Okinawa Flight Ticket

Okinawa

Okinawa

Japonya

Japonya’nın Ryukyu Adaları arasındaki en büyük ada olan Okinawa, Naha şehrini içerisinde barındıran önemli bir bölgedir. En yoğun nüfuslu ada olan Okinawa’da yaşayan halk kendisini “deniz insanları” olarak tanımlamaktadır. Uzun yaşam süresiyle ün yapmış bir yer olan Okinawa’da hayat adeta cennetten bir kesit gibidir.
1945’te savaş sonrası ABD tarafından işgal edilen Okinawa, 1972 yılında Japonya’ya geri verilmiştir. Bu sebeple adada Amerikan kültürünün etkisi de hala görülmektedir.
Hala 50 bin civarı Amerikalının yaşadığı kentte, müzik türünden yemeğe kadar her şey kendine has bir tarza sahiptir.
 

Okinawa Gezilecek Yerler

 

Okinawa Barış Anıtı Parkı ve Müzesi

Okinawa’nın güney sahilinde bulunan Okinawa Barış Anıtı İkinci Dünya Savaşı sonrası, ada halkının verdiği zorlu uğraşlara saygı amacıyla tasarlanıp inşa edilmiş bir anıttır. Anıtın bulunduğu yerin hemen arka kısmında konumlanan müzede, savaş döneminden kalan eşyalar ve o günlere ait fotoğraflar sergilenmektedir. Okawa’nın tarihine ait pek çok bilgiyi bu müzede edinebilirsiniz.
Adaya gelen turistlerce sıklıkla gidilen bir yer olan park ve müze, aynı zamanda güzel bir aktivite merkezi durumundadır.

Shuri Kalesi

Zamanında Ryukyu Krallığı’nın ev sahibi konumdan olan Shuri Kalesi, Naha kentinin değerli tarihi oluşumlarından biridir. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne 2000 yılında giren kale, Okinawa Savaş’ı sırasında uğradığı tahribattan sonra, 1992’de gerçeğiyle eşdeğer olarak yeniden yapılmıştır.

Okinawa Churaumi Akvaryumu

Atlanta’daki Georgia Akvaryumundan sonra en büyük akvaryum olan, Okinawa Churaumi Akvaryumu gezinizin en eğlenceli adresi olacaktır. 7500 metreküp su bulunan akvaryumun ana tankı,  camların içindeki özel bir çözelti sayesinde çok geniş ve şeffaf bir görüntü vadetmektedir.
Onlarca tür deniz canlısını görebileceğiniz akvaryumda, balinaların ve köpek balıklarının olduğu bölüm kesinlikle en çok ilginizi çekecek yer olacaktır.
Okinawa Churaumi Akvaryumu’nda yaşayan canlıların doğal yaşantılarından çok daha uzun süre yaşadığını da önemli bir ayrıntı olarak ekleyelim.

İshigaki Adası

229 bin kilometrekarelik bir toprak parçası olan İshigaki Adası, Okinawa takım adalarının bir parçasıdır. Ada, Neredeyse 50 bine ulaşan nüfusuyla aynı zamanda bölgenin siyasi ekonomik ve kültürel merkezi konumundadır. Turizm konusunda da diğer adaların gerisinde kalmayan İshigaki adası her yıl binlerce deniz tatilcisinin akınına uğramaktadır.
İshigaki, aynı zamanda, şeker kamışı ve ananas denildiği zaman ilk akla gelen adadır.

Aka Adası

Yeşil ve mavi tonlarının muhteşem birleşiminin gözle görüldüğü Aka Adası, dingin bir tatil için doğru adres olacaktır. Yumuşak kumlara uzanıp güneşin doyasıya tadını çıkaracağız, berrak suyunda uçsuz bucaksız ufuk çizgisine yüzebileceğiniz adada, unutamayacağınız bir tatil yaşayacaksınız.
Adayı bisikletle keşfetme imkanını da, iç kısımdaki dükkanlardan kiralayarak yakalayabilirsiniz.
Yerleşik nüfusun yalnızca 400 kişi olduğu adadan evinize dinlenmiş bir şekilde döneceksiniz...

Kerama Adaları

Okinawa Takım Adaları’ndan bir diğeri olan Kerama Adaları, 22 farklı küçük adacıktan oluşan fakat bu adaların sadece dördünde yerleşimin olduğu, ülkenin doğa mucizeleri arasında bulunmaktadır. Bir de havalimanın olduğu Kerama Adaları, Okinawa’da gözlerden uzak bir tatil planlayanlar için seçenek oluşturmaktadır.

