Medine Flight Ticket

Medine

Medine

Suudi Arabistan

İslamiyet’in yayılmasında önemli bir rol oynayan Medine, Mekke’ye 450 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Birbirinden güzel kutsal mekânıyla dikkat çeken Medine, birçok Müslümanın her yıl hac ve umre için geldiği özel yerlerdendir. 1,5 milyondan fazla Müslümanın yaşamış olduğu şehir, “Peygamber Şehri” olarak geçmektedir.

 

Medine Gezilecek Yerler

 

Mescidi Nebevi

622 yılında inşasına başlanmış olan cami, bir yıl içerisinde tamamlanmış ve ibadete açılmıştır. Dünyanın en kutsal yerlerinden biri olarak kabul edilmektedir. 700 bin kişinin aynı anda ibadet edebildiği bir yer olan cami, 10 minaresiyle devasa bir yapıya sahiptir. Minarelerin her birinin uzunluğu ortalama yüz üç metredir. Mimari açıdan Osmanlı ile Emevi ve Abbasi izleri taşıyan cami hâlâ görsel olarak ilgi çeken yerlerden biridir.

Cennet Bahçesi

Peygamber Camiinin içerisinde bulunan bu kürsü, Hz. Muhammed’in Cuma hutbesini verdiği yerdir. Caminin içerisine yerleştirilmiş olan tek yeşil halılı alan burasıdır. Görüldüğünde insana duygusal anlar yaşatan yer Medine’de görülmesi gereken yerler arasındadır.

Kuba Mescidi

Genel İslam tarihine baktığımızda ibadet edilmek için inşa edilmiş olan ilk mescit olma özelliğini korumaktadır. İnşasında Hz. Muhammed’in de çalışmış olduğu mescit, on dört gün konakladığı yer olduğundan, burada bir kez dâhi namaz kılmanın çok sevap olduğu söylenmektedir.

Uhud Dağı

Suudi Arabistan’ın en yüksek dağlarından biri olan Uhud Dağı, ortalama olarak 1,077 metre yüksekliğe sahiptir. İslam Tarihinde önemli bir yere sahip olan Uhud, Mescidi Nebevi’ye beş kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Özel olarak bir şehitliğinde bulunduğu yerde, zamanında yetmiş şehit verilmiştir.

Mada’in Saleh

MS ilk yüzyıla ait olan tarihi yapılar, Lihyanit ile Roma izlerinin de bulunduğu “Lanetli Bölge” olarak adlandırılmaktadır. Hicr veya Hegra adıyla da tanınmakta olan Mada’in Saleh, 2008 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Nabatean Krallığı’na ait olan tarihi yapıların içerisinde 131 tane anıt mezar yer almaktadır. Medine’ye geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır.

Amberiye Mescidi

Bir dönem Osmanlı toprağı olan bölgede yer alan Amberiye Mescidi, şimdilerde Suudi Arabistan topraklarında kalmış olan Osmanlı-Türk yapılarından bir tanesidir. Zamanında Abdülhamit Han’ın çok değer verdiği yerlerden biri olan Amberiye, görülmesi gereken yerlerdendir.

Yedi Mescitler

İslam Tarihinde Hendek Savaşı’nın yapıldığı yere verilen isim olan Yedi Mescitler, savaş döneminde Hz. Muhammed ile sahabelerinin çadırlarını kurup namaz kıldığı yer olarak da biliniyor. Ayrıca İslamiyet de önemli yerleri olan; Hz. Ebubekir, Hz. Ömer, Hz. Ali, Hz. Selma, Hz. Fatıma gibi önemli insanların adına yapılmış mescitlerde yer almaktadır.

 

 

Pratik Bilgiler

 

Resmi Tatiller

  • Ramazan Bayramı
  • Kurban Bayramı
  • 23 Eylül Suudi Arabistan Ulusal Günü

Medine'de Şehir İçi Ulaşım

 

Şehrin yerleşmiş bir toplu taşıma ağı olmadığından dolayı toplu taşıma ile seyahat edemeyeceksiniz. Bundan dolayı tek alternatif olarak taksiler kurtarıcınız olacaktır. Güven konusunda çok fazla sıkıntı yaşamayacağınız Medine’de taksiciler ile mutlaka fiyat anlamında anlaşmalısınız. İngilizce bilen taksiciler pek olmadığından, adresin bir notlukta Arapça yazılı olması hayat kurtarabilir. Ortalama taksi ücretlerinin 30 Riyale kadar çıktığı olmaktadır. Havaalanından ise şehir merkezine gelmek için 80 Riyale yakın rakam tutmaktadır.

Medine Mutfağı

 

Medine mutfağı yerel lezzetlerin yanı sıra Hint ve Pakistan mutfağından da etkilenmiştir. Gidebileceğiniz restoranlar; Al Baik, Tabaq Restoran, Al Yaseraah Restoran.

Medine'de Alışveriş

 

Şehir tamamen dini turizme odaklandığından dolayı birçok hediyelik eşyada dini olacaktır. Burayı ziyarete gelenlerin birçok kişi; seccade, tespih ve buna benzer hediyeler ile ülkesine dönmektedir. Bunların yanında kesme taşlardan yapılma heykelciklerde bulunurken, gül suyu, zemzem suyu ve ezan okuyan saat gibi alternatiflerde bulunmaktadır. Dijital alışveriş pek gelişmediğinden dolayı kredi kartlarınıza güvenmemenizde fayda var, o yüzden yanınızda nakit bulundurmanız sizler için iyi olacaktır.

Medine'de Gece Hayatı

 

Alkol Medine’de katı kurallarla yasak olduğundan sizi eğlendirecek pek bir alternatif bulamayabilirsiniz. Abu Tarbaush Medine’nin en bilinen yerlerinden biri olmasından kaynaklı çoğu kişi burayı tercih etmektedir. Ayrıca şehir güvenli olduğundan çok uzaklaşmadan gezebilir ve çeşitli restoranlarda yemek yiyebilirsiniz.

Mobile Application
Google PlayApp StoreApp Gallery