Kuala Lumpur Flight Ticket

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur

Malezya

Malezya’nın başkenti ve en kalabalık şehri olan Kuala Lumpur, Güney Asya’nın tam kalbinde yer alıyor. Ekvatora oldukça yakın olan bu ülkenin iklimi her ne kadar biraz sıkıntılı olsa da; gezip görülecek kendine ait renkli dünyası her yıl binlerce turisti kendisine çekiyor.
8 milyon kişinin yaşadığı dev bir metropol olan Kuala Lumpur, bir çok farklı milletten insana ev sahipliği yapıyor. Sokaklarda hiç duymadığınız dilleri duyabilir, farklı ten renklerine sahip birçok insanla karşılaşabilirsiniz.

 

Kuala Lumpur Gezilecek Yerler

 

Merdeka Meydanı (Dataran Merdeka)

Kuala Lumpur’un ana meydanı olan Merdeka Meydanı, 1884 yılında A.C Norman tarafından Tudor tarzında tasarlanmış bir meydan örneği. Meydanın tam ortasında yer alan bayrak direği ise 100 metre yüksekliğe sahip. Burada, 31 Ağustos 1957 tarihinde, Union Jack bayrağının indirilip; Malay bayrağının çekilmesi ise Malezya tarihinin en önemli olaylarından biri kabul ediliyor.  Sömürge döneminde kriket gibi oyunların oynandığı bu meydanın çevresinde de döneme ait birçok önemli eser bulunuyor. Bu önemli yapıların başında, günümüzde İletişim Bakanlığı olarak kullanılan Sultan Abdul Samad Building, Royal Selangor Club, St Mary’s Cathedral ve Kuala Lumpur City Gallery geliyor.

Petronas İkiz Kuleleri (Petronas Twin Towers)

2004 yılına kadar dünyanın en yüksek binaları olan, Petronas İkiz Kuleleri, Kuala Lumpur gezisinin uğrak mekanlarından biri. 452 metre yüksekliğe sahip bu görkemli gökdelenin inşası için 1,6 milyar Amerikan Doları harcanmış olduğu söyleniyor.
İçerisinde yer alan ofisler dışında; bir de alışveriş merkezi bulunan kulelerde ayrıca doğal bilimler müzesi, senfoni orkestrası gibi yerlere de ev sahipliği yapıyor.  İki gökdelenin 41 ve 42. katları arasında, 170m yükseklikte bir de köprü yer alıyor. 88 katlı bu devasa kulelerin 86. katında, şehri ayaklar altına alan bir de seyir terası bulunuyor. Seyir Terasından şehri izlemek isterseniz;  pazartesi günleri ve Cuma saatleri dışında, 09.00-21.00 arasında, 85 RM (60 TL) karşılığında ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca gece ışıklandırmasıyla da görsel bir şölen sunan kuleleri, hava karardıktan sonra izleyebilirsiniz.

Batu Caves

Dünya’nın en büyük Hindu Tapınağı olan Batu Caves, kireçtaşı falezleri içerisine kurulmuş ve çok büyük mağaraların olduğu bir alan içerisine inşa edilmiş bir yapıdır.
Bu yapının girişinde,  43 metre yüksekliğindeki Hindu Tanrı Lord Murugan heykeli gelen misafirleri karşılıyor. 272 basamak aşıldıktan sonra ise tapınağın en önemli noktası olan Temple Cave’e ulaşılıyor. Batu Mağaraları arasında yer alan tapınak aslında 3 ana bölümden oluşuyor. İlk olarak,  Hindu tanrılarına ait heykelin yer aldığı: Art Gallery Cave, orta noktada yer alan ve macera severler için rehberlerle gezdirilen Dark Cave ve en sonunda en tepedeki önemli nokta olan Temple Cave bölümü yer alıyor.
Bu arada mağara merdivenlerinde, çevresinde birçok maymun ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden yiyecek ve içecekle dolaşılması pek tavsiye edilmiyor. Zira bu maymunlar evcil değil.
Buraya KL Central istasyonun yakınındaki KTM Komuter‘den Port Klang hattına binerek trenle ulaşabilir veya taksi kullanmayı tercih edebilirsiniz.

 

Masjid Jamek

Şehrin merkezinde bulunan Masjid Jamek, şehrin en önemli İslami yapısı olarak görülüyor. Kelime anlamı olarak cami anlamına gelen Jamek kelimesi de bunu gösteriyor.  1907 yılında inşa edilen açılışı da 1909 yılında Selangor Sultanı tarafından yapılan cami, Kuala Lumpur’un en eski camilerinden biri Bu yüzden 1965 yılında “Ulusal Cami” ilan edilen yapı, bir süre sonra yeni inşa edilen ve güzelliğiyle göz kamaştıran National Mosque of Malaysia’ya bu unvanını devretmiş.
Hindistan ve Moğol mimarisini harmanlayarak yansıtan bu özel cami herkesin ziyaretine açık.

