Buenos Aires Flight Ticket

Buenos Aires

Buenos Aires

Arjantin

Buenos Aires, insanın içini kıpır kıpır eden hareketli cap canlı bir şehir. Romantik dansları, gece hayatı, sanat severleri kendine hayran bırakan müzeleri, bolca yürüyüş yapabileceğiniz flora ile bezenmiş yeşil alanları ile sizi büyüleyen bir şehir.

 

Buenos Aires Gezilecek Yerler

 

San Telmo Bölgesi

Çok sevilen Arnavut kaldırımlarıyla ve tarih kokan sokaklarıyla Buenos Aires’in  en eski mahallesi. Oldukça hareketli ve keyifli bir mahalle, hatta tangonun doğduğu yer olarak biliniyor. Burayı gezmek için Pazar gününü tercih etmelisiniz. Çünkü o gün Calle Defensa üzerinde Pazar kuruluyor. Antika ürünler, hediyelik eşyalar gibi birbirinden farklı çok güzel ürünleri bir arada görebilirsiniz.

Burası için özellikle gezginlerin uğrak noktalarından biri diyebiliriz. Muhteşem bir atmosfere sahip olan San Telmo Bölgesi’nin sokakları sanat eseri niteliğinde. Her yerde murallar görebilirsiniz. Akşamları sokakta tango gösterileri ile eğlenebilir, yakınlardaki restoran ve kafelerde güzel vakitler geçirebilirsiniz.

Museo Nacional de Bellas Arte

Recoleta semtinde yer alan Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi, Latin Amerika'daki en iyi sanat koleksiyonlarından birini ve Arjantin sanatının en büyük koleksiyonunu barındırmaktadır.

12 binden fazla sanat eserinin olduğu müzede çoğunlukla 20.yüzyıl eserlerine rastlanmaktadır. Burada  Kandinsky ve Picasso gibi ünlü ressamların da eserlerini görebilirsiniz. Arjantinli ressamlar arasında Antonio Berni, Carlos Alonso y Antonio Seguí Cándido López, Lino Enea Spilimbergo, yer alıyor.

Müzede ayrıca bir fotoğraf odası, Kolombiya öncesi sanatı, iki heykel terası ve bir kütüphane bulunmaktadır.

Hafta içi: 12:30 – 20:30 hafta sonu ise: 09:30 - 20:30 arası saatlerde ziyaret edebilirsiniz. Girişler ücretsiz. Müzede İngilizce açıklamalar yer almadığı için Salı ya da Cuma günü ücretsiz olan rehberli turlara katılabilirsiniz.

 

 

 

Galileo Galilei Planetariu

Buenos Aires’den araba ile sadece 20 dakika uzaklıktaki bu yere gitmenizi özellikle tavsiye ediyoruz. 

Bir UFO’yu andıran 1960’larda inşa edilen planetaryum, Palermo’daki Parque Tres de Febrero’da yer almaktadır. Yıldızlar ve gezegenlerin izdüşümlerini görebileceğiniz bir projeksiyon odası vardır.

2017 yılında kapsamlı bir şekilde yenilenen planetaryum, artık 4D ve robot teknolojisi, simülatörler ve son teknoloji projeksiyon ekipmanlarına sahip.

Galileo Galilei Planetarium’da uzay ile ilgili merak ettiğiniz asteroitler, gezegenler, uzay istasyonları gibi birçok şeyi burada görebileceksiniz.

Galileo Galilei Planetariu,6 yaş üzeri ziyaretçileri kabul ediyor. Ücreti 120 Arjantin pesosu. Pazartesi hariç 09:00 - 17:30 arasında hizmet vermektedir.

La Boca

La Boca Mahallesi, İtalyan göçmenler tarafından kurulmuş bir mahalle. Görülmeye değer ve çok ziyaret edilen yerlerin başında geliyor. Özellikle Boca Juniors'ın efsanevi futbol stadyumu ve Caminito'nun renkli açık hava sokak müzesi…

Sokak sanatçıları, küçük şirin kafeleri, hediyelik eşya dükkânlarıyla çevrili bir mahalle. Gelmişken Boca Juniors’un  meşhur stadı La Bombonera’yı, tur bileti alarak gezebilirsiniz.

