Pekin Flight Ticket

Pekin

Pekin

Çin

Pekin, Asya’daki en eski yerleşim bölgelerinden biri. Binlerce yıllık Çin kültürünün izlerini taşıyan şehir aynı zamanda Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti durumunda. 22 milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olan Pekin, sayısız çekim noktasıyla ziyaretçilerine unutulmaz bir gezi tecrübesi sunuyor.

Pekin, Asya yolculuğunuzda seyahat planınızda bulunması gereken yerlerden biri. Olağanüstü tarihi güzelliklerin, metropol hayatıyla birleştirdiği şehir olan Pekin’de aradığınız herşeyi bulabilirsiniz. Pekin, kaliteli otelleri ve restaurantlarıyla, kendine has mimari çehresiyle ve modern havasıyla kendinizi hiç yabancı hissetmeyeceğiniz bir yer. Pekin’e uçak biletinizi almadan önce Bilet Sepeti olarak hazırladığımız rehbere bir göz atın deriz ☺

Pekin'de Gezilecek Yerler

 

Tiananmen Meydanı (Tiananmen Square): Pekin’i keşfetmeye başlayacağınız yer işte tam bu meydan olmalı. Mao’nun Halk Cumhuriyet’ini kurduğu yer olan meydan, modern Çin’in en önemli tarihi noktalarından biri. Dünyanın kamuya açık en büyük meydanı olan Tiananmen Meydanı’nda, Mao Zedung’un korunmuş bedeninin olduğu müzeyi de gezebilirsiniz. Buradan meydanın hemen yanında yürüyüş mesafesinde bulunan ünlü Yasak Şehir’e geçiş yapabilirsiniz.

Açık olduğu saatler: 24 saat boyunca Giriş: Ücretsiz Adres: Chairman Mao Memorial Hall, Dongcheng, Beijing, 100009

Davul ve Çan Kulesi (Drum and Bell Tower): 13. Yy’da inşa edilen Davul Kulesi, hemen yanına 15.yy’da inşa edilen Çan Kulesi, Pekin’nin en ünlü simgelerinden. Uzun yıllar boyunca şehrin saat kulesi olarak görev yapan tarihi yapılar, aynı zamanda şehir kuşatma altındayken halkı uyarmaya da yarıyordu. Hala tarihi zil ve davulları görebileceğiniz yerden harika bir Pekin manzarasının da keyfini çıkartabilirsiniz.

Açık olduğu saatler: 09:00-17:00 Giriş: Ücretli Adres: Di'an Men Wai Dajie/Gulou Dongdajie, Dongcheng, Beijing, 100007

Yasak Şehir (Forbidden City): İşte tüm Çin’in batıda en çok merak uyandıran tarihi noktası. 15. Yy’da inşa edilmiş olan Yasak Şehir, uzun yıllar boyunca Çin imparatorlarına ev sahipliği yaptı. İçinde geniş avlular, büyük küçük saraylar, pavyonlar ve muhteşem güzellikte bahçeler barındırıyor. Yasak Şehir’de yüzyıllar öncesinden, çok iyi korunmuş haldeki heykelden resme birçok ünlü sanat eserlerini de görebilirsiniz.  

Açık olduğu saatler: Nisan başından Ekim sonuna: 8:30-17:00 Son giriş saati: 16:10 Kasım başından Mart sonuna kadar: 8:30-16:30 Son giriş saati:15:40

Giriş: Ücretli Adres: Tiananmen Square, Dongcheng, Beijing, 100009 Website: http://en.dpm.org.cn/

Yaz Sarayı (Summer Place): Pekin’in görkemli Yaz Sarayı, yüzyıllar boyunca kraliyet ailesinin yaz sıcağından kaçmak için gittikleri yer olarak hizmet verdi. Kunming Gölü kıyılarına yerleştirilmiş Yaz Sarayı, Ortaçağ’dan günümüze uzanan muhteşem mimarisiyle dikkat çekiyor. Oldukça büyük olan saray ziyaretçilerine aynı zamanda bir doğa yolculuğu da sunuyor.