Chinatown

Kuala Lumpur’un günümüzde en meşhur mahallelerinden biri olan Chinatown, kendi içerisinde mistik bir havaya sahip. Çinlilerin yaşam alanı olan bu mahallede gezip görülecek çokça fazla yer bulunuyor.  Jalan Petaling Caddesi üzerinde kurulan ünlü akşam sokak pazarı olan “Petaling Street Market“ turistlerin yoğun ilgi gösterdiği yerler arasında yer alıyor. Ayrıca 1873 yılında inşa edilen şehrin ünlü tapınaklarından olan  “Sri Mahamariamman Temple” bu gezilebilecek önemli rotalar içerisinde.

Little India (Brickfields)

Hint nüfusunun da yoğun olduğu bir kent olan Kuala Lumpur’un, kendine özgü bir Hint mahallesi olan Little India, Travers ile Jalan Tun Sambanthan caddeleri arasında yer alıyor. Eskiden burada tuğla üretimi yapılmasından dolayı “Brickfields” yani “Tuğla Alanı” ismini alan Little India, rengârenk evleri, sokak lezzetleriyle kendinizi Hindistan’da hissedebiliyorsunuz.

Menara (KL Tower)

421 yüksekliğe sahip bir kule olan Menara, şehrin neredeyse her noktasından gözükebilen bir yayın kulesi. Şehrin ünlü kulesi olan Petronas’tan daha fazla yüksekliğe sahip olan Menara’nın da seyit terasından şehri seyredebilir, restoranında enfes lezzetler tadabilirsiniz. Kulenin normal ziyaret ücreti ise 52 RM yani yaklaşık 35 TL’dir.

Thean Hou Temple

4 kattan oluşan Thean Hou Temple, 1898 yılında ibadete açılan kentin önemli tapınaklarından bir olma özelliği taşıyor. Ayrıca Güneydoğu Asya’nın en büyük Çin tapınaklarından biri olan tapınak, yerel halkın evlilik törenlerinde tercih ettiği önemli bir yer. Neredeyse her yıl 5000 çiftin evlilik törenlerine ev sahipliği yapan tapınağın, birinci katında çeşitli hediyelikler satan dükkânlara ve küçük restoranlarına rastlayabilirsiniz. Tapınağın 2. katı ise evlilik sonrası yemek törenleri için ayrılmış bir bölümden oluşurken 3. katı ise evlilik dairesi ve idari ofisler için kullanılıyor. 4. Kat da tapınağın ana ibadet bölümünden oluşuyor.

 

Pratik Bilgiler

 

Resmi Tatiller

  • 1 Ocak Yeni Yıl
  • 28-29-30 Ocak Yeni Çin Yılı
  • 1 Şubat Federal Sınırlar Günü
  • 9 Şubat Thaipusam Günü
  • 1 Mayıs İşçi Bayramı
  • 10 Mayıs Vesak Günü
  • 25-26 Haziran Ramazan Bayramı
  • 21 Ağustos Bağımsızlık Günü
  • 16 Eylül Malezya Günü
  • 18 Ekim Hinduların Dini Bayramı

Kuala Lumpur'da Şehir İçi Ulaşım

 

Güneydoğu Asya’nın en gelişmiş ulaşım ağı bulunan Kuala Lumpurda dilediğiniz her yere otobüs, metro, tramvay veya taksiyle ulaşabilirsiniz. KL Central İstasyonu şehrin ana ulaşım noktasıdır.

Kuala Lumpur Mutfağı

 

Kozmopolit bir şehir olan Kuala Lumpur’da, Çin, Hint ve Malay mutfağına ait pek çok lezzeti deneyebilirsiniz.

Aromalı kızartılmış tavuk, yanında pilav ve çiğ sebzeleri bulunan “Nasi Lemak” isimli yemek şehrin en popüler yemekleri arasında yer alıyor.

Marine edilip kızartılan bir balık yemeği olan “Ikan Bakar” ve et yumurta peynir ve köri sosuyla birlikte sunulan enfes “Roti Canai” isimli ekmek de mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasında.

Ayrıca, kırmızı et ve tavuk üzerine karabiber sosu dökülerek hazırlanan “Ramly” de burada kolayca yiyebileceğiniz bir diğer lezzet.

Kuala Lumpur'da Alışveriş

 

Hem sokak pazarlarının hem de alışveriş merkezlerinin çokça bulunduğu Kuala Lumpur’da rahatça alışveriş yapabilirsiniz. En az Endonezyalılar kadar Malayların da güzel yaptığı batik kumaşlardan; İngilizcesi “pewter” olan malzeme kurşun ve kalay alaşımından yapılmış heykellerden, takılardan;  uzak doğunun birbirinden güzel ve faydalı çaylarından satın alabilirsiniz.
Ayrıca elektronik ürünler alanında, Avrupa’nın pek yerinden çok daha uygun fiyatlı ürünler bulunduğunu da eklemeden geçmeyelim.

Kuala Lumpur'da Gece Hayatı

Kuala Lumpur'da renkli bir gece hayatı vardır. Dilediğiniz gibi kendinizi müziğin ahengine bırakarak eğlenebilirsiniz. 

Thu
42.62°
Fri
35.92°
Sat
35.49°
Sun
34.58°
Kuala Lumpur
17 Jun Mon, Sunny
33.79°
Tue
32.27°
Mobile Application
Google PlayApp StoreApp Gallery