Nevşehir Flight Ticket

Nevşehir

Nevşehir

Türkiye

Nevşehir ve Pers dilindeki anlamıyla “Güzel Atlar Diyarı” Kapadokya, kelimelere dökmesi zor güzellikte, peri masallarını andıran bir yer. Zaten bu nedenledir ki, her yıl Türkiye’nin ve Dünyanın her yerinden, çok büyük sayılarda turistin ve gezginin akınına uğruyor ve gerçekten de herkesin gidip görmesi gereken bir yer. Harika doğası ve Peri Bacaları ünlü Kapadokya, 60 milyon yıl öncesine dayanan tarihiyle çok önemli bir miras. Hititlerin ve çeşitli medeniyetlerin yaşadığı topraklar, Hristiyanlık için de oldukça önemli. Kayalardan oyulmuş evler gibi birçok kilise de var. Kilise duvarlarındaki freskler binlerce yıl önceki dönemlerin izlerini taşıyor.
Kapadokya’nın beldeleri: Göreme, Ürgüp, Avanos, Ortahisar, Uçhisar

 

 

Nevşehir'de Gezilecek Yerler

 

Peri Bacaları: Nevşehir deyince akla Kapadokya, Kapadokya deyince de Peri Bacaları gelir. Hem Kapadokya’nın hem de ülkemizin önemli sembollerinden biri. Etkileyici atmosferiyle her yıl sayısız turisti ağırlar.  
60 milyon yıl önce, Güllüdağ, Hasandağı ve Erciyes yanardağlarının patlamasıyla oluşmuş. Lavların oluşturduğu yumuşak tabakalar, rüzgar ve yağmur tarafından aşınarak bugünkü Peri Bacaları şekli almış. İnsanlar, çapları 1 metreden 15 metreye kadar değişen Peri Bacalarını, çok eski dönemlerden beri barınak ve kilise olarak oyup kullanmışlar. Kurdukları medeniyetlerin izlerini bugün bile görmek mümkün.
Peri bacaları yazın ayrı kışın ayrı güzeldir ve sizi içinden çıkmak istemeyeceğiniz masal gibi bir atmosfere sokar. Gelip görmelisiniz…

Göreme Açık Hava Müzesi (Göreme Ören Yeri): Doğal oluşumla meydana gelmiş bir harika olmasının yanında etkileyici ve mistik tarihiyle büyük ilgi çeken bir yer. Yaptırıldığı 4. yüzyıldan 13. yüzyıla kadar manastır görevi görmüştür ve manastır eğitiminin başladığı yer olarak da kabul edilir. Nevşehir’in en önemli tarihi ve turistik mekanlarındandır. Müzede manastır, kilise, şapel, mutfak, yemekhane gibi alanlar bulunuyor. Müze 1985’ten beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor.

Müze içinde yer alan ve ziyaret etmenizi kesinlikle önerdiğimiz birçok kilise var. Yani bu müzeye mümkünse uzun zaman ayırın.

Müze içindeki ziyaret edilesi kiliseler:

Aziz Basil Şapeli
Elmalı Kilise
Azize Barbara Kilisesi
Yılanlı Kilise
Karanlık Kilisesi
Çarıklı Kilise

Ihlara Vadisi: Bambaşka güzellikteki doğası ve oyulmuş tarihi kiliseleriyle çok özel bir alan Ihlara Vadisi. Melendis çayının aşındırmasıyla oluşmuş 150 metre derindeki saklı güzelliğiyle sizi de büyüleyecektir. Vadi içinde gezmenizi önerdiğimiz kiliseler: Ağaçaltı Kilisesi, Sümbüllü Kilisesi, Kırk Dam Altı Kilisesi.

Giriş Bileti: 10TL
Ziyaret Zamanı: Nisan-Ekim: 08:00 – 19:00 / Kasım- Mart: 08:00 – 17:00
Haftanın her günü açık.

Uçhisar Kalesi: Özellikle muazzam manzarasıyla dikkat çeken kale, bölgenin koruyucu gözü olarak da anılır. Binlerce yıl insanlar kale içindeki oyulmuş odalarda yaşamış. Hasan ve Erciyes dağlarını da gören harika manzarasıyla özellikle gün batımında ziyaretçilerin akınına uğrar.

Kalenin üst kısmında Bizans döneminden mezarlar bulunuyor. Bu mezarlardaki kalıntılar da müzede sergilenmekte. Kapadokya’nın harika ambiansını Uçhisar Kalesi’nden seyretmekten çok keyif alacaksınız. Uçak bileti veya otobüs bileti almanıza değecektir.

Kale Giriş Bileti: 3TL (Müzekart geçmiyor)

Nevşehir ve Kapadokya kayalara oyulmuş yeraltı şehirleriyle de bilinir ve biz de gitmişken gezip görmenizi kesinlikle öneririz. Kapadokya’nın ünlü yeraltı şehirlerinden bazıları: Derinkuyu, Kaymaklı, Özkonak, Mucur, Örentepe…

Derinkuyu Yeraltı Şehri: Nevşehir’in Derinkuyu ilçesinde yer alır. Türkiye’de bulunmuş en büyük yer altı şehridir. 1967’den beri turizme açık olan yeraltı şehri 8 katlıdır. Kayalara Oyulmuş Şehir olarak da adlandırılır. Adını, havalandırma için yapılmış 55 metrelik kuyusundan alır. Yeraltı şehrinin şarap yapımında kullanılan odaları da ilginizi çekebilir.

