Muş Flight Ticket

Muş

Muş

Türkiye

Muş: kaleleri, örenyerleri, tarihi köprü ve camileriyle dikkat çeken bir Doğu Anadolu şehri. Bilet Sepeti olarak; eğer Muş’a yolunuz düştüyse gezmeniz gereken yerleri sizin için derledik. İyi yolculuklar ve iyi gezmeler dileriz.
 

 

Muş'da Gezilecek Yerler

 

Muş Kalesi: Muş’un merkezindeki tarihi kale, Moğol ve Ermeni istilalarını yaşamış, Hz. Ömer döneminde Arapların egemenliğine girmiştir. Günümüzde park haline getirilen ve piknik alanı olarak da kullanılan kale, Muş’ta görülmesi gereken yerlerden.

Arak Manastırı (Kilisesi): İşçilik ve malzemesinde Roma üslubu dikkat çeken tarihi eser, günümüzde oldukça harap durumda olsa da ayakta duruyor ve tarih hakkında önemli fikirler veriyor. Yayla olarak kullanılan bir zirvenin üzerinde kuruludur. Yapının 200-250 metre ilerisinde, görebileceğiniz bir çan kulesi var.

Varto Kayalıdere Ören Yeri: Varto’ya 20km uzaklıktaki Kayalıkaya Köyü’nde bulunur. Burada: kale, tapınak, mezar, şarap mahzeni ve farklı buluntular elde edilmiştir. Bu buluntular Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergileniyor.

Murat Köprüsü: Muş – Varto yolundaki köprü, Muş şehir merkezine 10km uzaklıkta. 143m uzunluğundaki kale bir Selçuklu yapısı. Günümüzde orta ayağından yıkılmış durumda.

Muş Ulu Cami: 14. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen camii, döneminin mimari özelliklerini yansıtmakta, önemli bir mimari ve tarihi miras. Minaresinin depremden gördüğü zararlar nedeniyle, 1968 ve 1972 yıllarında onarım yapılmış. Muş Uçak bileti veya otobüs bileti aldığınızda, görmeniz gereken yerlerden biri Muş Ulu Cami.

Alaaddin Bey Hamamı: Alaaddin Bey tarafından yapılmış tarihi bir hamam. Günümüzde hala kullanılıyor. Süslemelerindeki bitki motifleri ve büyük locadaki kaplumbağa kabartması, hamamın ilgi çekici yanlarından.
 

Ulaşım

 

Ulaşım otobüs ve dolmuşlarla sağlanıyor. Terminal, demiryolu garı ve Muş Havalimanı’na dolmuşlarla ulaşabilirsiniz.
 

Muş Mutfağı

 

Anadolu’nun hemen her şehri gibi zengin bir mutfağı vardır. Kaburga dolması, Muş köftesi, keşkek, çörti, helimaşı, hez dolması, jağ, mırtoğe… önemli yerel yemeklerinden.

Muş rehberimizi umarız beğenmişsinizdir. Yorum ve eleştirilerinizi bekliyoruz. Yazımızı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın. Bilet Sepeti olarak iyi gezmeler dileriz.

Wed
18.41°
Thu
18.85°
Fri
22.99°
Sat
22.57°
Mus
14 Jul Sun, Sunny
22.71°
Mobile Application
Google PlayApp StoreApp Gallery