Osaka Flight Ticket

Osaka

Osaka

Japonya

Tokyo’dan sonra en büyük şehir olan Osaka, Japonya’nın bilinen ilk başkentidir. Honşu Adası'nın Kansai Bölgesi'ndeki şehir, yaklaşık 18 milyon nüfusuyla metropol unvanını sonuna kadar hak etmektedir. 
Japon mutfağının da dünya çapında bir numaralı temsilcisi olan Osaka, gurme bir şehirdir. Ülkenin yemek kültürüne dair her şeyi bu kentte öğrenebilir, en lezzetli çeşitleri burada tadabilirsiniz.
Sokaklarında dolaşırken asla sıkılmayacağınız, neon tabelaların göz alıcı dünyasında kendinizi kaybedeceğiniz eğlenceli bir şehir Osaka.

 

Osaka Gezilecek Yerler

 

Osaka Kalesi

Osaka’nın Chuo-ku semtinde bulunan Osaka Kalesi, 1583 yılında inşa edilmeye başlanmış, 17.yüzyılda yapımı tamamlanmıştır. Kentin ünlü gezi noktalarından biri olan kale Ünlü Japon askeri ve politikacısı Toyotomi Hideyoshi tarafından yaptırılmıştır. Azuchi Şatosu örnek alınarak yapımına başlanan kale tamamlandığında daha büyük bir eser meydana gelmiştir. Zaman içerisinde pek çok yenilemeden geçen Osaka Kalesi, yapılan eklemelerle beraber 1995 yılında, 60000 metrekarelim toplam alanıyla son halini almıştır.
Burdock tarzını yansıtan önemli bir eser olan kalenin 8. katındaki gözlem kulesinden, şehrin muhteşem manzarasına şahit olabilirsiniz.

Shitennoji Tapınağı

Shitennoji Tapınağı sadece Osaka’nın değil Japonya’nın da en eski tapınağıdır. M.S 593 tarihinde, Prens Shotoku tarafından yaptırılan bu tapınak, aradan geçen zaman karşı çok iyi bir şekilde korunmuş, orijinal yapısından bir şey kaybetmemiştir. Budist tapınakları arasında önemli bir yere sahip olan Shitennoji Tapınağı, dış kısmı, iç bölümü ve bahçesiyle gelen ziyaretçilerini büyülemektedir. Yolunuz Osaka’ya düştüğünde bu tapınağı görmeden dönmemelisiniz.

Tenmangu Tapınağı

Tapınaklar cenneti olarak da nitelendirebileceğimiz bir kent olan Osaka’nın birbirinden güzel tapınaklarından bir diğeri de Tenmangu Tapınağı’dır. 10. yüzyılda yapılan bir Shinto tapınağı olan Tenmangu, yerel halk tarafından ibadet için en sık ziyaret edilen tapınaklar arasındadır. Doğurganlık ve başarı için adaklarını adayan insanları bu tapınakta görebilirsiniz.

Sumiyoshi Taisha Tapınağı

Shinto tapınaklarının en gözdesi olan Sumiyoshi Taisha Tapınağı, M.S. 211 yılında inşa edilmiştir. Budizm inancına göre Japon yeni yılında gidenler için hac ibadeti sayılan, bu mühim tapınak, farklı mimarisiyle de turistlerin ilgi odağı olmuştur.
Siyah beyaz zıt renklerle donatılmış tapınakta, aralarına eklenen altın rengi ve kırmızı detaylarıyla şık bir tasarım elde edilmiştir. 4 Simuyoshi Tanrısı’na adanan tapınağı planlarınız içine eklerseniz hiç pişman olmazsınız.

Osaka Tarih Müzesi

3 Kasım 2001 tarihinde, kapılarını misafirlerine açan, Osaka Tarih Müzesi, şehrin tarihine dair çok sayıda eseri bünyesinde barındırmaktadır. Şehrin başkent olduğu antik dönemden günümüze kadar olan tarihe ayna tutan sergileri görebileceğiniz değerli bir müzedir. 13 katı bulunan müzede, kalıcı koleksiyonlarla beraber dönemsel olarak da sergiler olmaktadır. Ülkenin ve özellikle kentin tarihine yakından bakmak için bu müzeyi mutlaka gezmelisiniz.

Tempozan Ferris Dönme Dolabı

Yapıldığı yıl olan 1997 ve onu izleyen iki yıl boyunca dünyanın en yüksek dönme dolabı ünvanına sahip olmuştur. Osaka’da eğlenceli vakit geçirmek önceliğinizse bu dönme dolaba binmeden dönememelisiniz. 480 kişi kapasiteli bu devasa dönme dolap, yaklaşık 20 dakika süren bir turla, Osaka Körfezini, Ikoma Dağını, Akashi Kaikyo Köprüsünü ve Rokko dağlarını ayaklarınızın altına sermektedir.
Göz kamaştıran ışıklandırmasıyla gece görenleri kendisine bir kere daha hayran bırakan Tempozan Ferris Dönme Dolabı, hava durumuna göre farklı renklerle dönüşüyor. Örneğin, mavi renk ise ertesi gün yağmurlu, yeşil ise bulutlu ve turuncu ise güneşli olacak demektir.

Tsutenkaku

Şehrin göbeğinde dikili olan Tsutenkaku, Eyfel Kulesi’nden esinlenerek yapılmış bir gözlem kulesidir. 103 metre uzunluğa sahip olan kule, 90 metre yüksekliğindeki gözlemevinin içinde şehri izleme fırsatı vermektedir. 600 Yen karşılığında bu fırsatı değerlendirebilirsiniz.
“Göğe uzanan kule” anlamı taşıyan Tsutenkaku’nun, 1943 yılında geçirdiği yangın felaketinden sonra, onarım masrafı yüksek olacağından 1956’da yenisi inşa edilmiştir.
Kule, renkli ışıklandırmasıyla gece Osaka’yı gezenlere görsel şölen sunmaktadır.