Turistlerin çok yoğun olduğu bir yer olduğu için yemek ve hediyelik eşya alışverişini buradan yapmamanızı tavsiye ediyoruz. Aksi halde normalden çok yüksek fiyatlar ödeyebilirsiniz.  

Bu mahallede tango yapanlar, sokak ressamları, sizi restoranlarına davet eden kişileri çokça görebilirsiniz.

Size tavsiyemiz buraya gündüz saatlerinde gitmeniz. Akşam gitmek durumunda kalırsanız da çok dikkatli olmanız. Çünkü etraf turist avcısı ile dolu.

Palermo

Geniş bir bölgeyi kapsamaktadır. Bu nedenle bölge kendi içinde bölümlere ayrılmıştır:  Palermo Soho, Palermo Hollywood, Palermo Viejo, Palermo Chico olmak üzere.

Yürüyerek keşfedebileceğiniz küçük butik tasarım dükkânlarının, barların ve restoranların olduğu bir yer. Buenos Aires Hayvanat Bahçesi, MALBA, Museo Evita burada ziyaret edebileceğiniz yerler arasındadır.

18 bin gül çeşidinin etrafınızı sardığı muhteşem bir park olan Parque 3 de febrero’da biraz dinlenip ördekleri izleyebilirsiniz. Bahçıvanlardan izin isteyerek bu güzel güllerden birkaç tane koparabilirsiniz. Ayrıca güller hakkında çok güzel bilgilere de sahip olabilirsiniz. Bu park sadece güllerinin güzelliğiyle değil, Arjantinli 26 önemli şair ve yazarların büstünün de sergilendiği alan ile dikkatleri çekmektedir.

Pratik Bilgiler

 

Resmi Tatiller

 • 1 Ocak: Yeni Yıl
 • Şubat / Mart: Karnaval  12 ve 13 Şubat , 4 ve 5 Mart.
 • 2 Nisan: Malvinas Savaşı Gazileri Günü
 • 19 Nisan:  Viernes Santo
 • 1 Mayıs: İşçi Bayramı
 • 25 Mayıs: Devrim Günü
 • 17 Haziran: General Martín Manuel de Güemes Anma Günü
 • 20 Haziran: General Belgrano Anma Günü (Bayrak Günü olarak bilinir)
 • 9 Temmuz: Bağımsızlık Günü
 • 8 Aralık: Immaculate Conception Günü
 • 25 Aralık: Noel
 • 17 Ağustos: San Martín Anma Günü
 • 12 Ekim: Kolomb Günü (Kültürel Çeşitliliğe Saygı Günü)
 • 20 Kasım: Ulusal Egemenlik Günü

Buenos Aires'de Şehir İçi Ulaşım

 

Buenos Aire’de;  şehrin tarihi, politik ve finans merkezini ana caddelere, tren istasyonlarına ve kentin tüm bölgelerine bağlayan altı metro hattı bulunmaktadır. 180'den fazla otobüs hattı ile hızlı, verimli ve ekonomik bir toplu taşıma sistemine sahiptir.

Otobüs, metro, taksi, turist otobüsleri gibi pek çok alternatif bulunmaktadır. Metro ve otobüs için SUBE Card alıp kontör yüklerseniz yolculuğunuz oldukça kolaylaşır. Eğer bu kartı alırsanız, yükleme yapmak için de marketlerin veya gazete bayilerinin önünde bulunan yükleme makinalarını kullanabilirsiniz.

