Fukuoka Flight Ticket

Fukuoka

Fukuoka

Japonya

Kyushu Adası’nın kuzeyinde yer alan Fukuoka, Japonya’nın altıncı büyük şehridir. Gelişen turizmiyle dinamik yapılı bir kent olan Fukuoka, yılda yaklaşık 3 milyon turisti misafir etmektedir. Eğlence hayatı, mimarisi, eski tapınakları ve mart ayında şehrin her yerinde açan Japonya’ya özgü kiraz çiçekleriyle birçok gezginden tam not almıştır.
Etrafının dağlarla çevrili olduğu bir sahil kenti olan Fukuoma’da yaz aylarında gündüzleri deniz keyfi yaparken, akşamları düzenlenen festival ve şenliklerde gönlünüzce eğlenebilirsiniz.
 

Fukuoka Gezilecek Yerler

 

Fukuoka Kalesi (Maizuru Kalesi veya Seki Kalesi)

Tarihi eser tescili ile koruma altına alınan Fukuoka Kalesi, Fukuoka tepesinin üzerinde bulunmaktadır. Kuroda Namagasa tarafından yaptırılan kale, erken Edo dönemine denk gelmektedir.
Şehir merkezinde, Naka Nehri'nin tam karşısı yakasında bulunan kalenin kapıları ihtişamlı bir duruş sergilemektedir. 1607 yılında yapımı tamamlanan bu önemli savunma kalesi 47 metre karelik geniş bir alanı tamamen kaplamaktadır. Zaman içinde birkaç yenileme geçiren kale, 1983’de son görünümüne kavuşmuştur.
Özel günler ve resmi tatiller hariç her gün ziyarete açık olan Fukuoka Kalesi’ni şehir planlarınız arasına eklemelisiniz.

Ohori Parkı

Japonya’nın en güzel su parklarından biri kabul edilen Ohori Parkı, Hii (Tajima) Nehri ıslah edilerek yapılmıştır. Çin’deki Batı Gölü’nden esinlenerek yapılan park, görünümüyle, Japonya’nın, “Placa of Scenic Beauty” listesinde yer almaktadır. Kelime olarak büyük hendek anlamı taşıyan Ohori bu anlamını eski şehir lordu Kuroda Nagamasa tarafından yaptırılan Fukuoka Kalesi'nin giriş kısmındaki hendekten almaktadır.
1929 yılından kapılarını misafirlerine açan park, insanların favori dinlenme merkezlerinden biridir.
Her sene Ağustos ayında havai fişek gösterilerinin düzenlendiği Ohori parkı şehirde mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır.

Kushida-jinja

Eski bir Şinto Tapınağı olan Kushida-jinja şehirdeki Hakata-ku bölgesinde bulunmaktadır.  MS 757’de yapıldığı bilinen tapınak,  Japonların yaratıcısı olduğuna inanılan Amaterasu ve erkek kardeşi Susanoo'ya adanmıştır. Yamakasa Festivali’nin de düzenlendiği yer olan tapınak, her daim ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Fukuoka Kulesi

Şehrin simgesi olan bu dev kule 234 metre uzunluğu sayesinde sunduğu harika manzarayla Fukuoko’ya gelen turistleri kendisine çekmektedir. 3 ayrı gözlem bölmesine sahip kule, 1989 yılında tamamlanmıştır. Aynalarla kaplı dış cephesi yüzünden Ayna Yelken olarak da isimlendirilen Fukuoka Kulesi’nde bulunan restoranda şehir kent manzarası eşliğinde yemek yiyebilirsiniz.
Japonya’nın en yüksek sahil kulesi olan Fukuoka, Momochihama semtinde yer almaktadır ve haftanın her günü 09.30-22.00 saatleri arası ziyarete açıktır.

Komyozen-ji Tapınağı

Zen tapınağı kategorisinde olan Komyozen-ji, 1273 yılında inşa edilmiştir. Tapınağın zeminini kaplayan bembeyaz kumları oldukça ilgi çekicidir. Yemyeşil ağaçlarla ve çiçeklerle dolu bahçesinden içeri girdiğiniz andan itibaren insana kendisini başka bir dünyada hissettiren bu özel tapınak her 08.00 – 17.00 arası konuklarına açıktır.

Tocho-ji Tapınağı

Japonya Devleti tarafından kültür varlığı olarak seçilen bir tapınak olan Tocho-ji, MS 806 yılında yapılmıştır. Ünlü bir rahip için yaptırılmış olan tapınak, özellikle içerisinde sergilenen heykelleriyle hayranlık uyandırmaktadır.
Yıl içinde çeşitli festivallere de ev sahipliği yapan Tocho-ji Tapınağı’nz haftanın her günü 09.00 – 17.00 arası gidebilirsiniz.

Kanzeon-ji

Fukuoka’nın Dazaifu bölgesindeki Kanzeon-ji tapınağı, 7. Yüzyıldan günümüze kadar ulaşmış bir Budist tapınağıdır. Bu tarihi tapınağa ait olan çan, ülkenin en eski ulusal hazinesi kabul edilmektedir. 1688 ve 1703 yılları arasında yeniden yapılandırılan tapınağın aslında içerisinde olan yedi salondan günümüze sadece bir tanesi ulaşabilmiştir.
Japonya Çevre Bakanlığı tarafından da ülkenin en önemli 100 tarihi değeri arasına alınan ve 1970 yılında “Tarihi Site” olarak belirlenen Kanzeon-ji Tapınağı, İmparator Tenji tarafından annesi İmparatoriçe Saimei anısına yaptırılmıştır.

