Pittsburgh Flight Ticket

Pittsburgh

Pittsburgh

Amerika

Kaç defa giderseniz gidin, her birinde bu şehre hayran olmak için bir neden bulacağınıza inanıyorum. Çelik kenti de denilen Pittsburgh caddeleri, renkli sokakları, alışveriş merkezleri, çeşitli lezzetlerden oluşan mutfaklarıyla herkese hitap eden ayrıcalıklar sunuyor. Buraya adımınızı attığınızda yapılacak onlarca aktivite bulacaksınız. Bazılarınız bir bisiklet ile sokakları arşınlayacak, bazılarınız alışveriş için can atacak, birçoğunuz ise fotoğraf çekmek için birbiriyle yarışacak çünkü bu kentte yapılacak harika şeyler var. Şimdi gelin Pittsburgh’ta nereler gezilmeli, neler yapılmalı hep birlikte öğrenelim.
 

 

Pittsburgh'da Gezilecek Yerler

Andy Warhol Müzesi
Kentin en güzel sanat müzelerinden biri olan Andy Warhol Müzesi, 1994 yılında John Warhola’nın ön ayak oluşuyla şehrin kuzeyinde halkın hizmetine açılmıştır. Andy Warhol’un tüm çalışmalarının sergilendiği müze, tek bir sanatçıya adanmış olan tek yer olma özelliği de taşımaktadır. Toplamda 8200 metrekare alan üzerine kurulu olan müzede 4350’nin üzerinde çalışma sergilenmektedir. Makinelerinizin elinizden düşmeyeceği bir yer olan bu müzede bir gününüzü harcama ihtimaliniz vardır ve değecektir de. Pittsburgh’ta görmeniz gereken ilk yer olmalıdır.
Mount Washington
Birçok ülkede göremeyeceğiniz yerlerdendir bu mahalle. Ortalama 9 bin kişinin yaşadığı ve kentin en turistik yerlerindendir. Nehrin kenarına kurulmuş olan bu harika mahallenin yaşanılası özel bir havası vardır. Londra’nın Camden Town’u gibi burası da günün her saati canlılığını korumaktadır. Yaklaşık olarak 3 kilometre alana sahip olan Mount Washington listenizde mutlaka yer almalıdır.
Roberto Clemente Köprüsü
Pittsburgh’un görülesi harikalarından biri olan Roberto Clemente Köprüsü 1925 ile 1928 yılları arasında Allegheny Nehri’nin üzerine bir nakış gibi işlenmiştir neredeyse. 24 metrelik bir yüksekliğe sahip olan köprü şehrin kıymetlileri arasında yer almaktadır. Özellikle gün batımlarında seyredilesi bir manzaraya sahip olmaktadır.
Allegheny İlçe Adliye Sarayı
Uzaktan bakıldığında dahi heybetiyle herkesi büyüleyen bir mimariye sahip olan bu harika adliye sarayı adeta “adalete güven,” der gibi duruyor yerinde. 1883 ile 1888 yıllarında mimar Henry Hobson Richardson tarafından inşa edilen bu enfes yapı 5 kattan oluşmakta olup 30 metre de yüksekliğe sahiptir. Şehrin en özel simgelerinden de biri olan bu adliye sarayının kulesi ise seyredilesi güzelliğiyle 76 metre yüksekliğe sahiptir.
Üç Nehirler Miras Yolu – Three Rivers Heritage Trail
Manzarasıyla saatlerce seyredilesi bir güzelliğe sahip harika bir yoldur. 40 kilometrelik bir yola sahip olan Üç Nehirler Miras Yolu bisiklet sürenlerin, spor yapanların, yürüyüşe çıkanların uğrak noktalarından biri haline gelmiştir. Sizde şehre adımınızı attığınızda keyifli anlar yaşayabilirsiniz burada.
Heinz Anıt Şapeli
Asil duruşuyla Pittsburgh’ta görmeniz gereken bir diğer yerlerden biridir. 1933 ile 1938 yıllarında hayata geçirilmiş olan devasa yapı Charles Klauder’in zekâ ürünüdür. Ortalama olarak 80 metre yüksekliğinde olan yapı Gotik Revival tarzda oluşturulduğundan seyredilesi bir havası vardır. Özellikle turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir.
Öğrenme Katedrali – Cathedral of Learning
Heybet dendiğinde aklınızda oluşan görüntüyü düşünün ve onun inşa edilmiş halini Pittsburgh’ta görün. 1926 ile 1936 yıllarında 42 kat olarak inşa edilmiş olan bu devasa yapı tamı tamına 163 metre yüksekliğindedir. İlk gördüğünüzde burayı bir iş merkezi olarak düşünebilirsiniz ama burası kentin en önemli manevi yerlerindendir. 2 bin odaya sahip olan bu katedrali Pittsburgh’ta gezilecek yerler arasına mutlaka koymalısınız.

