Bilecik Flight Ticket

Bilecik

Bilecik

Türkiye

Osmanlı’nın temellerinin atıldığı Söğüt bölgesini bulunduran Bilecik, küçük ve tarihi bir Anadolu şehri. Birçok tarihi medeniyete ev sahipliği yapmış şehir ayrıca I. ve II. İnönü Savaşları’nın yapıldığı Bozüyük ilçesini de sınırlarında bulundurur. Bu tip tarihi ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken Bilecik için özenle bir rehber hazırladık. Otobüs biletiniz veya uçak biletiniz hazırsa yola koyulabiliriz!
 

 

Bilecik'de Gezilecek Yerler

 

Bilecik Müzesi: Jandarma binası olarak 1794’te inşa edilen bina, daha sonra işgale uğramış, Cumhuriyet yıllarında yeniden yapılandırılmış. Adliye binası daha sonra hapishane ve sonunda müze olarak kullanılmıştır. Osmanlı ve Roma dönemleri ağırlıklı olmak üzere, çeşitli dönemlere ait arkeolojik eserlerin sergilendiği müzede: yöresel kıyafetler, sivil mimari örnekleri sunan panolar, silahlar, süs eşyaları ve benzeri eserler sergileniyor. Ayrıca Roma ve Bizans döneminden kalma kalker sütun başlıkları, mezar stelleri, heykeller de iç havlularda ve müzenin bahçesinde sergileniyor.

Ertuğrul Gazi Müzesi: Söğüt ilçesindeki müzenin tarihi 1900’lere dayanıyor. Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait arkeolojik buluntular, ölçü ve tartı aletleri, el dokuması kilim ve halılar ve çeşitli yörüklere ait eşyalar sergileniyor.

Ertuğrul Gazi Türbesi: Bilecik’in Söğüt ilçesinde konumlanmakta. Osman Gazi tarafından 13. yüzyılda yaptırılan açık mezar, I. Mehmet zamanında türbeye dönüştürülmüş. Altıgen planlı olan türbenin üstü kubbe örülüdür.

Şeyh Edebali Türbesi: Orhan Gazi tarafından, Osmanlı Devleti’nin manevi kurucusu sayılan Şeyh Edebali adına yaptırılmıştır. Kubbe işgal yıllarında tahrip olmuş, daha sonra türbenin üstü kiramitle örtülmüş. Türbedeki yedi büyük ve dört küçük sandukada Şehy Edebali ve yakınları bulunur.

Orhan Gazi Camii: Yıldırım Beyazıd tarafından dedesi Orhan Gazi adına 1392’de yaptırılmış bir tarihi miras. Kubbesinin restorasyonu sırasında kurşun kullanıldığından, Kurşunlu Camii olarak da bilinir. Minaresi binadan 30 metre ötedeki bir kayanın üzerinde bulunur.

Metristepe Zafer Anıtı: 24 metre yüksekliğindeki anıt, I. İnönü ve II. İnönü savaşlarının yapıldığı alanda konumlanmıştır. Atatürk’ün “siz orada yalnız düşmanı değil, milletin makul talihini de yendiniz” sözünün tarihe geçtiği yer, Bozüyük ilçesinde Matristepe’de yer alır. Anıt üzerinde savaşa katılan komutanların ve birliklerin hakkında bilgiler yazmakta.

İnönü Şehitliği: Her yıl 1 Nisan’da, İnönü Şehitlerini Anma Günü’nün düzenlendiği yerdir. Bozüyük’e 6km uzaklıkta. Şehit mezarlarının yanında mermerden bir nişan taşı bulunuyor.

Merdivenli Kaya: M.S 200’lü yıllardan kalma Merdivenli Kaya, 2009 yılında 1. Dereceden arkeolojik sit alanı olarak tescit edildi. 8.80 metre uzunluğunda ve 4.40 metre genişliğindeki kayada 15 basamak bulunur. Bir kaya parçası olmanın ötesinde, tarihe ışık tutan bir miras olan eser, Bilecik’e uçak bileti veya otobüs bileti alınıp gidildiğinde görülmesi gereken yerlerden.

Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayı: 17. yüzyılda Kanuni’nin veziri Rüstem Paşa tarafından yaptırılmış bir tarihi miras ve harika bir mimari yapı. Taş ve tuğla ile inşa edilen kervansaray, 3008 metrekarelik bir alana simetrik ve dikdörtgen şeklinde yayılır. 1912 yılında çatısı yıkıldıktan sonra uzun süre ihmal edilen yapıda, 2007’de restorasyon çalışmaları başladı.

Kömürsu Yaylası: 90 hektarlık yayla alanı 1700 metre yükseklikte bulunuyor. Harika doğası ve temiz havasıyla özellikle doğa severleri rahatlatacak ve mest edecektir. Bozüyük ilçesine 28 km uzaklıkta bulunur.

Ulaşım

 

Şehir için ulaşım genel olarak minibüslerle sağlanır. Minibüs hatları ve saatleri için http://www.bilecik.bel.tr/icerik/234/182/sehirici-minibus-hatlarimiz.aspx
 

Bilecik Mutfağı

 

Tahıl üretiminde birinci sırada gelen Bilecik’te, yemeklerin de bu yöne kaydığı görülür. Hamur işleri ve yöresel bir ekmek olan kömbe oldukça ünlüdür. Bıldırcın kebabı, dağ erikli ekşili kesme aşı çorbası, bıldırcın kebabı, nohutlu mantı, ovmaç çorbası… önemli yemeklerinden bir kısmı.
 

Gece Hayatı

 

Pek canlı bir gece hayatı olmayan Bilecik’te çeşitli kafe ve restoran seçenekleri var.

Bilecik rehberimizi umarız beğenmişsinizdir. Yorum ve eleştirilerinizi bekliyoruz. Yazımızı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın. Bilet Sepeti olarak iyi gezmeler dileriz.

Thu
6.98°
Fri
11.57°
Sat
14.58°
Sun
14.56°
Bilecik
20 May Mon, Cloudy
14.8°
Tue
13.7°
Mobile Application
Google PlayApp StoreApp Gallery