Abu Dabi Flight Ticket

Abu Dabi

Abu Dabi

Birleşik Arap Emirlikleri

Basra Körfezinin kıyısında yer alan bu zengin şehir, Birleşik Arap Emirlikleri’nin göz bebeği konumundadır. Petrol rezervleri sayesinde gayet gelişmiş olan bu şehir, görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Kent kendisini geliştirirken, doğal miraslarına asla zarar vermeden yeniliyor kendisini. Birbirinden özel yapılara sahip olan şehirde; olağanüstü camiler, doğal plajlar yer almaktadır. Şehrin özellikle etrafını çevrelemekte olan adalar kesinlikle görülmelidir. Abu Dabi’ye geldiğinizde birçok alternatif bulabileceksiniz. Bunlardan bazıları çöl safarisi ve tema parklarıdır. Şimdi Abu Dabi’de nereler gezilmeli gelin hep birlikte tanıyalım.
 

 

Abu Dabi'de Gezilecek Yerler

 

Şeyh Zayed Cami

Dünyanın hatta şehrin en önemli simgeleri arasında yer alan Şeyh Zayed Cami, 82 kubbe ve 1000 kolondan oluşmaktadır. Görkemli bir şekilde inşa edilmiş olan cami aynı anda 40 bin kişiye ibadet imkânı sunmaktadır. Caminin içerisinde şimdiye kadar ki en büyük avize ile en büyük el dokuma halısı bulunurken, bu halının ağırlığı 12 tondur. Görkemiyle insanlarda hayranlık uyandıran camiyi Cuma günleri hariç her gün ziyaret edebilirken, Cuma sadece 4 ile 10 arasında ziyarete gidebilirsiniz. Cami içerisinde özel rehberler eşliğinde dilerseniz turlara katılabilirsiniz. Özellikle gün batımında caminin manzarası görülmeye değer bir an yaşatıyor.

Emirates Palace

2006 yılında hizmete açılmış olan Emirates Palace Oteli, Arap kültürünün önemini gösteren en önemli yapılardan birisidir. Kempinski tarafından yönetilen bu otel zinciri, 1,3 kilometre uzunluğunda bir plaja sahiptir. Ticaret anlamında büyük bir kazanç sağlayan otel, aynı zamanda birçok filme de ev sahipliği yapmaktadır. Abu Dabi’de mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Al Jahili Kalesi

Ülkenin en önemli yapıları arasında gösterilen Al Jahili Kalesi, 1891 yılında inşasına başlanıp 1898 yılında tamamlanmıştır. Şehri bir dönem savunmak için inşa edilen kale, bir dönem valinin de özel konutlarından biri olmuştur. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2007 yılında aslına uygun olarak yenilenen kalede, zaman zaman fotoğraf sergileri açılmaktadır. Şehrin görülmesi gereken yerlerinden biri olan kale, Pazartesi günlerinin haricinde 09.00 ile 17.00 saatleri arasında Cuma ise 15.00 ile 17.00 ziyaret etme imkânı bulabilirsiniz.

Qasr al-Hosn

1761 yılında tatlı su kuyusunu korumak amacıyla inşa edilen gözcü kulesi, beyaz kale veya eski kale olarak da bilinmektedir. 1793 yılındaysa bölgenin şeyhi tarafından kale olarak hizmet vermeye başlayan yapı, şehrin ilk önemli yapısı olma özelliğini taşımaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kullanmakta olduğu yapı, 3 ile 13 Şubat tarihlerinde festival amacıyla halka açılmaktadır.

Abu Dabi Gelenek Köyü

Emirates Club tarafından işletilen gelenek köyü, Arapların kültürünü ve çöl hayatını görmek için önemli yerlerden biridir. Bir açık hava müzesi olarak hizmet veren köy, her yıl binlerce turisti kendisine çekmektedir. Birçok el emeğinin üretildiği ve sergilendiği yer olan köyde, aynı zamanda erkek zanaatkârlarının da el emekleri sergilenirken, aynı atölyelerde eğitimde verilmektedir. Marina Alışveriş Merkezi’nin yanında olan Gelenek Köyü, Cumartesi ile Perşembe arası saat 09.00 ile 16.00 arasında, Cuma günleriyse 15.30 ile 21.00 saatlerinde ziyaretçilere açıktır.

Corniche Road

Abu Dabi’nin en güzel yerlerinden biri olan Corniche Road 8 kilometre uzunluğundadır. 1970 yıllarında inşasına başlanan caddede, birbirinden keyifli alışveriş noktalarının yanı sıra, hoş sohbetler edebileceğiniz kafeler ve parklar yer almaktadır.

Abu Dabi Ferrari Dünyası

86 bin metrekarelik bir alana 2010 yılında kurulmuş olan Ferrari Dünyası, Ferrari markasını anlatan ilk tema parkıdır. 4D simülasyonlar ile Ferrari’nin hız deneyimlerini burada yaşayabilirsiniz. Parkın içerisinde dünyanın en büyük Ferrari mağazasının bulunmasının yanında harika bir de restoran yer almaktadır. Parkın içerisinde yer alan Formula Rossa, dünyanın en hızlı treni olmakla beraber 4.9 saniyede 240 kilometre hıza ulaşmaktadır. 52 metre yüksekliğe kadar çıkabilen tren, parkın gözdesi konumundadır. 
Parkın dikkat çeken bir diğer araçlarından biri olan Flying Aces, 63 metreye kadar yükselmektedir. Aynı zamanda Ferrari ile yarışma imkânı da verilmektedir. Parkın içinde çocuklar için birbirinden farklı alternatifler bulunurken, tırmanış parkurlarının olması çocuklar için ekstra heyecanlı olmaktadır. Abu Dabi Ferrari Dünyası haftanın her günü 11.00 ile 20.00 saatleri arasında ziyaretçilere açıktır.