Myako Adası

Okinawa’ya ait adalar arasında olan Myako Adası, yüz ölçümü olarak en büyük adadır. Şeker kamışı ve esmer şeker yetiştiriciliğiyle adını duyuran adada, pasifik okyanusunun orta yerinde muhteşem doğa güzelliklerinin arasında tatilin tadını çıkarabilirsiniz.
Doğanın ahenkli renk uyumu konusunda torpil geçtiği Myako Adası’nda tatil yapmaktan pişman olmazsınız…

Okinawa Sanat Müzesi

2007 yılında kapılarını misafirlerine açan Okinawa Sanat müzesi, şehrin kalbinin sanat ve tarihle attığı noktadır. Okinawa tarihine dair çok şey öğrenebileceğiniz müzede, vaktin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.
24 bin metrekare gibi büyük bir alanı kaplayan müze Japon sanatına ait çok sayıda sanat eserini bünyesinde barındırmaktadır.

Pratik Bilgiler

 

Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl – 1 Ocak
 • Ergin Olma Bayramı
 • Ulusal Kurtuluş Bayramı – 11 Şubat
 • İlkbahar Gündönümü Bayramı – 21 Mart
 • Yeşillik Bayramı – 29 Nisan
 • Anayasa Günü – 3 Mayıs
 • Ulusal Tatil – 4 Mayıs
 • Çocuklar Bayramı – 5 Mayıs
 • Deniz Bayramı
 • Yaşlılara Saygı Bayramı
 • Sonbahar Gündönümü Bayramı – 23 Eylül
 • Sağlık ve Spor Bayramı
 • Kültür Bayramı – 3 Kasım
 • İşçilere Şükran Günü – 23 Kasım
 • İmparator’un Doğum Günü – 23 Aralık

Okinawa'da Şehir İçi Ulaşım

 

Monoray

Naha kentinde bulunan monoray 15 istasyonuyla hizmet vermektedir. Havalimanı da bu istasyonlar içinde yer almaktadır. Ada şehri olmasına rağmen demiryolunun gelişmişliği burada da dikkat çekmektedir.

Otobüs

Özellikle oteller bazında kullanılan bir ulaşım aracı olan otobüsleri, otelinize gitmek için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Taksi

Pek çok şehrin aksine taksiler Okinawa’da biraz daha uygun fiyatlara seyahat etme fırsatı sunmaktadır. Kalabalık bir gezi grubuysanız taksiler sizin için daha karlı olacaktır.

Araç Kiralama

Gelen turistlerin en çok tercih ettiği seçenek araç kiralamadır. Ehliyet tipinize ve isteğinize göre araba, motosiklet veya bisiklet kiralayarak Okinawa’yı doyasıya dolaşabilirsiniz.

Feribot

Adalar arası ulaşımda arabalı veya arabasız feribotlar sıkça hizmet sunmaktadır. Bu konuda asla sıkıntı yaşamaz, dilediğiniz zaman dilediğiniz adaya geçebilirsiniz.

Okinawa Mutfağı

 

Okinawa’nın özelliklerinden bir tanesi; en uzun yaşam süresinin bu şehirde olması. Bu durum elbette mutfakla ilgili. Okinawa halkı sağlıklı, deniz mahsüllerini yedikçe sağlıklı yaşamaya devam ediyor.

Okinawa'da Alışveriş

 

Heiwa Street harika hediyelikler alabileceğiniz, el sanatları dükkanlarından butiklere kadar pek çok seçeneği bünyesinde bulunduran bir caddedir.
Alışveriş tutkunları içinse, şehir merkezinde bulunan Galleria Okinawa, içinde dünyaca ünlü markaların da bulunduğu 130 mağazasıyla hizmet vermektedir.
Biraz daha uygun fiyatlı ürünlere yönelmek isterseniz da Okinawa Outlet Mall Ashibinaa’yı tercih edebilirsiniz.
 

Okinawa'da Gece Hayatı

 

Dinamik bir gece hayatı yaşayabileceğiniz bölgeleri olan Okinawa’da yöresel gösterilerin yapıldığı mekanları tercih edebilirsiniz. Deniz ürünleriyle ünlü bir yer olan Okinawa, birbirinden şık restoranlara da ev sahipliği yapmaktadır. Burada enfes yemekleri tadarken birbirinden güzel kokteyllerinizi okyanusa karşı yudumlayabilirsiniz.

Thu
31.9°
Fri
31.83°
Sat
32.01°
Okinawa
14 Jul Sun, Sunny
33.51°
Mon
34.7°
Tue
34.17°
Mobile Application
Google PlayApp StoreApp Gallery