Kyushu Ulusal Müzesi

36 metre yüksekliğe sahip ve yarısından fazlası cam kullanılarak tasarlanmış binasıyla dikkatleri üzerinde toplayan müze, 2005 yılında açılmıştır. Fukuoka şehrini de içerisine alan ada bölgesi Kyushu hakkında çeşitli belgelerin ve tarihi eserlerinde sergilendiği Kyushu Ulusal Müzesi, üstün teknolojiyle donatılmış olmasıyla çok fazla insanı kendine çekmeyi başarıyor.
Japonlara özgü seramik sanatıyla ilgili çok sayıda önemli koleksiyonları olan müzede, Çin ve Kore ile kültürel bağlarına ilişkin de eserler sunulmaktadır.
Pazartesi günü hariç 9.30-17.00 saatleri arası açık olan müzeyi mutlaka görmelisiniz. 

Pratik Bilgiler

 

Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl – 1 Ocak
 • Ergin Olma Bayramı
 • Ulusal Kurtuluş Bayramı – 11 Şubat
 • İlkbahar Gündönümü Bayramı – 21 Mart
 • Yeşillik Bayramı – 29 Nisan
 • Anayasa Günü – 3 Mayıs
 • Ulusal Tatil – 4 Mayıs
 • Çocuklar Bayramı – 5 Mayıs
 • Deniz Bayramı
 • Yaşlılara Saygı Bayramı
 • Sonbahar Gündönümü Bayramı – 23 Eylül
 • Sağlık ve Spor Bayramı
 • Kültür Bayramı – 3 Kasım
 • İşçilere Şükran Günü – 23 Kasım
 • İmparator’un Doğum Günü – 23 Aralık

Fukuoka'da Şehir İçi Ulaşım

 

Metro

Fukuoka’da gideceğiniz yerler için en kolay kullanabileceğiniz toplu taşıma aracı üç farklı hatta bulunan metrolardır. Havaalanında şehir merkezine ulaşımda da bu metroları kullanabilirsiniz.

Otobüs

Merkez dışına çıkmak isterseniz de kullanabileceğiniz bir değer seçenek otobüsler olacaktır.  Japonya’nın çoğu kentinde olduğu gibi burada da ulaşım biraz pahalı ama güvenilir ve hızlı.

Taksi

Gelişmiş bir kent olan Fukuoka’da elbette istediğiniz anda taksi kullanabilirsiniz. Ama fiyatlarının çok yüksek olduğunu eklemeden geçmeyelim. Şehirde yaşayanlar bile taksileri zorunlu kalmadıkça kullanmıyor.

Araç Kiralama

Turistler için bisiklet ve motosiklet kiralamanın yasak olduğu Fukuoka’da, uzun süre geçireceksiniz araba kiralayabilirsiniz.

Fukuoka Mutfağı

 

Fukuoka geleneksel Japon yemeklerini tatmak için çok elverişli bir şehir. Özellikle deniz ürünlerini şehirde lezzetle tadabilirsiniz. Başlıca lezzetler şu şekilde;

Akaşi Yaki, Çanko Nobe, Donburi, Gyoza.

Fukuoka'da Alışveriş

 

Şehrin merkezi kabul edilen Tenjin aynı zamanda alışverişin ana bölgesidir. Birbirinden güzel, kente özgü butiklerle donatılmış caddelerinde özel tasarımcıların ürünlerini bulabilirsiniz.
Boyanmış ipekten özenle yapılan kimonolar turistlerin en çok tercih ettiği ürünler arasındadır. Ancak çok pahalı olduğu bilgisini verebiliriz. İkinci ellerini ortalama 10000 Yen’e bulabilirsiniz.
Kimona dışında Japonya’ya has, ahşap baskı ürünler, dekoratif oyuncak bebekler, seramikten yapılmış etnik çanak çömlekler, origami yapımında kullanılan farklı özelliklerdeki dayanıklı kâğıtlardan anı olarak evinize götürebilirsiniz.

Fukuoka'da Gece Hayatı

 

Yerel barlar şehrin önemli gece hayatının yaşandığı yerlerdir ve Tenjin bölgesinde toplanmıştır. Çoğu yerden farklı bir eğlence anlayışına sahip olan Japonya’nın kentlerinde barları sabaha kadar açıktır ama dans etmek yasaktır. 01.00’da kapanan gece kulüplerinden sonra insanlar genellikle tekrar barlara yönelir ve 05.00’da tekrar açılan gece kulüplerine geri dönerek hız kesmenden eğlenceye devam ederler. Böyle eğlenceli bir ülkede asla sıkılmak nedir bilmeyeceksiniz.

Thu
25.98°
Fri
26.21°
Sat
25.94°
Fukuoka
14 Jul Sun, Sunny
25.84°
Mon
26.19°
Tue
26.52°
Mobile Application
Google PlayApp StoreApp Gallery