Isparta Flight Ticket

Isparta

Isparta

Türkiye

Göller Bölgesi’nde bulunan Isparta, coğrafi konumu nedeniyle tarih boyunca birçok farklı medeniyeti ağırlamıştır. Tarihi Paleolitik döneme kadar dayanan Isparta’da gezip görecek tarihi yerlerin bolluğu yanı sıra, muazzam doğal güzellikler de mevcut. Bilet Sepeti olarak özenle hazırladığımız Isparta Rehberi’nin geziniz sırasında faydalı olmasını dileriz. Eminiz buraya uçak bileti veya otobüs bileti aldığınıza pişman olmayacaksınız!
 

Isparta'da Gezilecek Yerler

Kovada Gölü: Eğirdir ilçesindeki Kovada Gölü, Torosların yüksek ve ıssız bir zirvesinde bulunur. Bulunduğu yerde hiçbir bina veya apartman yoktur ve doğayla bütünleşmek için idealdir. Birbirinden güzel kumsalları ve koylarında huzura kavuşabilir, yüzebilir, doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Gölün eşsiz doğa manzarası ve güney kısmındaki yüzyıllık çınarlar da görmeye değer.

Kazlıdağ Milli Parkı: Oldukça eski sedir, meşe ve karaçam ağaçlarının bulunduğu Milli Park, Isparta’nın diğer bir muazzam doğa alanı. Şarkikağaç ilçesindeki milli parkta piknik için uygun alanlar da bulunmakta.

İnönü Mağarası: Sarıidris Köyü’ndeki mağara, şehrin en önemli turistik bölgelerinden biri. Mağaranın toplam uzunluğu 227 metredir ve içinde dar galeriler bulunur. Zamanında içinde iskeletler bulunan mağaranın, daha önce barınak veya mezar olarak kullanıldığı biliniyor. Gidip görülmesi gereken, oldukça etkileyici bir mağara.

Atabey Ertokuş Medresesi: 1224 yılında yaptırılmış harika bir Selçuklu eseri. Zamanında astronomi ve tıp alanında eğitim verilen medrese, Isparta’ya gidince görülmesi gereken tarihi yapılardan.

Isparta Müzesi: 2002 yılından beri açık olan Isparta Müzesi’nde, birçok farklı medeniyetten miras kalmış eserler sergileniyor. Isparta ve Anadolu tarihi hakkında önemli bilgiler edinebileceğiniz yer, müze ve tarih severlerin kaçırmaması gereken bir lokasyon.
Müze Girişi Ücretsiz.

Antiocheia Antik Kenti: Psidia Antik Kentleri’nden biridir. Yalvaç ilçesinin yaklaşık 1km ilerisinde, Sultan Dağları’nın güneyinde yer alır. Antik kentte, çevreyi gezip tarihi koklayabilir, kazılar sonucu elde edilen eserlerin sergilendiği bölümü ziyaret edebilirsiniz. Eğer tarih meraklısıysanız, bu antik kente gitmek otobüs bileti veya uçak bileti almanıza değecektir.
Müze Bileti: 5TL
Müzekart ile ücretsiz.

Adada Antik kenti: Bir diğer Pisidia Antik Kentidir. Sütçüler ilçesine bağlı Sağrak Köyü’nde bulunur. Zengin kalıntıları ve gezilecek yerleriyle, muhteşem bir tarihi mekan Adada. Zamanında para basılması ve tarihi sikkeleriyle ünlü kentin sikkelerinin üzerinde Zeus, Herakles ve Dionysos tasvirleri bulunur.

Aya Payana Kilisesi: 18. yüzyılda inşa edilen tarihi kilise, farklı mimarisi ve inşa malzemeleriyle dikkat çeker. Isparta’nın eski yerleşim bölgelerinden Turan Mahallesi’nde yer alır.
 

Ulaşım

 

Halk otobüsleri, dolmuşlar ve taksilerle sağlanır. Isparta otobüs güzargah ve hareket saatleri: http://www.ispartahalkotobusleri.com/?pnum=9&pt=G%C3%BCzergah+Ve+Hareket+Saatleri
 

Isparta Mutfağı

 

Isparta’nın oldukça meşhur ve lezzetli tarifleri vardır. Başlıcaları: tandır kebabı, bulama, helva, bazdırma,  sırma tatlısı…
 

Gece Hayatı

 

Süleyman Demirel Üniversitesi’nin etkisiyle canlanan gece hayatı, sizlere çeşitli seçenekler sunar. Eğer gençlik mekanlarına gitmek istiyorsanız, bir üniversite öğrencisine danışabilirsiniz.

Isparta rehberimizi umarız beğenmişsinizdir. Yorum ve eleştirilerinizi bekliyoruz. Yazımızı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın. Bilet Sepeti olarak iyi gezmeler dileriz.

Sat
27.99°
Sun
22.26°
Isparta
17 Jun Mon, Sunny
23.82°
Tue
24.13°
Wed
25.46°
Thu
25.92°
Mobile Application
Google PlayApp StoreApp Gallery