Almati Flight Ticket

Almati

Almati

Kazakistan

Almatı şehri, Kazakistan Cumhuriyeti’nin eski başkentidir. 1997 yılından sonra başkent unvanını Astana’ya kaptırmış olmasına karşılık, hâlihazırda ülkenin en kalabalık ve önemli kentlerinden biridir.  Çin ve Kırgızistan’a çok yakın bir konumda yer alan kent, tarihi, tabii, ekonomik ve kültürel anlamda ülkenin kalbi konumunda. Rusya, Çin Halk Cumhuriyeti ve Orta Asya Ülkeleri arasında bir köprü vazifesi gördüğünden, kentin önemi ve popülaritesi doğal olarak daha da artmaktadır.Almatı şehri, Kazakistan Cumhuriyeti’nin eski başkentidir. 1997 yılından sonra başkent unvanını Astana’ya kaptırmış olmasına karşılık, hâlihazırda ülkenin en kalabalık ve önemli kentlerinden biridir.  Çin ve Kırgızistan’a çok yakın bir konumda yer alan kent, tarihi, tabii, ekonomik ve kültürel anlamda ülkenin kalbi konumunda. Rusya, Çin Halk Cumhuriyeti ve Orta Asya Ülkeleri arasında bir köprü vazifesi gördüğünden, kentin önemi ve popülaritesi doğal olarak daha da artmaktadır.

 

Almatı'da Gezilecek Yerler

 

Devlet Merkez Müzesi

Kazakistan tarihine ev sahipliği yapan bu müze oldukça kapsamlı inşa edilmiş. Tunç Devri’nden kalma birçok tarihi eser bu müzede sergileniyor. Ünlü ‘Altın Adam’ heykeli de, yine burada yer almakta. Müze, şehri ziyaret edenlerin ilk uğradığı yerlerin başında gelmekte...

Panfilov Parkı

Mimar Andrey Pavlovich Zenkov’un eseri olan park, bünyesinde, dünyanın en yüksek ahşap yapısı olarak bilinen Zenkov Katedrali’ni de barındırıyor. Katedral aynı zamanda Göğe Çıkış Katedrali olarak da adlandırılmaktadır.

Kazak Halk Müziği Enstrümanları Müzesi

 Kazak Halk Müziğini keşfetmek isterseniz şayet, müze, Panfilov Parkı’nın doğu ucunda sizi bekliyor olacak. Yine Mimar Andrey Pavlovich Zenkov tarafından tasarlanan müze, ahşap bir yapıdır.

Cumhuriyet Meydanı

Meydanın çevresi, çiçek bahleriyle donatılmış bir vaziyette sizi bekliyor... Yine Bağımsızlık Anıtı tam olarak meydanın ortasında konumlandırılmış.

Büyük Almatı Gölü

Göl, deniz seviyesinden 2510 metre yükseklikte bulunuyor. Almatı kent merkezinden taksi ile yaklaşık 2 saatlik bir yolculukla göle varabilirsiniz. Göl suyu, içme suyu olarak da kullanıldığı için, göle girmek hâlihazırda yasak.

Charyn Kanyonu

Kanyon, kentten taksi ile 3 - 4 saat uzaklıkta bulunuyor. Yalnız şahsi yolculuk fazla masraflı olabileceği için, tur şirketleriyle bölgeye ulaşmak sizin adınıza çok daha kârlı olacaktır. Kanyon’da jiplerle turlar da düzenlenmekte olup yine Charyn Nehri de, kanyon bölgesinde yer almaktadır.

Medeo Dağı

 Almatı şehir merkezine 20 dakikalık uzaklıkta bulunuyor. Bölgeye kent içinden otobüslerle ulaşabilmek mümkün. Farklı zaman dilimleri yaşamak isteyen ziyaretçiler için, Medeo Dağı eminiz ki doğru bir seçim olacaktır. Ayrıca dağların arasında buz pateni yapmak isterseniz, Sovyet Rusya’sı Dönemi’nde inşa edilen Medeo Buz Pateni Pisti sizi bekliyor olacak... J Pist, kış mevsiminde gece 22:00’a kadar açık. Yine burada bir kayak pisti de bulunuyor. Ek olarak; bölgede yılın belirli dönemlerinde yamaç paraşütü yapılabilmektedir.

Chimbulak Dağı (Çimbulak)

İster arabayla ister Medeo Dağın’ndan teleferikle Chimbulak’a ulaşabilirsiniz. Chimbulak Kayak Merkezi burada bulunmakta. Dağ yamaçlarında başıboş otlayan atları görürseniz şaşırmayın... 