Pratik Bilgiler

 

Resmi Tatiller

1 Ocak – Yeni Yıl
16 Ocak – Martin Luther King Jr. Günü
20 Şubat – Başkan’ın Günü
29 Mayıs – Anma Günü
4 Temmuz – Bağımsızlık Günü
4 Eylül – İşçi Günü
9 Ekim – Kristof Kolomb Günü
23 Kasım – Şükran Günü
26-26 Aralık – Noel

Pittsburgh'da Şehir İçi Ulaşım

 

Şehrin gayet kullanışlı bir toplu taşıma sistemi vardır. Hem otobüs hem de hafif raylı taşıtlarıyla şehrin her noktasına kolayca ulaşma imkânı bulacaksınız. Şehrin kullanmış olduğu Connect adında bir kart vardır, bunu edindiğiniz takdirde ulaşım ücreti 1 dolardır. Nakit ödemek isterseniz eğer ödeyeceğiniz rakam 2,75 dolar olacaktır. 
Şehir İçi Ulaşım Rehberi

Pittsburgh'da Alışveriş

Pittsburgh’ta nereden ve nasıl alışveriş yapacağınızı bilemeyebilirsiniz. Ama burada alışveriş yapabileceğiniz bir dünya yer bulunmaktadır. Downtown Pittsburgh bu yerlerden bir tanesidir. Birçok mağazanın yer aldığı Ross Alışveriş Merkezi ise uğramak isteyeceğiniz ikinci adres olacaktır. Hem pazarlık yapabileceğiniz hem de biraz daha uygun alışveriş yapabileceğimiz bir yer var mı diye düşündüğünüzü hisseder gibiyim ve size Grove City Premium Outlets’i öneriyorum. Bunların yanında ise şu yerlere de göz atmanızda fayda var:

 • Station Square
 • Pittsburgh Public Market in the Strip
 • Pittsburgh Glass Center Studios
 • Stamoolis Brothers Company
 • Larrimor’s

Pittsburgh'da Gece Hayatı

Öncelikle nasıl bir eğlence istediğinizi iyice düşünmeniz gerekiyor, özellikle günleriniz sayılıysa. Eğer kültür ağırlıklı bir eğlence arzu ediyorsanız sizleri keyiflendirecek alternatifler bulacaksınız. Pittsburgh’ta senfoni orkestrası, bale tiyatrosu, opera topluluğu gibi oluşumlar bulunmakta ve harika gösteriler sunmaktadırlar. Bunun yanında ise Downtown bölgesinde sizleri geceden sabaha kadar keyiflendirecek harika mekânlar bulabilirsiniz. Birçok bar, gece kulübü, pub ve kafe burada sizi bekliyor olacaktır. Bir diğer taraftan şuraları da gezmenizde fayda var:

 • Arsenal Cider House
 • Wigle Whiskey Garden
 • Butterjoint
 • Roundabout Brewery
 • Howl at the Moon
 • Jack’s Bar
 • Hard Rock Cafe
 • Tiki Lounge
 • Altar Bar
 • Club Cafe
 • Bobby’s Lounge


 

Mobile Application
Google PlayApp StoreApp Gallery