Seattle Flight Ticket

Seattle

Seattle

Amerika

Amerika Birleşik Devletlerinin en büyük ilk on şehri arasında olan Seattle, Washington eyaletinin kuzeybatı ucundadır. Yanardağ patlamaları sonucu oluşan kent birçok doğal güzelliği de içerisinde barındırmaktadır.
Grunge müzik türünü ortaya çıkaran şehir olan Seattle; Nirvana, Pearl Jam gibi tüm dünya tarafından tanınan grupları da sanat dünyasına katmıştır.
Seattle doğası ve ekonomik refah seviyesiyle, yalnızca Amerika’nın değil dünyanın en yaşanılabilir şehirleri arasındadır. Teknolojinin devlerinden; Microsoft ve Boing firmalarının da merkezlerinin bulunduğu Seattle bu sebeple, “Mühendis Kenti” veya “Teknoloji Şehri” olarak anılmaktadır. Günümüz modern çağının ünlü markalarından olan Starbucks dâhi ilk kafesini burada hizmete açmıştır.

 

Seattle Gezilecek Yerler

 

Pioneer Meydanı

Downtown bölgesindeki Pioneer Meydanı, şehrin en eski mahallelerinden biridir. Seattle’a yerleşen ilk yerliler, 1852 yılında bu meydan ve çevresinde yaşamışlardır. O dönemde burada yaşayanların yapmış olduğu ahşap binaların yangın sonucu yıkılmasından sonra; 19. yüzyılın sonlarında modern yapılarla şimdiki halini almıştır. Meydan; dükkânları, sanat eserleri, restoranları, gece hayatı ile oldukça hareketli bir yerdir.  Kentin bu en tarihi alanı aynı zamanda Amerika Ulusal Tarihi Miraslar listesindedir.

Pike Place Pazarı

1906 yılından bugüne faaliyette olan Amerika’nın en eski halk pazarı olan Pike Place Pazarı, Elliot Koyu kıyısında kurulmaktadır. Saat 11.00 – 17.00 arası hizmet veren pazarda hem açık hem de kapalı alan bulunmaktadır. 200’den fazla işletme ve farklı mutfaklara sahip çok sayıda yeme-içme alanının olduğu pazarda gezmek, ilginç ve hoş bir tecrübe olacaktır. Pazardaki işletmelerde; taze çiftlik ürünlerinden, antika eşyalara ve tarihi çizgi romanlara kadar oldukça geniş bir ürün seçeneği ile karşılaşabilirsiniz.

Union Gölü

Oldukça özel bir tatlı su gölü olan Union Lake, 12 bin yıl önce Vashon Buzulu’nun neden olduğu erozyon sonucu oluşmuştur. Tarih boyunca Kızılderililerin yaşadığı göl çevresi, bugün su sporları için önemli bir merkez haline gelmiştir. Yüzen evlerin ve deniz uçaklarına ayrılmış pistlerin olduğu göl, tüm bunların dışında 4 Temmuz Havai Fişek Gösterilerinin ve yaz konserlerinin düzenlendiği bir alandır. Union Lake Seattle’ın cazibe merkezlerinden biridir.

Space Needle

1962 yılındaki Dünya Fuarı için inşa edilmiş olan Space Needle, kentin panoramik manzarasını izleyebilmek için harika bir yapıdır. 184 metre uzunluğa sahip bina yalnızca Seattle’ın değil; Kuzeybatı Pasifik’in de simgesi olmuştur. Kulenin üst bölümündeki restoranda şehrin büyülü manzarası eşliğinde keyifle yemek yiyebilirsiniz.

Burke Müzesi

İçerisinde; antropolojiden, biyolojiye çok çeşitli araştırma dallarından 16 milyondan fazla eseri barındıran Burke Museum, 1899 yılından Washington Devlet Müzesi adıyla kurulmuştur. Kökeni 1879 yılında, bir lisede kurulan doğa kulübüne dayanan müzede şu an eğitim ve araştırma aktiviteleri de düzenlenmektedir.
Washington Üniversitesi’nin kampüsünde, 20. yüzyıldan kalma bir binada faaliyetine devam eden müzenin, 2019’da bulunduğu binadan %66 daha büyük olan yeni yerine taşınması planlanmaktadır. Seattle’a gelen ziyaretçiler arasında en çok ilgi gören yerlerden biri olan müze için mutlaka bir gününüzü ayırmanızı öneririz.