Nishinomaru

Osaka’nın en hoş parklarından biri olan Nishinomaru, vişne ağaçlarıyla kaplı bahçeleri, çay evleriyle huzur dolu tipik bir Japon parkıdır. Osaka Kalesi’nin batısında yer alan Nishinomaru parkı özellikle bahar aylarında vişne toplama sezonunun gelmesiyle beraber bir şenlik havasına bürünmektedir.
Park, şehirde yaşayan halkın hafta sonlarını dinlenmek için geçirdiği, piknik yaptığı yerlerden bir tanesidir. Pazartesi günleri hariç 09.00- 17.00 arası parkı ziyaret edebilirsiniz.

Universal Stüdyoları Tema Parkı

Tüm dünyada 4 ayrı tema parkı olan Universal Stüdyolarından biri de Osaka’da bulunmaktadır. 2001 yılında açılan park her yıl yaklaşık 8 milyon misafirini ağırlamaktadır. Parkın içerisinde on ayrı bölüm bulunmaktadır. Harry Potter, Hollywood, San Fransisco, Minion Park, Jurrasic Park bunlardan birkaçıdır. Eğlenceli bir gün geçirmek için seyahat listenize Universal Stüdyoları Tema Parkı’nı kesinlikle eklemelisiniz.

 

 

Pratik Bilgiler

 

Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl – 1 Ocak
 • Ergin Olma Bayramı
 • Ulusal Kurtuluş Bayramı – 11 Şubat
 • İlkbahar Gündönümü Bayramı – 21 Mart
 • Yeşillik Bayramı – 29 Nisan
 • Anayasa Günü – 3 Mayıs
 • Ulusal Tatil – 4 Mayıs
 • Çocuklar Bayramı – 5 Mayıs
 • Deniz Bayramı
 • Yaşlılara Saygı Bayramı
 • Sonbahar Gündönümü Bayramı – 23 Eylül
 • Sağlık ve Spor Bayramı
 • Kültür Bayramı – 3 Kasım
 • İşçilere Şükran Günü – 23 Kasım
 • İmparator’un Doğum Günü – 23 Aralık

Osaka'da Şehir İçi Ulaşım

 

Metro

Hızlı ve rahat ulaşım için ilk tercih hem turistler hem de Osaka halkı için metrolardır. Gelişmiş metro ağıyla şehrin her noktasına ulaşmak mümkündür. Bu konuda hiçbir sıkıntı yaşamayacaksınızdır.

Otobüs

Sadece Japonca yazılarına sahip otobüsler her ne kadar yaygın bir güzergâhı olsa da turistler için oldukça zordur.  Ama dile hâkimseniz metroya alternatif olarak otobüsleri kullanabilirsiniz. Metro ücretlerinden biraz daha pahalı olduğunu da ekleyelim.

Taksi

Taksilerin üzerinde yer alan ışıklı tabelanın rengi kırmızı ise boş anlamına gelmektedir ve kullanabilirsiniz demektir. İstediğiniz her lokasyona taksilerle rahatça gidebilirsiniz.

Araç Kiralama

Gar ve havaalanı gibi yerlerden belirli bir ücret karşılığında firmalardan araç kiralayıp özgürce gezebilmek de Osaka’da mümkün.

Osaka Mutfağı

 

Osaka mutfağında pilav ve deniz ürünleri büyük yer tutar. Neredeyse her öğün pilav yer Osaka halkı. Önerilen yerel lezzetlerden bazıları şöyledir; sake, saba, takoyaki, okonomiyaki.

Osaka'da Alışveriş

 

Osaka, farklı tarzlara hitap edebilecek çok sayıda seçeneği içinde bulunduran bir kenttir. Özel tasarım ürünlerden, yerel kıyafetlere, dünya markalarından, son teknoloji ürünlere kadar her şeye ulaşmanız mümkündür.
Alışverişin merkezi ise Dotonbori bölgesidir. Geniş bir fiyat sıkalasından dilediğiniz ürüne burada kolayca ulaşabilirsiniz. Teknoloji ağırlıklı bir alışveriş tercihinizse yönünüzü Den Den Town Bölgesine çevirmelisiniz.
Japon kültürüne özgü otantik ve yöresel ürünler için birbirinden güzel pasajları keyifle gezebilirsiniz. Bunlardan en güzeli ise şüphesi Namba Nan Nan Town isimli şehrin en eski yeraltı pasajıdır.

Osaka'da Gece Hayatı

 

Hem çalışkanlığıyla hem de gece hayatına düşkün bir ülkenin insanları Osaka’lılar. Bu eğlence dünyasının içine, gelir gelmez hemen girmek isteyeceksiniz. Caddelerin sokakların her yerinde gece kulüplerine barlarına rastlayabilir, her birinden müzik seslerinin yükseldiğine şahit olabilirsiniz. Çok çalış çok eğlen fikrine sahip olan Osaka halkı bu konuda sizi hayal kırıklığına asla uğratmayacaktır. Tabi ki kıpır kıpır bu kentin yoğun olarak eğlencesi, Dotonbori de yaşanmaktadır.

Fri
17.19°
Osaka
13 Apr Sat, Cloudy
17.54°
Sun
18.39°
Mon
18.54°
Tue
17.69°
Wed
16.88°
Mobile Application
Google PlayApp StoreApp Gallery