Mirası Listesine dâhil edilmiştir. Japonlar açısından dini olarak da büyük önemi olan adaya vardığınız andan itibaren bambaşka bir yerde olduğunuzu hissedeceksiniz. Hiroşima’ya kadar gelmişken burayı da kesinlikle görmelisiniz.

Mitai-Dera ve Fudoin Tapınakları

Tüm Japonya’da olduğu gibi tapınaklar Hiroşima’da da büyük ilgi ve önem görmektedir. Mitai-Dera ve Fudoin de bunlardan birkaçıdır. Mita-Dera Tapınağı, orman içerisinde geniş bir vadinin tepesinde oldukça dikkat çekicidir. Bahçesindeki türlü türlü heykellerin yanı sıra buda heykelleri, şelaleler turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Fudoin Tapınağı ise, 906 yılında imparatorluk döneminin geçtiği önemli bir yerdir. Nishitani’de keşiş Saiko’nun 12 tapınağından bir olan Fudaoin, bölgenin belki de en sakin ve huzurlu yerlerinden bir tanesidir. Buraya gelip gezdikten sora çevredeki restoranlarda yemeğinizi yiyebilir şehrin hüznünden uzak dingin bir gün geçirebilirsiniz.

 

Pratik Bilgiler

 

Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl – 1 Ocak
 • Ergin Olma Bayramı
 • Ulusal Kurtuluş Bayramı – 11 Şubat
 • İlkbahar Gündönümü Bayramı – 21 Mart
 • Yeşillik Bayramı – 29 Nisan
 • Anayasa Günü – 3 Mayıs
 • Ulusal Tatil – 4 Mayıs
 • Çocuklar Bayramı – 5 Mayıs
 • Deniz Bayramı
 • Yaşlılara Saygı Bayramı
 • Sonbahar Gündönümü Bayramı – 23 Eylül
 • Sağlık ve Spor Bayramı
 • Kültür Bayramı – 3 Kasım
 • İşçilere Şükran Günü – 23 Kasım
 • İmparator’un Doğum Günü – 23 Aralık

Hiroşima'da Şehir İçi Ulaşım

 

Astramline

Elektrikli bir banliyö olan Astramline, Hiroşima’nın en çok tercih edilen toplu ulaşım sistemidir.  Havaalanından şehir merkezine ulaşmak için de kullanabileceğiniz bir araç olan Astramline ile bu yolculuk 50 dakika sürmektedir.

Tramvay

Kentin en eski ve sık kullanılan ulaşım ağı tramvaylardır. 8 ayrı hatta sahip bu tramvaylarla ucuza ve keyifle yolculuk yapabilirsiniz. Biletleri tramvayın içinden temin edebilirsiniz.

Otobüs

Toplu taşımanın fiyat olarak çok uygun olduğu şehirde sıklıkla kullanılan bir diğer araç ise otobüslerdir. Aynı şekilde otobüslerle havaalanından merkeze 65 dakikada kolaylıkla gidebilirsiniz.

Taksi

Konforlu bir ulaşım için biraz daha fazla ücret ödeyerek taksilere de binebilirsiniz. Şehirde yaygın olarak hizmet vermektedirler.

Hiroşima Mutfağı

 

Japon mutfağının bütün alternatiflerini bu şehirde bulabileceksiniz. Özellikle deniz ürünleri Hiroşima mutfağında büyük yer tutuyor. Ayrıca Hiroşima usulü hazırlanan Japon Pizzasını da tatmanızı öneririz.

Hiroşima'da Alışveriş

 

Alışveriş anlamında çok geniş ve kaliteli bir ürün yelpazesine sahip olan Japonya’nın tüm şehirlerinden güvenle dilediğiniz ürünü satın alabilirsiniz. Hiroşima’da da giyimden teknolojiye pek çok alternatif elinizin altında. Kent merkezindeki Hon-Dori Hiroşima’nın en büyük kapalı çarşısıdır. İstediğiniz her şeyi burada bulabilirsiniz. Elektronik eşyalar satın alma düşüncesinde iseniz yönünüzü Best Denki mağazasına çevirmelisiniz.
AVM içerisinde gezip aynı anda çeşitli ürünlere ulaşmak isterseniz de Matsubara-cho bölgesinde yer alan Fukuya adındaki alışveriş merkezine gitmeniz isabetli olacaktır.
Tüm bu yerlerden Japon kültürüne ait hediyelikleri bulabilirsiniz.

 

Hiroşima'da Gece Hayatı

 

Renkli ve canlı bir gece hayatı yaşayan şehir, adeta geçmişine meydan okumaktadır. Barların ve pubların yoğunlukta olduğu yer Nagarekava bölgesidir. Buradaki Parco binasının yanında da çok çeşitli bar ve gece kulüplerini bulabilir, gece geç saatlere kadar eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz. Mac Bar, Stevie’s Wunder Bar, Cat Café Manekineko da önerilen mekanlar arasındadır.

Thu
26.08°
Fri
26.82°
Sat
26.81°
Hiroshima
14 Jul Sun, Sunny
26.95°
Mon
27.64°
Tue
27.97°
Mobile Application
Google PlayApp StoreApp Gallery