Issyk(Issık) Gölü

Şehre 70 km uzaklıkta bulunan göl, yaklaşık olarak 8000 sene önce bir çığ düşmesi sonucunda meydana gelmiş. Bölge tamamen doğal olarak korunmuş durumda. Etrafta herhangi bir işletme bulunmadığı için tedarikli gelmenizde yarar var.

Kök Töbe (Yeşil Tepe)

Tepe, şehrin en yüksek bölgesi konumunda. En güzel Almatı manzarasını, inanın buradan seyredeceksiniz... Kök - Töbe teleferiği ile gidiş 800 Tenge, gidiş - dönüş ise, 2000 Tengeye yolcuk edebilirsiniz.

Yeşil Pazar

 Ülke kültürünü tanımak ve geleneksel lezzetlerini tatmak adına, Yeşil Pazar diğer adıyla Zelyonni Pazarını da listenize alabilirsiniz.

Kapchagay(Kapçıkay) Gölü

 Göl, Almatı’ye ortalama 2 saat uzaklıkta bulunuyor. Kapçıkay Gölü bir baraj gölü olmasına rağmen, çevresinde bulunan çok sayıda kumsal, ziyaretçilerine göle girip yüzebilme imkânı sağlıyor.

Ayrıca diğer gezilebilecek yerleri de aşağıda görebilirsiniz;

 • Saint Nicholas Katedrali
 • Iversky Seraphimovskiy Rahibe Manastırı
 • Becet Ata Camii
 • Arasan Hamamı
 • Arkeoloji Müzesi
 • Gorky Park

Pratik Bilgiler

 

Resmi Tatiller

 • 1 Ocak - Yılbaşı
 • 28 Ocak – Kuruluş Günü
 • 22 Mart - Nevruz Bayramı (Bahar Festivali)
 • 1 Mayıs - İşçi Bayramı
 • 9 Mayıs - Zafer Bayramı
 • 30 Ağustos - Anayasa Günü
 • 25 Ekim - Cumhuriyet Bayramı
 • 16 -17 Aralık - Bağımsızlık Günü Kutlamaları

 

Almatı'da Şehir İçi Ulaşım

 

Metro: Hat 1 şu anda sekiz istasyondan oluşmaktadır. Metro altyapısı henüz gelişmekte olduğu için, yapılması planlanan diğer hatlar inşaat aşamasındadır. Şehir metrosu sabah saat 08:00 ile gece 00:00 arası faal durumda. 80 tengeye istasyonların içinde yer alan otomatlardan jeton satın alarak metroyu kullanabilirsiniz.

Otobüs: Almatı’de en fazla donanıma sahip ulaşım hattı otobüsler.  80 tengelik bir biletle kentin en uzak ve yakın noktasına seyahat edebilme imkânınız var.

Taksi: Az sayıdaki lisanslı taksilerin dışında, resmî olmayan taksilerle de ulaşım sağlanmakta. Yolda yürürken elinizi kaldırmanız yeterli. Ancak bu taksilerde taksimetre olmadığı için, araca binmeden önce gideceğiniz yeri söyleyip ona göre pazarlık yapmanız sizin çıkarınıza olacaktır.

Bonus Bilgi: Aynı zamanda tramvay, troleybüs ve marshrutka olarak adlandırılan minibüsler de bir diğer alternatifiniz olabilir. Ancak belirtmekte yarar var, tramvay hattı yalnızca 4 ve 6 numaralı iki küçük hattan oluşmakta. Bu iki küçük hat, otobüs hatlarına entegre edilmiş durumdadır.

Havalanından Şehir Merkezine Ulaşım

Almatı Uluslararası Havaalanı şehir merkezine ortalama 18 km mesafede. Havaalanı dışında bekleyen taksilerle, 1500 tenge ile gideceğiniz yere göre 4000 tenge arasında bir tutara yolculuk edebilirsiniz.

Otobüs seçeneğinde ise, 79, 86, 92 ve 106 numaralı hatlarla şehre ulaşmak mümkün. Seferler sabah 07:00 de başlıyor ve bilet tutarı metroda olduğu gibi yine 80 tenge.

Son olarak şehirdeki bazı seçkin oteller, havalanından sizi alarak kalacağınız otele ücretsiz olarak taşımacılık hizmeti veriyor. Kalacağınız otelin bu hizmeti verip vermediğini teyit etmek için, rezervasyon sırasında bu konuyu otel yetkililerinden sorabilirsiniz.

Sat
25.27°
Sun
17.16°
Almaty
20 May Mon, Cloudy
14.34°
Tue
10.94°
Wed
14.72°
Thu
15.52°
Mobile Application
Google PlayApp StoreApp Gallery