Metro

Latin Amerika’nın ilk metro hattı Buenos Aires’de bulunmaktadır. Çalışma saatleri Pazar günü hariç 05:00 - 22:30 arası Pazar günü 08:00 – 22:30 arası hizmet vermektedir. Her yerde olduğu gibi metro sabah ve akşam saatlerinde aşırı yoğun oluyor. Bunu da aklınızda bulundurun duruma göre alternatif ulaşım araçlarına bakın. Nasılsa sonra işime yaramayacak diye SUBE Card almak istemiyorsanız tek kullanımlık biletler alabilirsiniz.

Centro, Palermo, Recoleta gibi bölgelerde daha çok vakit geçireceğinizi düşünürsek en çok kullanacağınız metro hattı yeşil olan.

Otobüs

Otobüsler ile ulaşım oldukça kolaylaşıyor. Çünkü 24 saat hizmet veriyorlar. Yerel olarak "colectivos" veya "bondis" olarak bilinen otobüsler, şehri gezmenin en ucuz yolu. Bilet ücretleri 6 ila 6,50 peso arasında değişiyor. Otobüs şoförüne gideceğiniz yere en yakın yeri söylerseniz o size yardımcı olur. Metrobüs,  sadece şehrin ana merkezlerinin birkaçında yolculuk sürelerini kısaltmak için kullanılıyor. Dolayısıyla çok geniş bir ağa sahip değil. İnternet, yolculuk boyunca olmazsa olmaz. İnternetiniz biter ya da bir sorun yaşarsanız bazı metrobüs duraklarında Wi-Fi erişimi var buralardan faydalanabilirsiniz.

Taksi

Şehir, BA lisanslı siyah ve sarı taksilerle doludur ve yoğun alanlarda, bile birkaç dakikadan fazla beklemezsiniz. Taksinin üstünde 'libre' (ücretsiz) işareti yanıyorsa kullanılabilir . Lisanslı taksiler taksimetre ile çalışır ve ücretler sadece Arjantin pesosu olarak kabul edilmektedir.

Remises denilen özel kiralama taksileri acenteler aracılığıyla önceden rezerve edilebilir ve ayrıca Android ve iphone için kullanılabilen mobil e-hailing  uygulaması üzerinden BA Taksi'yi kullanarak normal taksiler için de rezervasyon yaptırabilirsiniz.

City Sightseeing Bus

Hop-on-hop-off gezi otobüsü, şehrin tarihi ve kültürel yerlerine ziyaretinizi kolaylaştırıyor.

Bir veya iki gün boyunca şehrin ana yerlerini ve simge yapılarını görmek için kolay ve kullanışlı bir yol.

Otobüsler her 30 dakikada bir, 9:00 ile 17:00 saatleri arasında, San Telmo, Monserrat ve La Boca gibi tarihi bölgelerden, Puerto Madero'nun yenilenmiş limanına ve Palermo ve Recoleta'nın büyük park ve meydanlarından, şehrin en ilginç mahallelerine kadar gitmektedir.

24 saatlik ya da 48 saatlik tur için bilet alabilirsiniz. En fazla ilginizi çeken turistik yerleri  kolayca keşfedebilirsiniz. Aynı noktadan başka bir otobüse binebilir  ya da başka bir durağa yürüyerek gidebileceğiniz 33 duraktan herhangi birini seçebilirsiniz.

Duraklar stratejik olarak diğer aktivitelerle bağlantı içindedir: Palermo'daki parkları beğenirseniz, bölgedeki yeşil alanların etrafında bir bisiklet turuna çıkın. Her durak, başka bir dünyaya, La Boca'nın renkli evlerine, Recoleta'daki Avenida Alvear'ın aristokrat ihtişamına veya San Telmo'daki geleneğin ve boheminin karışımına açılıyor.

Biletleri, gişelerden veya online satın alınabilirsiniz.

Sesli rehber, on dilde: İngilizce, Arapça, Fransızca, Almanca, İbranice, İtalyanca, Japonca, Mandarin Çincesi, Portekizce, İspanyolca. hizmet vermektedir.

