New York Flight Ticket

New York

New York

Amerika

New York'da Gezilecek Yerler

 

Times Meydanı:  Hollywood filmlerini canlı canlı yaşamanızı sağlayacak, ışıl ışıl dev gökdelenlerle çevrili bu sokağı görmeden olmaz. New York’un en canlı ve kalabalık yerlerinden biri olan Times Meydanı’nda, turistlerin akını nedeniyle muhtemelen büyük bir  kalabalıkla karşılaşacaksınız. 18. yüzyılda at meydanı olarak kullanılar Times Meydanı, günümüzde bu turistik halini aldı. Fakat hala atlı ve bisikletli taksilere rastlamanız mümkün, taksici Türk çıkarsa da şaşırmayın. ☺

Batı(West) 42. cadde’nin Broadway ve Seventh Avenue ile kesiştiği kavşakta ve etrafındaki alanda konumlanıyor.

Central Park: Manhattan’ın merkezinde, görkemli dev bir park. İnsan yapımı olan Central Park, 1876’dan beri açık. Parkta birçok farklı aktivite bulunmakta. Shekespeare bahçesini keşfedebilir, çevredeki çeşitli farklı çiçek ve bitkileri inceleyebilir, buz pateni gibi çeşitli spor aktivitelerine katılabilir ve harika ambians eşliğinde bir kafede oturup kahvenizi içebilirsiniz.

Açık Olduğu Saatler: 06:00 – 01:00 (Park) / 10:00 – 17:00 (ziyaret alanları)
Giriş Ücreti Yok.
Adres: From 59th Street to 110th Street, Uptown, New York City, Manhattan, NY, United States
Website: www.centralparknyc.org

Özgürlük Anıtı: Amerikan en ünlü sembollerinden biri olan, Amerikan Rüyası sözünü de sembolize eden özgürlük anıtı, New York’ta görülmesi gereken en popüler ve önemli lokasyonlardan. Fransa tarafından 1866’da Amerika’ya kuruluşu ve birliğinin 100. yılı adına hediye edilmiştir. Özgürlük Adası(Liberty Island)’da yer alan yapıya botlarla ulaşmak mümkün. Anıt UNESCO listesinde bulunuyor. Ellis Adasına gelen 12 Milyon göçmenin ilk gördüğü şeydi Özgürlük anıtı. Taç bölümüne çıkmak için rezervasyon yaptırıp bilet almanız gerekiyor.

Açık Olduğu Saatler: 08:30 – 17:00 (19 Mart – 27 Mayıs) / 08:30 – 18:45 (28 Mayıs – 18 Mart)
Giriş Ücretsiz fakat adaya ulaşmak için bot veya feribota para vermeniz gerekiyor.
Adres: Liberty Island, Upper New York Bay, New York City, Manhattan, NY 10004, United States
Website: www.nps.gov/stli

Empire State Binası: New York’un en bilinen binalarından biri. 1931’de bitirilen binanın 86. ve 102. katlarından, bakmaya doyamayacağınız inanılmaz bir manzara izleyebilirsiniz. 86. katta açık hava bölümü de bulunuyor. Binanın üstteki 30 katı her gece, özel bir organizasyon, resmi tatil veya özel bir etkinlik gibi günün anlamını yansıtan renklere boyanır.

Açık Olduğu Saatler: 08:00 – 02:00
Giriş Ücreti: Var
Adres: 350 Fifth Avenue at East 34th Street, Midtown, New York City, Manhattan, NY 10118, United States
Website: www.esbnyc.com

Metropolitan Sanat Müzesi: 2 milyondan fazla sanat eseri barındıran, 1870’den günümüze gelen oldukça özel bir müze. Zamanında 174 Avrupalı ressamın koleksiyonuyla açılan müze, daha sonra batı yarımkürenin en büyük sanat müzesine dönüşür. Günümüzde 5000 yıllık kültürel eserler toplayıp sergileyen müzede Vermeers, Rembrandts ve çeşitli İmpressionist ve Post-Impressionist ressamların eserleri yanı sıra, Rönesans Eserleri, Afrika, Asya ve İslam sanatından da eserler bulunuyor.

