Valensiya Flight Ticket

Valensiya

Valensiya

İspanya

Facebook'ta Paylaş

Twitter'da Paylaş

Fütürizm akımının hayat bulduğu bir şehir düşünün… İşte o şehir çok uzaklarda değil, İspanya’nın Katalonya bölgesinde, Akdeniz kıyısında… Valencia. Tarihi yapıları, kültürü ve doğal güzellikleriyle adından her zaman söz ettirmeyi başaran Valecia, tarih boyunca, Romalıların yanı sıra Vizigotların, Berberilerin, Endülüs Araplarının ve Aragonların yerleşim yeri olmuştur.
İspanya’nın en kalabalık üçüncü kenti olan Valencia, Akdeniz ve Avrupa’nın beşinci büyük limanına sahiptir.
Bir tatilden beklediğiniz ne varsa sunmayı başarabilen bir yer olan Valencia’da, tatilinizi en güzel şekilde nasıl geçirebilirsiniz biraz yakından bakalım…

 

Valensiya'da Gezilecek Yerler

Valensiya Katedrali (Catedral de Santa Maria de Valencia)
13 YY’da Endülüslü Araplar tarafından cami olarak inşa edilmiş olan yapı, yapımından çok kısa bir süre sonra kentin Hristiyanların eline geçmesiyle katedrale çevrilmiştir. Plaza de la Virgin Meydanı’nda bulunan Valencia Katedrali 16 yüzyılda büyük bir yangın geçirmiş; sonrasında yapılan yenileme ve onarımlar sonrasında ilk halinden daha büyük bir yapıya dönüşmüştür. Dışarıdan görüntüsüyle ziyaretçilerini etkisi altına alan katedralin içine girdiğiniz de ise Hz. İsa’nın son akşam yemeğinde kullandığı kutsal kâseyi görebiliyorsunuz. Valencia gezi listenizin üst sıralarına Valencia Katedrali’ni mutlaka eklemenizi öneririz.
Torres de Serranos
Çok az bir zararla günümüze dek ulaşmış bir yapı olan Torres de Serranos, 14. yüzyılda yapılmıştır. Orta Çağ’ın gotik mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan kale, şehri korumak amacıyla inşa edilmiştir. 
1586 ve 1887 seneleri arasında hapishane olarak da kullanılmış olan Torres de Serranos, 2000 yılında büyük bir yenilemeden geçirilerek bugünkü görüntüsüne kavuşmuştur.
Pazar günleri ücretsiz ziyaret edebileceğiniz bir diğer adıyla Serranos Kapıları, kentin en önemli ikonik sembollerinden biridir ve ziyaret gelenlerin mutlaka görmesi gereken bir tarihi eserdir.
Torres de Quart
14. yüzyıldan kalma olan bir diğer yapı da Torres de Quart’tır. Şehrin korunması için önemli bir yeri alan Torres de Quart’ın kuleleri de 15. yüzyılda dikilmiştir. 1808 yılında Fransız bombardımanından kalan izleri dış duvarlarında hala görülebilen Torres de Quart, kentin harika manzarasını da ayaklar altına sermektedir. Tepeye çıkmak biraz zor ve yorucu olsa da sizi karşılayan manzaraya kesinlikle değecektir. Valencia’ya gelip bu tecrübeyi edinmeden dönememenizi tavsiye ederiz. Tarihte kadın ve ordu hapishanesi olarak da kullanılmış olan kaleye şehir merkezinden 5 numaralı otobüse binerek ulaşabilirsiniz.
Plaza de Toros de Valencia
Roma’da bulanan Kolezyum ve Nîmes’te bulunan Nimes Arenası’ndan esinlenerek tasarlanmış olan Plaza de Toros de Valencia’nın inşaatı 9 yıl sürmüş ve 1859 yılında tamamlanmıştır. 48 bölümden oluşan bu devasa arena aynı andan 12.000 kişi ağırlayabilecek kapasitedir. 17,50 metre yüksekliğiyle, şehrin birçok bölgesinden dikkatleri çekebilen arenanın mimarı, Sebastian Monleon Estelles’dir.
Llotja de la Seda La Lonja
Günahların sembollerle anlatıldığı bina tasarımıyla, daha önce görülmemiş bir eser olan Llotja de la Seda La Lonja, ziyaretçilerini şaşırtmayı başarmaktadır. Bu tasarımın sebebi Valencia’nın zamanında günahlar şehri olarak anılmasından gelmektedir. Ünlü mimar Pere Compte tarafından yapılan, geç dönem gotik mimarini başyapıtlarından bir olan bina, ipek borsası olarak kullanılmıştır. UNESCO Dünya Mirası Listesinde korunun bir yer olan Llotja de la Seda La Lonja, merakla görmek isteyeceğiniz tarihi yer içersindedir.
City of Arts and Sciences (Sanat ve Bilim Şehri Kompleksi)
Modern mimarinin en güzel örneklerinden biri olarak, Turia Nehri kıyısına konumlandırılmış olan, City of Arts and Sciences 1998 yılında hizmete açılmıştır. Hizmete açıldıktan sonra da büyümeye devam eden yapı, aynı zaman da opera ve sahne sanatları binasıdır. 6 ayrı yapının birleşiminden oluşan tesis içerisinde; sinema salonları, opera salonları, etkinlik merkezleri, bölgenin en büyük akvaryumu, botanik parkı, bilim müzesi gibi bölümlerden oluşmaktadır.
Musueu de Belles Arts de Valencia (Güzel Sanatlar Müzesi)
Sanat tarihiyle yakından ilgiliyseniz görmeniz gereken yerler arasına Musueu de Belles Arts de Valencia’yı da eklemelisiniz. 1913 yılında kurulan ve 14. ile 17. yüzyıllar arasındaki 2000’den fazla eserin sergilendiği müzede, İtalyan Rönesans’ının ünlü sanatçılarından olan Pinturicchio ve Giovanni Battistda Piranesi’nin de yapıtlarını görme şansı elde edebilirsiniz.
The Albufera Natural Park (Albufera Doğa Parkı)
Kent merkezinden sadece 12 kilometre uzaklıkta bulunan The Albufera Natural Park, İspanya’nın en büyük göllerinden biri olan Albufera Gölü’nün çevresinde yer almaktadır. Nadir kuş türleriyle karşılaşabileceğiniz, sakin ve doğayla baş başa bir gün geçirebileceğiniz bu nadide parka gelmişken; turistik bir köy olan El Palmar Köyü’nü de mutlaka ziyaret etmenizi öneririz. Valensiya mutfağının en sevilen yemeği, Pealla da bu köyden çıkmıştır.