Yas Waterworld

Şehrin ilk su parkı olma özelliğini taşıyan Yas Waterworld, Hidro-manyetik su kaydırağı ile interaktif hız trenini içinde barındırmaktadır. 2013 yılında hizmete açılmış olan park, 15 futbol sahası büyüklüğündedir. Parkın içinde; 45 adet su kaydırağının yanı sıra farklı tiplerde de park oyuncakları bulunmaktadır. Eğlenmek istiyorsanız eğer mutlaka görmeniz gereken yerlerdendir.


Saadiyat Adası

Abu Dabi’nin önemli yerleri arasında gösterilen Saadiyat Adası, kıyıdan sadece beş yüz metre uzaklıkta bulunmaktadır. Şehrin gelişmişliği öylesine canlı ki, her türlü alternatif bulabileceğiniz kafe, park ve mağaza bulmak mümkündür. Göz alıcı doğası, devasa yapıları ile özel bir kültür coğrafyasıdır. Adanın, Aydınlanma Yeri anlamına gelen bir ziyaretçi yeri bulunuyor. Halka açık olan bir sergininde bulunduğu adada, buranın geçmişine dair her şeyini yakından görme imkânı bulabilirsiniz. Deniz Müzesi, Zayed Ulusal Müzesi şehrin önemli müzelerinden birkaçıdır. Özellikle şehirde yer alan müzelerde birçok eski tarihe ait eserleri görebileceksiniz. Özellikle performans sanatlarının da yer aldığı bir merkeze sahip olan şehirde, birçok sanatçının canlı performanslarını da seyredebileceksiniz.
 

Pratik Bilgiler

 

Resmi Tatiller

 • 1 Ocak Yeni Yıl
 • İsra ve Miraç Gecesi
 • Ramazan Bayramı
 • Kurban Bayramı
 • Hac Sezonu
 • Hicri Yılbaşı
 • 30 Kasım Şehitler Günü
 • Hz. Muhammed’in Doğum Günü
 • 2-3 Aralık BAE Ulusal Günü
   

Abu Dabi’de Şehir İçi Ulaşım

 

Otobüs

Abu Dabi’de otobüs kullanmak istediğiniz takdirde bilet almak gibi bir derdiniz olmaz ama otobüste para ödemeniz gerekmektedir. Şehrin özellikli otobüslerinden olan bu otobüslerle keyifli yolculuklar yapabilirsiniz. Şehre indiğiniz gibi merkeze A1, 490 X81 ve 240 numaralı otobüslerle gidebilirsiniz. Otobüsler 24 saat boyunca çalışırken, kırk dakika da bir sefer yapmaktadır. 

Taksi

Şehrin birçok noktasından ulaşım yapabileceğiniz taksiler bulmanız mümkündür. Ancak Abu Dabi’de şöyle bir durum vardır normal taksilerle, lüks taksileri birbirine karıştırmamak lazım. Havalimanından taksiye binerseniz eğer, normal taksilere 30 Dolar civarında ödeme yapıyorsunuz.

Bisiklet

Şehri keyifle, her anın tadını çıkararak dolaşmak istiyorsanız eğer, bisiklet en önemli ulaşım aracıdır. Birçok istasyondan bisiklet kiralayabilir ve caddelerde keyifle dolaşabilirsiniz. Bisikletleri günlük 4 dolar, üç günlüğüne 11 dolar ödeyerek kiralayabilirsiniz.

Abu Dabi’de Alışveriş

 

Abu Dabi’de alışveriş yapmak zamanın en keyifli geçeceği anlardan oluşmaktadır. Çünkü her bütçeye uygun bir alternatif vardır. El işlerinden, baharatlara, parfümlerden, tekstil ürünlerine kadar birçok hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Eğer özel bir hediye almak isterseniz biraz yüksek bütçeyle harika teknolojik ürünler ve saatler alma imkânına da sahip olabilirsiniz. Şehirde mağazalar hafta içi saat 10.00 ile 22.00 saatleri arasında açık olmaktadır. Hafta sonlarında bu süre biraz daha uzayabilmektedir. Abu Dabi Alışveriş Merkezi, Tourist Club Arena içlerinde 200 kadar mağaza bulunduran alışveriş merkezleridir. Khalidiyah  ise İslamı mağazaların yer aldığı bir alışveriş merkezidir. 

Abu Dabi’de Gece Hayatı

İslami kuralların hâlâ geçerli olduğu Abu Dabi’de içki konusunda belli kısıtlamalar bulunmaktadır. Ama bunlar barlar ve diskolar için geçerli değildir. Sadece sokakta ve halka açık yerlerde içmeniz yasaktır. McGettingans şehrin önemli barları arasında yer almaktadır. Burada hem popüler hem de yerel müzikler dinleyebilirsiniz. Bunun dışında ise;

 • Cavina Bar
 • Cooper’s Bar
 • Burlesque
 • Jazz Bar

Gibi mekânlarda da keyifle yemekler yiyebilir ve arzu ettiğiniz her türden müziği buralarda dinleyebilirsiniz. Abu Dabi her ne kadar İslami kurallar ile yönetiliyor olsa da, eğlencenin doruklarını burada hissedebilirsiniz. Şimdiden hepinize iyi eğlenceler.

Wed
38.01°
Thu
37.51°
Fri
32.72°
Sat
31.6°
Abu Dhabi
14 Jul Sun, Sunny
32.08°
Mon
31.41°
Mobile Application
Google PlayApp StoreApp Gallery