Edirne Flight Ticket

Edirne

Edirne

Türkiye

Edirne, Türkiye’nin kuzeydoğusunda bulunan, Bulgaristan ve Yunanistan’a komşu olan şehri. Yıllar boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun önemli kalelerinden biri olan şehrin her tarafı Osmanlı’dan kalan muhteşem tarihi yapılarla dolu. Edirne, ziyaretçilerine müthiş bir tarih turizminin yanı sıra, enfes bir mutfak da sunuyor.

Edirne’ye uçak biletinizi veya otobüs biletinizi almadan önce Bilet Sepeti olarak hazırladığımız rehbere bir göz atın deriz, iyi gezmeler.

 

Edirne'de Gezilecek Yerler

 

1-Selimiye Camii: Selimiye Camii, Edirne’yi gezmeye başlamak için en uygun nokta. Yürüme mesafesinde gezebileceğiniz Edirne Arkeoloji Müzesi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi ve Rüstempaşa Kervansarayı bulunuyor. Edirne merkezinde, şehrin en hakim tepesine yerleştirilmiş olan Selimiye Camii, efsanevi Mimar Sinan’ın ustalık eseri. UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan cami, tüm dünyaca bilinen ve ziyaret edilen bir yer. İslam mimarisinin en tepe noktalarından biri olarak görülen cami ihtişamıyla sizi kendine hayran bırakacak. Avlu altındaki eski çarşıya da uğramanızı tavsiye ediyoruz.

2-II. Beyazid Külliyesi ve Şifahane: Osmanlı İmparatorluğu’nun tıp eğitimi verdiği en önemli şifahanelerden birisi. Müzik ve su ile psikolojik rahatsızlıkların tedavi edilmeye çalışıldığı merkez, aynı zamanda din eğitimi de veriyordu. İçinde oldukça iyi düzenlenmiş bir müzeyi de barındıran külliyeye giriş bileti ücret 5tl. Zaman kavramını yitirip kendinizi geçmişte hissedeceğinizi düşündüğümüz külliyenin bahçesinde Türk kahvesi içmenizi tavsiye ediyoruz.

3-Meriç Köprüsü: Edirne’ye oldukça yakın olan köprü merkezi Karaağaç’a bağlama işlevini görüyor. Hala aktif olarak kullanılan mimarlık şaheseri olan köprü 19.yy Osmanlı mimarisinin en önemli örneklerinden. Etrafında yorgunluğunuzu atıp dinlenebileceğiniz, Edirne mutfağından ürünler sunan birçok kafe ve restaurant mevcut.

4-Ali Paşa Çarşısı: İstanbuldaki Kapalıçarşı’ya benzetilen Ali Paşa Çarşısı, Edirne halkı tarafından da Kapalıçarşı ismiyle anılıyor. 16.yy’da Mimar Sinan’ın eserlerinden biri olan çarşıda Edirne’ye özgü bütün ürünleri bulabilirsiniz. Merkeze oldukça yakın, yürüme mesafesinde bulunuyor.

5-Edirne Büyük Sinagogu: Ali Paşa Çarşısı’na oldukça yakın bir konumda bulunan sinagog, Avrupa’nın en büyük sinagogu olarak biliniyor. Edirne’nin tarihi evlerinin bulunduğu sokaklardan yürüyerek vardığınız sinagogun içinde de dolaşabilirsiniz.

6-Üç Şerefeli Camii: Selimiye Camii’ne oldukça yakın bir konumda bulunan Üç Şerefeli Camii, 15yy’dan beri ayakta duran bir eser. Muhteşem bir avlusu ve içindeki hatlarıyla dikkat çeken cami, Edirne’de uğramanız gereken yerlerden biri. Minaresinin yapısı da oldukça ilginç.

7-Karaağaç: Lozan Antlaşması’yla Türkiye’ye verilen ilçe Edirne’nin en yeşil ve şirin yerlerinden. Meriç Köprüsü’nden yürüyerek de ulaşabileceğiniz Karaağaç tarihi dokusunu tamamiyle korumuş bir kasaba. Lozan Anıtı’na ve tarihi tren garına uğramayı unutmayın. Bilet Sepeti olarak Edirne gezinizi Karaağaç’a uğramadan bitirmeyin deriz.

Ulaşım

 

Rahatça bisiklet kiralayıp kullanabileceğiniz bir şehir Edirne.

Gece Hayatı

 

Edirne gece hayatı aktif bir şehir, rock bar’dan meyhanelere kadar çeşitli yerler mevcut.

Edirne Mutfağı

 

Edirne’de Edirne ciğeri yenir, enfes bir lezzet. Edirne’nin köftesi de oldukça ünlü.

 

 

Edirne Pratik Bilgiler

 

Düzenlendiği zamana denk gelirseniz, yüzlerce yıllık bir gelenek olan Kırkpınar Güreşleri’ni izleyebilirsiniz.

Edirne balkanlardan gelen soğuk hava dalgasının ilk uğradığı şehir ☺ Edirne’nin soğuğu hasta edermiş, kışın gidiyorsanız kıyafetlerinizi ona göre seçin deriz.

Enez ilçesi yazın denize girmek için Trakya’nın en ideal noktalarından biri.

Tarihi ve lezzeti birleştiren dokusuyla Türkiye iç turizminin en aktif şehirlerinden biri olan Edirne’de keyifli bir zaman geçireceğinizi düşünüyoruz. Yardımsever ve sevecen halkıyla Edirne, Türkiye’nin gezilmesi gereken şehirlerinden biri. Edirne’ye en uygun uçak bileti veya otobüs bileti için sitemiz biletsepeti.com’u ziyaret edebilirsiniz. İyi gezmeler dileriz.

Thu
21.73°
Fri
22.38°
Sat
16.95°
Sun
19.32°
Edirne
17 Jun Mon, Cloudy
19.66°
Tue
21.05°
Mobile Application
Google PlayApp StoreApp Gallery