Riyad Flight Ticket

Riyad

Flights Abroad Departing From Riyadh
Riyad

Suudi Arabistan

Suudi Arabistan’ın başkenti olan Riyad, aynı zamanda Arap Yarımadasının en kalabalık kentlerinden biri. Kurak bir iklimin hâkim olduğu bu yerdeki tarihi ve coğrafi doku sizi çokça şaşırtabilir.

Riyad caddelerinde gezmek ise kadınlar için oldukça zor. Burada her kadın kara çarşaf giymek zorunda. Bu kurallar yabancılar için de maalesef esnetilmiyor. Sadece Hristiyan kadınların saçları açık fakat onlar da uzun kıyafet giyiyorlar.
Yasaklardan biri de alkol tüketimi. Oldukça katı olan bu kural için de yabancılara bir ayrıcalık tanınmıyor.

 

Riyad Gezilecek Yerler

 

Masmak Kalesi

Taş bloklarla dört bir yanına kalın duvarlar örülmüş Masmak kalesi, bir gözetleme kulesidir. 19. Yüzyılda savunma amacıyla inşa edilen kale aynı zamanda Kral Abdülaziz'in Riyad'ı ele geçirdiği savaşla özdeşleştirilir. Günümüzde müze olarak ülkenin en turistik yerlerinden biri haline gelen yapının içerisinde Kraliyet ailesine ait çok sayıda kıyafet, resim ve el sanatları eseri sergileniyor.

Deera Meydanı

Suudi Arabistan’ın acı yönünü yansıtan bu meydan, bölgede kamu cezasına çarptırılan halktan kişilerin infazı gerçekleştirildiği alan. Adalet Meydanı olarak da anılan bu yerde Suudi Arabistan kanunlarına aykırı davranan suçlular maalesef bu meydanda infaz ediliyor.

Riyad Tarih ve Arkeoloji Müzesi

İçerisinde Taş Devri’ne kadar uzayan giyim, silah, mücevher ve müzik aletleri görebilmenin mümkün olduğu müzede, Arap krallıklarının mistik tarihini ve farklı kültürünü yerel bir bakış açısıyla sunuyor.

Suudi Hava Kuvvetleri Müzesi

Açık ve kapalı olmak üzere iki ayrı salonunda ziyaret edilebilen farklı tipteki pek çok uçak, eserler 1920 yılından beri burada sergileniyor.

Uçaklar dışında ayrıca, RSAF tarihine ilişkin çeşitli eserler, uçak motorları, silahlar, üniformalar ve ülkeye ait amblemleri göreceğiniz müze, bu kentin turistik noktalarından biri.

Murabba Sarayı

Kral Abdülaziz tarafından inşa ettirilen ve 16 hektarlık bir alanı kaplayan Murabba Sarayı’nın yapımı 1945 yılında tamamlanıyor. Kralın ikametgâhı olarak tasarlanan yapının içine 1940’lı yıllarda inşa edilen asansör ise Suudi Arabistan’ın ilk asansörü olarak biliniyor.
Eski Riyad kentinin iki kilometre kuzeyinden yer alan sarayın olduğu bölgeye Murabba Al Sufyan ismi veriliyor.

El-Yamamah Sarayı

Necd platosunun doğusunda yer alan oldukça eski bir bölge olan El-Yamamah’ta yer alan saray, Suudi hükümetinin Riyad’daki merkezi olarak kabul ediliyor. Hala önemli görüşmelerinin gerçekleştirildiği saray, yapısal olarak da turistlerin ilgisini çekiyor.

Faysaliye Kulesi

Suudi Arabistan’ın en yüksek 4.binası olan Faysaliye Kulesi’nin yapımı 1998 yılında başlamış ve iki yıl gibi kısa bir sürede tamamlanmıştır. Büyüklüğü ve tasarımıyla göz dolduran kulenin içinde, 5 yıldızlı otel, alışveriş merkezi, mağazalar rezidans daireler ve ofisler yer alıyor. 265 metre yüksekliğinde 44 katı bulunan kulenin en üst katında bulunan altın kürenin içinde ise lüks bir de restoran bulunuyor.

Suudi Arabistan Ulusal Müzesi

Suudi Arabistan’ın etkileyici tarihini ve gizemli kültürünü barındıran Ulusal Müze,  Riyad’ın tarihi binalarından birinde yer almaktadır.

Antik dönemlerden kalma el yazmalarına ve çeşitli oymalara ev sahipliği yapan müzede çeşitli tarihi belgelere ve dokümanlarına da rastlamak mümkün. Ülkeye dair pek çok şeyi bu müzede görebilirsiniz.

Pratik Bilgiler

 

Resmi Tatiller

  • 5 Temmuz Ramazan Bayramı
  • 11 Eylül Kurban Bayramı
  • 23 Eylül Suudi Arabistan Milli Günü

Riyad Şehir İçi Ulaşım

 

Petrolün çok ucuz olduğu Riyad’da neredeyse herkesin şahsi arabası bulunuyor.
Bunun dışında şehir içi ulaşımında hizmet veren otobüsler ve taksiler mevcut. Burada şehir içi ulaşımınızı sağlamak için bunlardan birini kullanabilir veya araba kiralayabilirsiniz. Yolların çok düzenli ve bakımlı olduğunu da söylemekte fayda var.

Riyad Mutfağı

 

Marqouq
Et ve hamurun birleşiminden oluşan, lahmacunu andıran bir yemek olan Marqouq, Riyad'da çok sevilen lezzetler arasında. İstenirse içine patlıcan gibi çeşitli sebzeler de ilave edilebiliyor.

Deve eti
Suudilerin çok sevdiği ve özel yemeklerinde tercih ettiği deve etini de tatmanız tavsiye ediliyor. Fakat fiyat olarak çok da uygun olmadığını söylemek lazım.

Arap Kahvesi

Pişirme yöntemi olarak Türk Kahvesine benzerliğiyle dikkat çeken Arap Kahvesi, baharatlı ve farklı tadıyla hemen ayrıt edilebiliyor.

Riyad'da Alışveriş

 

Riyad’da alışveriş merkezi kültürü vardır. Bu AVM’ler kadınlar için kurulmuştur diyebiliriz. Öyle ki bekar erkeklerin alışveriş merkezlerine girmesi yasaktır. Onun dışında şehirde kurulan pazarlardan sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz.

Riyad'da Gece Hayatı

 

Riyad gece hayatı konusunda çok renkli değildir. Şehirde; bar, disco ya da gece kulübü bulunmaz. Ancak otantik kafeler turistler için eğlenebilecekleri yerlerdir.

Sun
22.0°
Mon
29.15°
Tue
32.21°
Riyadh
22 May Wed, Cloudy
33.62°
Thu
33.66°
Fri
32.81°
Mobile Application
Google PlayApp StoreApp Gallery