Çanakkale Flight Ticket

Çanakkale

Çanakkale

Türkiye

Çanakkale ruhunu, Türk milleti için manevi değerini ve önemini kelimelerle anlatmak oldukça zor. Birçok şehidin verildiği ve vatanın savunulduğu Çanakkale’de bu yerler her zaman ziyaretçilerle dolar. Ayrıca Çanakkale’de Truva ve Assos gibi çok önemli antik kentler, çok güzel doğal alanlar ve eğlenceli bir şehir yaşantısı da sizi bekliyor. Sizler için Çanakkale’de gezmenizi önerdiğimiz noktaları derleyip tanıttık. Yazının sonunda da şehir hakkında birkaç genel bilgi verdik. Bilet Sepeti olarak uçak bileti veya otobüs biletinizi bir an önce alıp bu güzel şehre gitmenizi dileriz. Şimdi hazırsak gezimize başlayalım!

 

Çanakkale'de Gezilecek Yerler

 

Çanakkale Şehitleri Anıtı: Türk Tarihi’nde çok önemli bir yeri bulunan, şehit mezarlıkları ve anıtlarıyla maneviyat dolu bir alan. İzlenilen tüm kitapların, filmlerin, belgesellerin ötesinde bir duygu burayı canlı canlı görmek. Oldukça büyük ve görülecek yeri çok olan alana mümkün olduğunda fazla zaman, mümkünse bir gününüzü ayırmanızı öneririz. Bir ulusun bağımsızlık mücadelesini gözler önüne seren alan, Türk insanı için ayrı bir önem taşısa da, farklı milletlerden insanların da ilgisini çekecek ve hayranlığını kazanacaktır.

Truva Antik Kenti: Homeros’un İlyada ve Odysseia destanının doğduğu, dünya çapında bir üne sahip antik kent ve meşhur sembol Truva Atı. Çanakkale’nin ve Türkiye’nin en önemli antik kentlerinden biri. Bölgede kurulmuş Truva ve diğer medeniyetlerin kalıntıları çok iyi durumda olmasa da, bölgenin eski tarihi hakkında önemli fikirler edinebilirsiniz. Tabii ki tarihi ve efsaneleriyle birçok kitaba ve filme konu olan Truva Atı’nı da görebilir, eğer çok sıra olmazsa veya yeterinde sabırlıysanız içine girip fotoğraf çekebilirsiniz.
Müze Bileti: 25TL (Müzekart ile ücretsiz)
Web sitesi: http://www.muze.gov.tr/tr/muzeler/truva-troia-orenyeri

57. Alay Şehitliği ve Anıtı: Mustafa Kemal önderliğinde düşmanı Conkbayırı’nda yenen ordunun ve ölenlerin anısına yapılmıştır. Anıt ve şehitlik, vatanı savunan ordunun kahramanlıklarını, cesaretini ve yaşananları hatırlatır ve yaşatır niteliklerde. 57. Alayda şehit olmuş 1868 isim ve sembolik anıt mezarlar oldukça hisli. 108 yaşında hayatını kaybeden, en yaşlı gazi Hüseyin Kaçmaz’ın bronz heykeli de bulunur.

Aynalı Çarşı: Çanakkale Türküsü’nde de geçen ve Türkiye’de herkes tarafından bilinen tarihi Aynalı Çarşı, isminden de anlaşılacağı gibi karşılıklı aynalarıyla dikkat çekiyor. 1890 yapımı çarşıyı gezebilir, kendinize bir şeyler veya sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz.

Assos Antik Kenti: Athena tapının olduğu, Aristotoles’in felsefe okulu kurduğu tarihi şehir, tüm dünyadan turist çeken oldukça önemli bir yer. Tarihi M.Ö 6. yüzyıla  kadar uzanıyor. Antik kentin kalıntılarını inceleyip o zamanların ruhunu hissedebilirsiniz. Bu tarihi kenti görmek, uçak bileti veya otobüs bileti aldığınıza değecektir.

Müze Bileti: 10TL
Antik Kent Hakkında Detaylı Bilgi: http://www.muze.gov.tr/tr/muzeler/assos-orenyeri

Bozcaada: Denizi, sahil şeridi, kumsalları ve şehirden uzak ambiyansıyla harika bir tatil noktası. Son yıllarda iyice popülerleştiği için sezon zamanı ve bayram gibi tatillerde oldukça kalabalık olabiliyor. Fakat gene de bambaşka bir güzellik bulacaksınız Bozcaada’da ve gidip ada havası koklamanızı öneririz. Ayazma plajını da, Bozcaada’nın olmazsa olmazı ve mutlaka gitmeniz gereken bir yer olarak ekleyelim.

Çanakkale Saat Kulesi ve Çanakkale Arkeoloji Müzesi de, kentte görmeye değer tarihi alanlardan.

Ulaşım

 

Otobüs ve minibüsleri kullanarak seyahat edebilirsiniz. Otobüsler için 5TL’ye kart çıkartıp kullanabilirsiniz. Havaalanı ve otogarla şehir merkezi arasında ulaşımı sağlayan otobüsler de mevcut.
 

Çanakkale Mutfağı

 

Oldukça zengin ve çok ünlü bir mutfağı var. Denemenizi önerdiğimiz lezzetler: düğün çorbası, şaraşura, patlıcan göce, oğlak göce…
 

Gece Hayatı

 

Öğrenci şehri konumundaki Çanakkale’de geceleri gidebilecek çok sayıda bar ve gece kulübü var. Fetvahane Sokak(Barlar Sokağı), kentte gece hayatının en yoğun ve en canlı olduğu yer olarak dikkat çeker.

Çanakkale’yi layıkıyla özetleyip anlatmaya çalıştık. Umarız rehberimiz seyahatinizde faydalı olur. Bilet Sepeti olarak iyi gezmeler dileriz.

Sat
27.99°
Sun
20.23°
Canakkale
17 Jun Mon, Sunny
21.91°
Tue
23.0°
Wed
23.34°
Thu
21.26°
Mobile Application
Google PlayApp StoreApp Gallery