Pratik Bilgiler

Resmi Tatiller

  • Yeni Yıl – 1 Ocak
  • San Vincente Martin Günü – 22 Şubat
  • San Joseph Günü – 19 Mart
  • Paskalya – Nisan ayı
  • İşçi Bayramı – 1 Mayıs
  • Valencia Bölgesel Günü – 9 Ekim
  • Colombus (İspanyol) Günü – 12 Ekim
  • All Saints Günü – 1 Kasım
  • İspanya Anayasa Günü – 6 Aralık
  • Noel – 25 Aralık

Valensiya'da Şehir İçi Ulaşım

Otobüs
Kentin dört bir yanını saran bir ağa sahip olan otobüsler, Valencia’nın en kullanışlı toplu taşıma aracıdır. VLC isimli turistler tarafından kullanılan yolculuk kartlarıyla, otobüs dahil tüm toplu taşımaları kullanabilirsiniz.
Metro
Önemli noktalarının birbirine çok yakın olması sebebiyle yürüyerek de gezebileceğiniz bir şehir olan Valencia’da, gideceğiniz yerlere daha hızlı ulaşmak için, 7 dakikada bir hizmet veren, geniş bir hatta sahip metrolara binebilirsiniz.
Taksi
Dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi burada da taksiler biraz pahalı olmakla beraber konforlu bir ulaşım sağlamaktadır. Havaalanında bindikten 15 dakika sonra, 20 Euro karşılığında şehirde olabilirsiniz.
Araç Kiralama
Gezinizin kaptanı, her anlamda siz olmak isterseniz havaalanındaki çok çeşitli araba kiralama şirketlerinden aracınızı kiralayabilirsiniz.

Valensiya’da Alışveriş

Farklı zevklere hitap edebilecek türden pek çok mağazanın olduğu bir kent olan Valencia’nın, her bölgesinden kolaylıkla alışveriş yapabilirsiniz.
Gittiniz, gezdiğiniz yerlerden o yöreye özgü eşyalar almayı seven biri iseniz ilk durağınız, Lladro mağazası olmalıdır. İspanya’nın ünlü markası olan Lladro’dan seramik ve cam ürünler, el işlemeli özel bardaklardan alabilirsiniz.
Dünyaca tanınmış popüler markaların dükkânlarına bir göz atmak isterseniz de, Poeta Querol-La Paz ve Colon and Eixample’a gidebilirsiniz.
Şehre özgü sembol ürünlerden bir diğeri ise el boyaması yelpazelerdir. Bunları da şehrin her yerinde bulunan hediyelik eşya dükkânlarından temin edebilirsiniz.

Valensiya’da Gece Hayatı

Şehrin bu kadar fazla turist çekmesinin bir nedeni de hareketli gece hayatıdır. Konsept çeşitliği ile kendinize uygun mekanı bulmakta hiç zorlanmayacaksınızdır. Gece hayatına düşkün olan Valencialıların Movida adını verdiği bir eğlence türleri mevcuttur. İmkanınız ve enerjiniz varsa; Cuma akşamdan çıkıp Pazar sabahı eve dönme anlamı taşıyan bu eğlenceyi deneyimlemenizi öneririz.
Özellikle belirtmekte fayda olan bir konu var ki o da; Valencia’da gece eğlencesinin 00.00-01.00 arası başlamasıdır. Ve eğer bir gece kulübüne gidecekseniz, gitmeden önce içerideki partinin temasını öğrenip ona göre mutlaka hazırlık yapmalısınız.
Valencia sizi eğlence anlamında beklediğinizi mutlaka verecektir.

Thu
23.17°
Fri
20.38°
Sat
22.71°
Sun
20.81°
Valencia
17 Jun Mon, Sunny
21.36°
Tue
21.91°
Mobile Application
Google PlayApp StoreApp Gallery