Jimi Hendrix Heykeli

Broadway ile Pine Caddelerinin birleştiği noktada yer alan, 60’lı yılların efsane ismi Jimi Hendrix’in heykeli, 1997 yılında sanatçı Daryl Smith tarafından yaptırılmıştır. “Seattle’ın en sevdiği oğlu” lakabıyla anılan Jimi Hendrix, döneminde, rock müziğine yön vermiş ve dünyanın pek çok yerinde hayran kitleleri oluşmuştur. Bu yüzden Seattle’a gelen rock tutkunları sıklıkla burayı ziyarete gelir, mum yakıp çiçekler bırakırlar. Yarısı içilmiş sigaralarını da heykelin dudakları arasına bırakan hayranlara denk gelebilirsiniz.

Merkez Kütüphanesi

Dışarıdan görünümüyle son derece dikkat çeken Central Library, dekonstrüktivizm stiliyle Rem Koolhaas ve Joshua Prince-Ramus tarafından tasarlanmıştır. Geçmişi 1891 yılına uzanan kütüphane, yeni görünümüyle 2004 yılında halka açılmıştır. 1.5 milyondan fazla kitabı içinde barındıran kütüphane, Seattle’ın gezmekten keyif alacağınız yerlerinden biridir.

Pratik Bilgiler

 

Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl - 1 Ocak
 • Noel Bitiş Tatili – 4 Ocak
 • Martin Luther King Day - 19 Ocak
 • Washington’un Doğum Günü – 16 Şubat
 • Anma Günü – 25 Mayıs
 • Bağımsızlık Günü – 4 Temmuz
 • İşçi Bayramı - 7 Eylül
 • Colombus Günü – 12 Ekim
 • Gaziler Günü – 11 Kasım
 • Şükran Günü – 23 Kasım
 • Noel – 25 Aralık

 

 

Seattle'da Şehir İçi Ulaşım

 

Monoray

Kısa mesafeler için yapılmış bir araç olan monoray sıklıkla tercih edilen bir toplu taşıma ulaşımıdır. Şehir merkezi ile Central alışveriş merkezi arasında her 10 dakikada bir hizmet veren monoraylar gece 23.00’a kadar hizmet vermeye devam etmektedir.

Otobüs

Şehir merkezindeki 9 bölgeden pek çok noktaya ulaşım sağlayan otobüsler de çok kullanılan toplu taşıma araçları arasındadır. Orca Kart isimli bir sistemin kullanıldığı Seattle’da fiyatlar da gayet uygundur.

Tren

Yalnızca hafta içi sabahtan öğlene kadar çalışan trenler, Everett-Seattle ve Tacoma-Seattle olmak üzere iki hatta hizmet sağlamaktadır. Çalışan halkın daha çok işe gitmek için kullandığı treni sizde, size uyan saatlere denk getirip kullanabilirsiniz.

Taksi

Çoğunlukla tercih edilen bir diğer ulaşım aracı da taksidir. 2.60 dolar açılış ücreti olan taksiler her mil başına 2.70 dolar eklemektedir.

Seattle Mutfağı

 

Seattle’da deniz ürünleri oldukça fazla tüketilir. Midye, kalamar, levrek, yengeç popüler yiyeceklerdendir. Popüler restoranlar; Canlis Restoran, Le Panier, Crumpet Shop, Pike Palace.

Seattle'da Alışveriş

 

Ekonomik refah seviyesinin yüksek olduğu Seattle’da fiyatlarda bu duruma uygun olarak yüksek olduğu ilk başta söylemekte yarar var. Renkli ve bol çeşitli alışveriş seçenekleri sunan kentte en çok tercih edilen yer ise Pike Palace Pazarıdır. Pazar çevresinde bulunan butik mağazalar da alışveriş yapmak için idealdir. Bu pazar dışında Westlake Center, Northgate Mall ana alışveriş merkezleridir. Burada yerel mağazalardan, dünyaca ünlü markalara da kadar bol seçenek bulunmaktadır.

Seattle'da Gece Hayatı

 

Gece hayatı bakımından zengin bir kent olan Seattle’da tarzınıza göre bir eğlence mekânını kolayca bulabilirsiniz. Tabii bu mekânların fiyatları ve kalitesi bölgesine göre değişiklik göstermektedir. Uygun fiyatlı bir yer arıyorsanız, yönünüzü 6-7 Dolar arası şişe bira içebileceğiniz Caption Hill bölgesine çevirmelisiniz. Tercihiniz lüks mekânlardan yanaysa Union, Pike ve Broadway tam size göre.

Mobile Application
Google PlayApp StoreApp Gallery