Açık olduğu saatler: Yazın 08:00-17:00, Kışın 08:30-16:30 Giriş: Ücretli Adres: 9 Xinjiangongmen Jie, Haidian, Beijing, 100091

Cennet Parkı Tapınağı (Temple of Heaven Park): Şehrin hemen merkezinde yer alan park hem önemli bir turistik merkez hem de Pekin’in yerli halkı tarafından sık sık kullanılan bir yer. 15. Yy’da inşa edilmiş olan park uzun yıllar boyunca imparatorların yağmur için dua ettikleri bir yer olarak kullanıldı. Bilet Sepeti olarak mimarisiyle de dikkat çeken parkı gezmeden Pekin gezisini bitirmeyin deriz.

Açık olduğu saatler: Tapınak için 08:30-17.30, Park için 06:00-20:00 Giriş: Ücretli Adres: Tian Tan Lu (kuzey girişi), Chongwen, Beijing, 100050

Pekin Hayvanat Bahçesi (Beijing Zoo): Asya’nın en eski hayvanat bahçesi olan Pekin Hayvanat Bahçesi’nde, dünyaca ünlü pandalardan, altın maymunlara, kaplanlara, kış leoparlarına kadar 7000’den fazla hayvan türünü yakından görebilirsiniz. Bir zamanlar sadece kraliyet ailesinin kullanımına açık olan bahçe, şu sıralar Pekin’i ziyaret eden insanlarında uğrak  noktalarından biri.

Açık olduğu saatler: Nisan-Ekim arası 07:30-18:00, Kasım-Mart arası 07:30-17:00 Giriş: Ücretli Adres: 137 Xizhimenwai Dajie, Haidian, Beijing, 100044

 

Pekin Hakkında Pratik Bilgiler

 

Çin, internet yasakları konusunda dünyanın en baskıcı ülkelerinden biri. Bu sebeple, Pekin’e gitmeden önce internete erişim sağladığınız aletlere VPN yüklemenizi şiddetle öneririz. Çünkü normal kullanıcılar için Çin’de VPN yüklemek de oldukça zor.

 

Ulaşım

 

Şehir içinde hemen her yere giden otobüsler oldukça ucuz. Ancak otobüslerde dili bilmemekten kaynaklanan sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Otobüsler yerine modern ve İngilizce yönlendirmeleri de bulunan metroyu tercih edebilirsiniz. Metrodaki bilet satın alma makinelerinde İngilizce dahil olmak üzere birçok dil seçeneği mevcut. Sesli duyurular İngilizce dilinde de yapılıyor. Pekin’de hemen her yerde taksi seçeneğini de kullanabilirsiniz. Taksiler batı metropollerine göre daha ucuz. Ancak gitmek istediğiniz yerin Çince yazılmış şeklini yanınızda taşımanızı öneriyoruz çünkü taksicilerin çoğu İngilizce’ye hakim değil.

Pekin, aynı zamanda bisiklet dostu bir şehir. Eğer birkaç günden fazla kalmayı planlıyorsanız bisiklet seçeneğini de aklınızda bulundurun deriz.

 

Gece Hayatı

 

Son yıllarda Pekin’de gece hayatı yükselen bir trend içerisinde. Sanlitun, Pekin’de batı tarzında servis yapan barların bulunduğu, şehrin en canlı noktalarından biri. Bilet Sepeti olarak Sanlitun’daki karaoke barlarından birine gidip, birkaç tane Tarkan şarkısı söylemenizi tavsiye ediyoruz ☺. Davul ve Çan Kuleleri’nin etrafında daha sakin restrautantlar ve kafeler bulunuyor. Çin’in kültür bakımından da başkenti olan Pekin’de, klasiklerle beraber modern Çin oyunlarının da sahnelendiği birçok tiyatro bulunuyor.

 

Pekin Mutfağı

 

Pekin Ördeği! Pekin’de iki adımda bir karşınıza çıkacak olan lezzetli Pekin Ördeği’ni gezinizin başında hemen deneyerek aradan çıkarmanızı öneriyoruz. Çin mutfağının hemen her örneğini görebileceğiniz bir şehir olan Pekin’de, dünya mutfaklarından örnekler sunan birçok restaurant da var. Pekin aynı zamanda sokak lezzetleriyle ünlü, daha önce yemediğiniz birçok lezzeti Pekin sokaklarında keşfedebilirsiniz.

 

Tue
24.44°
Wed
25.58°
Thu
25.7°
Fri
25.67°
Sat
26.02°
Beijing
14 Jul Sun, Sunny
26.62°
Mobile Application
Google PlayApp StoreApp Gallery