Buenos Aires Mutfağı

 

Buenos Aires, çok çeşitli bir kültüre sahip bir kenttir. Bu durum şehrin mutfağına da yansımıştır. Buenos Aires farklı yemek kültürlerinin kaynaştığı bir noktadır. Öne çıkan yiyecek ise; ettir. Buenos Aires’te kişi başı yıllık 100 kg et tüketilmektedir. Etlerin yanında sunulan lezzetler ise genellikle Fransız ve İtalyan mutfağını anımsatıyor. Geleneksel olarak tadabileceğiniz lezzetler; asodo, locro ve puchero.

 

Buenos Aires'de Alışveriş

 

İster kaliteli deri ürünler, ister pazardan alacağınız antika olsun, ya da hatıra diye alacağınız forma olsun, UNESCO tasarım şehri olan Buneos Aires'te alışveriş seçenekleri konusunda sıkıntı çekmezsiniz.

San Telmo Mahallesi antikalar, hediyelik eşyalar ve vintage kıyafetler ile ünlüdür. Palermo Soho, hem bağımsız hem de ana akım moda ve tasarımdaki en yeni trendler, kaliteli deri için Retiro ve uluslararası markalar ve benzersiz yerel el sanatları sunan lüks marketlerden de  Recoleta  ünlüdür.

Sanata dair bir şeyler arıyorsanız şehrin yaratıcı yetenekleri her yerde, La Boca, San Telmo, Barracas, Puerto Madero, Recoleta, Retiro, Villa Crespo ve Palermo gibi mahallelerde bir dizi butik sanat galerisi var.

Arjantin deri ve geleneksel gümüş işçiliği ve diğer el sanatları ile ünlüdür. Birçok dükkân, deri ceket, kemer ve çanta satıyor. Gümüş bıçaklar ve alpargatalar gibi geleneksel gaucho aksesuarları satan dükkânlar ve el sanatları pazarları vardır. ( geleneksel olarak halat tabanı ile yapılan espadrille ayakkabılar) Derinin yanı sıra, kemer, cüzdan ve diğer eşyaları yapmak için kullanılan bir başka geleneksel malzeme de dünyanın en büyük kemirgeni olan capibara / carpincho'nun derisidir.

Alfajores, Arjantin’in en sevdiği atıştırmalıktır. Dulce de leche ya da meyve jeli ile doldurulmuş bu bisküvi sandviçleri de en çok alınan hediyelikler arasındadır.

Buenos Aires'de Gece Hayatı

 

Buenos Aires, gece hayatını dolu dolu yaşayabileceğiniz en güzel şehirlerden biri. Hatta buradaki eğlence ve gece hayatından olsa gerek buraya  24 saat uyumayan şehir deniyor. Dansın ve tutkunun bu kadar yoğun yaşandığı bir yerde eğlencenin kötü olması beklenemezdi zaten.

Barlara 23:00 gibi gece kulüplerine ise gece 02:00’den önce gidilmiyor. Gece kulüpleri, sabah 07:00’den önce de kapanmıyor.

Her türlü müzik zevkine hitap eden mekân bulmakta hiç zorluk çekmezsiniz. Barlar ve gece kulüplerinden en meşhurlarını sizler için araştırdık; Bangalore Pun and Curry House, Crobar, Cocoliche, Kika, Pacha, Temple Bar, Soria, ve daha birçok mekân … Bu mekânlarda DJ performansları ve dans pistlerinde eğlencenin tadını sabaha kadar çıkartabilirsiniz. Hatta Palermo’daki Makena Cantina Club Pazar günlerindeki eğlencesiyle meşhurdur. Bu nedenle Pazartesi buradan işe giden insanları görürseniz hiç şaşırmayın.

Burada eğlence tabii ki  sadecegece kulüpleri ile sınırlı değil. Çok güzel tango izleyebileceğiniz hatta oradaki insanlarla eşleşip sizin de tango yapabileceğiniz barlar var. Bunun için Pazartesi veya Salı  Milango Parakultural Bar’ı, Cumartesi de, Cachurola’yı tercih edebilirsiniz.

Mobile Application
Google PlayApp StoreApp Gallery