Muğla Flight Ticket

Muğla

Muğla

Türkiye

Muğla, Dünya çapında kabul edilen bir tatil cenneti, Ege'nin incisi. Denizin ve güneşin çok yakıştığı cıvıl cıvıl bir cennet köşesi. Doğası da, insanları da, tarihi de apayrı güzel.
Muğla dediğimizde, şehir merkezi ve birbirinden güzel ilçeleri dikkat çekiyor. Bu Muğla Rehberi yazımızda ilk şehir merkezinden daha sonra da çevre ilçelerden bahsettik. Ayrıca sizin için özenle; Bodrum Rehberi, Marmaris Rehberi ve Fethiye Rehberi ve Datça Rehberi'ni ayrı ayrı hazırladık. Nasıl gezeceğiniz hakkında ipuçlarımızı sakın kaçırmayın! Uçak bileti veya otobüs biletinizi almadan önce rehberimizi dikkatle incelemenizi öneririz. Bilet Sepeti olarak keyifli gezmeler dileriz.

 

Muğla'da Gezilecek Yerler

 

İlk üç gezilecek yerimiz daha Merkezi, diğerleri ise çevre ilçeler.

Kurşunlu Camii: 1494 yılında inşa edilen camii, Evliya Çelebi'nin Muğla yazısında da yer alıyor. Bu eski Osmanlı Camii, Muğla'nın önemli noktalarından. Oldukça güzel bir tarihi yapı ve görülmeye değer.

Muğla Müzesi: Özellikle arkeolojiye ilgi duyanların çok seveceği bir müze. 1994'te açılan müzede; 5-9 milyon yıl önce yaşamış canlı fosilleri de var. Müze üç bölümden oluşuyor. Doğu Tarihi Bölümü bitki ve hayvan fosillerinden oluşuyor. Etnografya bölümünde çeşitli araç gerek ve eski kıyafetlerin yer alıyor. Arkeoloji bölümünde de antik kent kalıntıları var.
Pazartesi dışında her gün açık: 08:00 - 17:00
Giriş ücretsiz.

Akbük: Türkiye’de saklı bir diyar. İşi gücü bırakıp, her şeyden uzaklaşıp, doğa içinde sadece kendiniz dinleyip huzur bulabileceğiniz harika bir yer.

Bodrum: Ülkemizin gözbebeği; plajlarıyla, deniziyle, gece hayatıyla, Bodrum Kalesi’yle, turizm cenneti Bodrum’a mı gidiyorsunuz? Veya, şehir merkezinden sıkıldınız, Bodrum’da aksiyon aramaya mı karar verdiniz? Uçak biletinizi veya otobüs biletinizi hazır edin ve gelin, Bodrum'un keyfini sonuna kadar çıkartmak için beraber gezelim. Detaylı Bodrum Rehberi’miz için tıklayın.

Marmaris: Marmaris doğal güzellikleriyle, yat limanıyla, koylarıyla ve dev turizm potansiyeliyle Ege bölgesinin en güzel yerlerinden. Marmaris gezdikçe sizi büyüleyecektir. Saklanmış güzellikleri; doğası, plajları ve koyları adeta keşfedilmeyi bekliyor ve keşfedenleri büyülüyor.  

Fethiye: Doğal ve tarihi güzellikleri ve kültürel zenginliğiyle, Kabak Koyu gibi harikalarıyla ülkemizin başka bir cennet köşesi. Tertemiz sular, ormanlar ve toroslarla birleşiyor. Muazzamlığını; bu yaşıma kadar nasıl olur da buraya gelmem dedirtiyor insana. Hemen biletinizi alın ve buyrun Fethiye Rehberi’mize bakın.

Datça: Doğası ve tarihiyle Muğla’nın bir başka cennet köşesi. Can Yücel hayatının son yıllarını burada yaşamış, Halikarnas Balıkçısı iklimini çok severmiş. Görmeye doyamayacağınız güzellikleri keşfetmeye hazırsanız, sizi özenerek hazırladığımız Datça Rehberi’mize alalım.

Bonus Olarak:
Dalyan ve Dalyan Nehri: Gölün denizle birleşmesi ve ortaya çıkan etkileyici görüntü. Yaklaşık 6km uzunluğundaki nehrin kıyısında yürümek de, tekneyle gezmek de ayrı bir keyif. Bölgenin içinde barındırdığı tarih de oldukça güzel ve dikkat çekici. Pazar yerleri, hamamlar ve antik tiyatrolar  görülmeye değer. Dalyan Merkezde, caretta caretta heykelinin yanında tekne turlarını bulabilirsiniz. Heykelinden de tehmin edeceğiniz gibi bölge, nehirde göreceğiniz dev caretta caretta kaplumbağalarıyla da biliniyor. Ayrıca Dalyan, çamur banyosuyla da ünlü.

Kötü yanı, Muğla Merkezine yaklaşık 80, Marmaris Merkezine de yaklaşık 85km uzaklıkta olması. Fakat her halükarda gitmenizi öneriyoruz.

Dalyan'a nasıl ulaşırım link: http://www.dalyaninfo.com/Dalyan/dalyan_ulasim.html
 

Ulaşım

 

Şehir için ulaşım için: http://www.mugla.bel.tr/hizmetler/otobus-sefer-saatleri/
İlçeler arası mesafe haritada kısa görünüyor fakat maalesef alınması gereken mesafe biraz fazla.

Muğla şehir merkezi, genel kanının aksine, bir tatil yeri değil ve şehir merkezinde deniz yok. Tatil yerleri, listemizde de yer verdiğimiz Muğla’nın ilçeleri. Merkezde kış ayları da sert geçiyor. Fakat üzülmeyin, çok güzel bir doğası var.
 

Muğla Mutfağı

 

Çok zengin bir mutfağı var. Genellikle zeytinyağlılardan oluşuyor. Detaylı bir Muğla yemek rehberi: http://www.bilgilersitesi.com/muglanin-en-guzel-yemekler-unlu-mugla-mutfagindan-meshur-yemek-tarifleri.html

Muğla gerçekten anlatılması zor güzellikte bir şehir. Umarız sizin için özenle seçip derlediğimiz Muğla rehberini ve anlatımlarımızı beğenmişsinizdir. Olumlu veya olumsuz yorumlarınızı bekliyoruz. Rehberimizi beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın. Bilet Sepeti olarak keyifli gezmeler dileriz.

Sun
29.92°
Muğla
17 Jun Mon, Cloudy
24.61°
Tue
25.5°
Wed
26.5°
Thu
27.63°
Fri
27.97°
Mobile Application
Google PlayApp StoreApp Gallery