Oita Flight Ticket

Oita

Oita

Japonya

Kaplıcalarıyla tanınan bir şehir olan Oita, Kyushu'nun doğu kıyısında yer almaktadır. Oita eyaletinin de başkenti olan şehir, doğasıyla, küçük kasabalarıyla sevimli bir görüntü çizmektedir. Balıkçı köylerinde gezerek dingin bir tatil hayal edenlerin tercih edeceği cinsten bir atmosfer sunmaktadır.
Yemyeşil doğasına ve okyanus manzaralarına şüphesiz kendinizi kaptıracağınız bu güzel şehri biraz daha yakından tanıyalım.

 

Oita'da Gezilecek Yerler

 

Yufuin

Yufuin, şehrin doğal kaplıcalarının olduğu minik bir kasabadır. Doğanın torpil geçtiği bir yer olarak ilk bakışta göze çarpan Yufuin, doğasever gezginlerin görmek istediği her şeyi önlerine sunmaktadır. Ayrıca zengin sanat müzeleri, otantik kafeleri ve butikleriyle de kendini hemen sevdiren bir yerleşim yeridir.
Dağların çevrelediği bir nehir havzasında yer alan Yufuin’den görkemli Yufu Dağını hemen fark edeceksinizdir. Kasabayı gezerken, etrafta sıra sıra dizili, büyüklü küçüklü çiftlikler ve pirinç tarlaları sizi başka âlemlere götürecektir.
Kinrinko Gölü gibi bir güzelliğe de ev sahipliği yapan Yufuin kasabası içinizde özenle resmedilmiş bir tablo hissi yaratacaktır.
Son olarak, buraya gelmişken Yufuin’in hamamlarına girmeden dönememenizi öneririz.

Beppu

Japonya’da kaplıca denince akla ilk gelen belde ise Beppu’dur. Beppu’da, ülkede bulunan diğer kaplıca turizm merkezlerinden kat be kat daha fazla sıcak su kaynağı vardır.
Özellikle sırf bu doğal kaplıcalar için her sene binlerce insan buraya gelmektedir. Hamamları, çamur banyoları, kum banyoları dâhil sıcak suyun kullanıldığı çeşitli alternatifler mevcuttur.
Beppu’dan dönerken ruhen ve bedenen arınmış olarak döneceğinizi garanti edebiliriz.

Kunusaki Yarımadası

Oita’nın kuzey kesiminde, Seto İç Denizi’ne bakar konumdaki Kunisaki Yarımadası, Futago Dağı eteklerinde bir dizi vadiden oluşmaktadır. El değmemiş ormanlarla kaplı bu yarımada bir tapınak cennetidir. İrili ufaklı çok sayıda tapınağı olan ada, egzotik bir havaya sahiptir.
Burada bulunan, hem Budizm hem de Şinto tapınakları Rokugo Manzan kültürünün eserleridir.

Usuki

Kayalık duvarlarında oyulmuş taş Budalarıyla ünlenmiş olan Usuki, Oita’nın kuzey kıyılarındadır.
Genelde ahşap ya da metalden yapılan Buda heykelleri dışında, böylesine taştan oyularak yapılmış olan Budalara çok nadiren rastlanmaktadır. Taş Buda'lar birbirini izleyen dört kümeye ayrılmıştır. Sırayla hepsini dolaşıp tamamlamak yaklaşık 30 dakika kadar sürmektedir.
Oita’nın önemli hazinelerinden biri sayılan bölge ve Buda’ları, gezginlerin en çok ziyaret ettiği rotalardandır.

Kuju Sıradağları

Heyecana düşkün gezginler için vaha görevi gören Kuju Sıradağları, maceraperest insanları kendisine çekmeyi başarmıştır.
Aso-Kuju Milli Parkı'nın bir parçası olan sıradağlar, Kyushu adasının da en yüksek zirvesine sahiptir. Arazinin volkanik olması nedeniyle çeşitli yürüyüş parkurlarını içeren dağ ve milli parkı Ekim ve Kasım aylarında en güzel halini yaşamaktadır.
Ahşaptan yapılmış yürüyüş parkurları ortalama 2.5 kilometredir ve 30-40 dakika sürmektedir.
Yürüyüşten sonra bu bölgede de bulunan kaplıcalarda yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Pratik Bilgiler

 

Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl – 1 Ocak
 • Ergin Olma Bayramı
 • Ulusal Kurtuluş Bayramı – 11 Şubat
 • İlkbahar Gündönümü Bayramı – 21 Mart
 • Yeşillik Bayramı – 29 Nisan
 • Anayasa Günü – 3 Mayıs
 • Ulusal Tatil – 4 Mayıs
 • Çocuklar Bayramı – 5 Mayıs
 • Deniz Bayramı
 • Yaşlılara Saygı Bayramı
 • Sonbahar Gündönümü Bayramı – 23 Eylül
 • Sağlık ve Spor Bayramı
 • Kültür Bayramı – 3 Kasım
 • İşçilere Şükran Günü – 23 Kasım
 • İmparator’un Doğum Günü – 23 Aralık

Oita'da Şehir İçi Ulaşım

 

Metro

Demir ağlarla örülü Japonya denilince ilk akla gelen metrolardır. Oita şehrinde de gitmek istediğiniz her noktaya metrolar veya benzeri demir yolu araçlarıyla ulaşabilirsiniz.

Otobüs

Otobüslerle özelikle yakın köy kasaba gibi yerlere gidebilirsiniz. Bunun için farklı farklı tur şirketleri Oiata’da mevcuttur. Şehir içi kısa mesafede metroları otobüslere tercih etmeniz tavsiye edilir. Çünkü otobüslerde İngilizce herhangi bir yazıyla karşılaşma ihtimaliniz çok zordur ve halk da çok iyi İngilizce konuşamamaktadır.

Taksi

Fiyat tarifelerine bütçeniz yetiyorsa eğer taksiler sizi istediğiniz yera götüreceklerdir. Ama son derece pahalı olduklarını altını çizerek söylemekte fayda var.

Araç Kiralama

Havaalanında indikten sonra dilerseniz araç kiralama şirketlerine danışıp, uygun aracı kiralayabilirsiniz.

Oita Mutfağı

Oita mutfak kültürü konusunda sınıfı geçen şehirlerden bir tanesidir. Özellikle deniz ürünlerini tatmanızı tavsiye ederiz. 

Oita'da Alışveriş

 

Amu Plaza Oita, JR Oita City her çeşit ürünü bulabileceğiniz ünlü alışveriş merkezleridir. Bungo Niwasaki Ichiba ve Goemon da Japon kültürüne has objeleri hediyelikleri satın alabileceğiniz en güzel mağazalardır.
Otantik kimonolardan almak isterseniz de en iyi adres Angel Kimono Rental Beppu olacaktır. Harika kostümleri buradan edinebilirsiniz.

Oita'da Gece Hayatı

 

Oita en renkli gece hayatı zamanlarını festivaller süresinde yaşamaktadır. Tabi ki bu asla festival yoksa gece hayatı ölüdür demek değildir. Çünkü Japonlar için çalışmanın ve eğlenmenin asla sonu yoktur. Dilerseniz içkinizi yudumlarken japon mutfağının eşsiz deniz lezzetlerini tadabilir veya kareoke barlarda ve gece kulüplerinde ilerleyen saatlere kadar eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz.
Bunun için Sky Bar ve Rounge’u önerebiliriz.

Fri
20.6°
Sat
22.86°
Sun
21.44°
Mon
22.56°
Tue
24.47°
Oita
22 May Wed, Sunny
19.95°
Mobile Application
Google PlayApp StoreApp Gallery