Diyarbakır Flight Ticket

Diyarbakır

Diyarbakır

Türkiye

 

Türkiye'nin en kalabalık 12. şehri olan Diyarbakır, Güneydoğu bölgesinin en önemli şehirlerinden biri. Diyarbakır, binlerce yıllık bir geçmişe ev sahipliği yapmaktadır. Bu süre içerisinde Diyarbakır, üstünde yaşayan halkların kültürünü de taşımış, zenginleştirmiş. Hala ayakta kalan tarihi sinagoglar, camiler, kiliseler Diyarbakır'ın çok dinli geçmişine kanıt oluşturuyor.

Diyarbakır'ın gezilmeye değer birçok tarihi yapısı var. Misafirperver halkı, enfes yemekleriyle Diyarbakır, Türkiye'nin ölmeden önce gidilmesi gereken yerlerinden biri. Uçak biletinizi veya otobüs biletinizi almadan önce Bilet Sepeti olarak hazırladığımız rehbere bi göz gezdirin.

 

Diyarbakır'da Gezilecek Yerler

 

1- Diyarbakır Ulu Camiisi: Gidip yerinde görülmesi gereken, Diyarbakır'ın yaşayan efsanevi yapısı. Anadolu'nun bazı tarihçilere göre en eski camiisi olarak kabul edilir. Yüzyıllar boyunca farklı medeniyetler tarafından kullanılmış ve restore edilmiş. Bu restorasyonların izlerini yerinde takip etmek, medeniyetler hakkında da ipucu veriyor. İslam'ın en yüce beş camiisinden biri olarak görülüyor.

2- Surp Giragos Kilisesi: Diyarbakır'da mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biri. Mimarisi, tarihi ve işçiliğiyle insanı büyülüyor. Şehir merkezine yürüme mesafesinde. Hala cemaat tarafından kullanılıyor, bir ayine katılmanızı, manevi havayı koklamanızı tavsiye ederiz.

3- Diyarbakır Surları: Tarihi binlerce yıl öncesine dayanan, hala ayakta kalmayı başarmış muhteşem bir eser. Şehir merkezinden ulaşım oldukça kolay olan Sur ilçesinde ve etrafı hala canlı. UNESCO tarafından koruma altına alınan surların, makinasız, insan eliyle yapıldığını bilmek hayranlık uyandırıyor.

4- Dört Ayaklı Minare: Diyarbakır'ın merkezinde geçmişi 1500'lere kadar uzanan simsiyah bir minare. Dört Ayaklı Minare gerçekten dört ayaklı ve mimarisiyle eşine pek rastlanmayacak türden. Diyarbakır halkı minarenin etrafında üç tur atılınca dileklerin gerçekleşeceğine inanır. Bizce denemeye değer, yani ne kaybederiz ki?

5- Hasan Paşa Hanı: Diyarbakır'da kahvaltı yapmanız gereken yer işte tam burası. Otantik havası, mimari yapısıyla görülmesi gereken bir yer. Yaz sıcağından bunalıp, içerdeki serin havada kahvenizi yudumlamak ayrı bir keyif. İçinde Diyarbakır'a özgü ürünleri, hediyelik eşyaları bulabileceğiniz bir yer.

Gece Hayatı

 

Diyarbakır'da gece hayatı çok aktif olmasa da var.

Diyarbakır Mutfağı

 

Meftune, babaganuş, içli köfte ve nuriye tatlısını yemeden dönmeyin. Ciğeri de çok güzel yapıyorlar. Halkın kahvaltı niyetine ciğer yediği de oluyor :)

Diyarbakır Pratik Bilgiler

 

Türkçe'nin yanı sıra Diyarbakır'da Kürtçe de konuşuluyor.

Halk turistlerle sohbet etmeye oldukça gönüllü.

Şehirde normal çaydan çok kaçak çay var, daha lezzetli.

Diyarbakır labirent gibi sokaklarıyla harika fotoğraflar çekebileceğiniz bir yer.

Diyarbakır yazı çok sıcak, şapkanızı ve suyunuzu her zaman yanınızda bulundurmayı unutmayın.

Turistik olarak düzenlenen sıra geceleri var, o ünlü ortamda bulunma şansını kaçırmayın.

 

Diyarbakır, Türkiye'nin en güzel ve karakteristik şehirlerinden biri. Kültürü ve geçmişiyle bize kalan bir miras. Sizi bir çay içmeden bırakmayan insanıyla, her şeye rağmen, turistik değerini koruyor. Diyarbakır'a en uygun otobüs biletini ve uçak biletini alabilirsiniz. Bilet Sepeti olarak hazırladığımız rehberin faydasını görmenizi umar, iyi gezmeler dileriz.

Mon
17.99°
Tue
18.75°
Diyarbakir
22 May Wed, Rainy
17.04°
Thu
18.86°
Fri
17.73°
Sat
17.6°
Mobile Application
Google PlayApp StoreApp Gallery