Müze Bileti: 20TL (Müzekart geçerli)
Ziyaret zamanı: Yazın: 08:00 - 18:15 / kışın: 08:00 – 17:00

Kaymaklı Yeraltı Şehri: Şehir merkezinden 20km uzaklıktaki Kaymaklı Kasabası’ndadır. Tarihi M.Ö 4000’lere kadar uzanır. 8 katlı şehrin sadece 4 katı turistik gezilere açık.

Müze Bileti: 20TL (Müzekart geçerli)
Ziyaret zamanı: Yazın: 08:00 - 18:15 / kışın: 08:00 – 17:00

Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi ve Türbesi:  Bektaşi hoşgörü ve sevgi kültürünün merkezlerinden biri olan yer, mistik ortamıyla oldukça dikkat çekici. Ziyaretçilerini, ambiyansıyla etkileyen ve ruhani huzurla dolduran, Nevşehir’e giden herkesin görmesi gereken bir yer. Gezerken müze hakkında daha çok bilgi edinmek için, girişte 5tl’ye kulaklık alabilirsiniz.
Giriş Ücretsiz.

Balon Turları: Bölgenin güzelliklerine bir de uçarak bakmaya ne dersiniz?  Yaklaşık 75 dakika süren balon turlarıyla Kapadokya’nın güzel ambiyansını ve harika manzarasını doya doya izleyebilirsiniz. Özellikle son yıllarda balon turları, buranın en popüler ve güzel etkinliklerinden biri ve olmazsa olmazı konumuna geldi. Eğer denerseniz çok güzel bir deneyim yaşayacağınıza eminiz.

Temenni Tepesi: Şehir merkezinden 80 metre uzaklıkta Ürgüp’te bulunan ve dilek dilenmesi ile bilinen Temenni Tepesi, ziyaretçilerine muazzam bir manzara da sunuyor. Tepedeki türbeye bağlanan çaputlardan dolayı ismi temenni tepesi olarak anılıyor. Tepenin ayrıca derin bir tarihi geçmişi de var ve şehir merkezinden biraz uzak da olsa gidip görülmeye değer.

Güvercinlik Vadisi: Her tarafta uçuşan binlerce güvercini ve harika manzarasıyla Kapadokya’nın gidilesi yerlerinden biri de burası. Çeşitli peri bacaları ve farklı yapılar da görebileceğiniz vadi yürüyüşünüzde başka dünyalara gidecek, masallar aleminde gezeceksiniz.

Nevşehir Müzesi: Neolitik dönemden günümüze kadar tarihi derinliği olan müzede, birçok farklı eser sergilenmekte. Giriş katında hayvan fosilleri ve kemikleri sergilenirken alt katı sergi salonu olarak kullanılıyor. Eski el yazmaları ve halı dokumaları gibi tarihi eserlerin de sergilendiği müzeye giderseniz, güneşin taşın üstünde bıraktığı gölgeyi baz alarak zamanı ölçen saati de mutlaka görün deriz.

Güllüdere Vadisi: Vadileri bir ayrı güzel Kapadokya’nın görmeye kesinlikle değer bir diğer vadisi. Gene harika manzarası ve ambiyansıyla dikkat çeken vadi, gitmenizi önerdiğimiz noktalardan biri.

Nevşehir Mutfağı

 

Çeşitli ve zengin bir mutfağı olan Nevşehir: et yemekleri, bulguru ve çorbalarıyla dikkat çeker. Ayrıca Kapadokya’nın şarabı da meşhurdur.
Önerdiğimiz Nevşehir yemekleri: nohutlu yahni, kayısı dolması, düğün çorbası, dolaz, gendirme…
 

Gece Hayatı

 

Turist sayısındaki sürekli artışın da etkisiyle, son yıllarda gittikçe canlanan bir gece hayatı var. Turistlerin de yoğun ilgisini çeken, rakı şalgam eşliğinde geçen geleneksel Türk gecelerinin ön planda olduğu Nevşehir’de farklı seçenekler de var. İsterseniz: Göreme, Ürgüp, Avanos beldelerinde mütevazi bar ve diskolar bulabilir, isterseniz de Kapadokya’da Şarap Evleri’ne gidebilirsiniz.

Nevşehir ve Kapadokya rehberini, gidilecek onlarca hatta yüzlerce turistik yer içinden seçerek hazırladık. Umarız rehberimizi beğenirsiniz. İsterseniz rehberimizi arkadaşlarınızla da paylaşabilirsiniz. Bilet Sepeti olarak iyi gezmeler dileriz.

Nevsehir
14 Jul Sun, Sunny
23.94°
Mon
21.13°
Tue
22.28°
Wed
23.99°
Thu
23.28°
Fri
23.75°
Mobile Application
Google PlayApp StoreApp Gallery