Açık Olduğu Saatler: Pazar – Perşembe 10:00 – 17:30 / Cuma – Cumartesi  10:00 – 19:00
Giriş Ücreti: Var
Adres: 1000 Fifth Avenue, Upper East Side, New York City, Manhattan, NY 10028, United States
Website: www.metmuseum.org

Greenwich:  20. Yüzyılda yazar, artist ve sanatçıların sık sık gidip kafelerde ve çevrede  zaman geçirdiği yer olan Greenwich Kasabası, günümüzde sosyetenin uğrak noktası ve çok pahalı bir semt. Çevrede birçok farklı butikler ve ünlü markalara ait mağazalar bulabilirsiniz. Bleecker Caddesi, butikleriyle alışveriş için oldukça uygun.

24 Saat Açık.
Giriş Ücretsiz.
Adres: Greenwich Village, Greenwich Village, New York City, Manhattan, NY 10003, United States

Brooklyn Köprüsü: 30 yılda inşa edilen köprü 1883’te bitirilmiş. Bitirildiğinde dünyanın 8. Harikası olarak gösterilen köprü gerçekten dizaynı ve yapılışıyla bir mühendislik harikası. Manhattanla Booklyn’i birbirine bağlayan köprü, yapıldığı zaman dünyanın en uzun köprülerindi ve çelik süspansiyonuyla dünyada çok nadir bir köprü. Köprünün alt tarafı arabaların üst tarafı ise yayaların ve bisikletlilerin ulaşımını sağlıyor. Köprüde yürürken harika şehir manzarasının tadını çıkarın, isterseniz dilediğiniz kadar fotoğraf çekin. Bu muazzam köprüden geçmek bile uçak bileti alıp Amerika’ya gitmenize değecektir diye düşünüyoruz.

24 Saat Açık
Giriş Ücretsiz
Adres: 1071 Fifth Avenue, Upper East Side, New York City, Manhattan, NY 10128, United States
Website: www.guggenheim.org

Gezebileceğiniz Diğer Yerlerden Bazıları:
- Çin Mahallesi (Chine Town)
- Little Italy
- Rockefeller Center
 

Ulaşım

 

- Şehir merkezindeki çoğu yere yürüyerek gidebilirsiniz. Sokak sokak ardışık rakamlarla belirtilen sokaklarda gideceğiniz yeri bulmak oldukça kolay.

- Oldukça gelişmiş bir ulaşım ağı var. Özellikle metrolar hemen her yere gidiyor. İstasyondan alacağınız tek veya çok kullanımlık biletleri kullanarak metroya binebilirsiniz.
New York Metro Hattı: http://www.mappi.net/img/newyork/carte-du%20metro-NEW-YORK.gif

Gece Hayatı

 

- New York, durmak bilmeyen gece hayatıyla bilinir. Gece kulüplerinden, sakin barlara her türlü mekanı bulmanız mümkün. Meatpacking District şehrin en iyi gece kulüplerine sahip yeri olan bölgesi olarak bilinir. Genellikle gece kulüpleri 04:00 civarı kapanır ama tüm gece açık olan birçok yer de var.

- 21 yaş altındakilerin alkol alması ve alkollü alanlara girmesi illegal, birçok yer girişte kimlik kontrolü yapıyor. Alkol satışı 04:00 – 08:00 arası yasak. Pazar günleri de 24:00’ten sonra yasak. Yine de yasaklara pek aldırmayan mekanlar mevcut.

- New York, Amerika’daki hemen her şehre göre, her şeyiyle oldukça pahalı. Özellikle sigara kullanıyorsanız, yanınızda götürmenizi öneririz.

Mobile Application
Google PlayApp StoreApp Gallery