Saint Louis Flight Ticket

Saint Louis

Saint Louis

Amerika

Dünya’nın dördüncü, Kuzey Amerika’nın da en uzun nehri Mississipi tarafından ikiye bölünen St. Louis, Missouri eyaletinde yer alan bir şehirdir. Batı kesimi tamamen bağımsız olan St. Louis, bu sebeple özel şehir statüsündedir. Böyle adlandırılmasının nedeni ise bu bölgenin Kızılderililerin yerleşim bölgesi olmasıdır ve burada kendi kanunlarına göre yaşamaktadırlar. Mississipi nehri kıyısında olması nedeniyle batıya açılan kapı olarak adlandırılan kent ismini Fransa Kralı IX. Louis'ten almaktadır.
Şehir, kurulduğu ilk dönemde liman özelliğinden ötürü Amerika’nın öncü şehirlerinden biri olmuş fakat yaşanan etnik çatışmalardan sonra bu gücünü Şikago’ya kaptırmıştır.
 

Saint Louis Gezilecek Yerler

 

Gateway Arc
1965 yılında yapılan bu 192 metre uzunluğundaki anıt, şehrin hemen hemen her yerinden görülebilmektedir. Yapının ayaklarının birbirine kavuştuğu en yüksek yerde ise bir gözlem kulesi bulunmaktadır. Eğer şehre tepeden bakmak isterseniz yaklaşık 10 dolar karşılığında yukarıya çıkabilirsiniz.

Şehir Müzesi

Oyun parkı şeklinde eski bir ayakkabı fabrikası içinde kurulmuş olan Şehir Müzesi, şehrin merkezinde bulunmaktadır. Genellikle kullanılmış endüstriyel eşyaların bulunduğu müzede, ziyaretçiler bu eşyalara dokunabiliyor ve üzerlerine çıkabiliyorlar. Dev uçak maketlerinin, oyun parkurlarının yer aldığı müzede çocuklar gibi eğlenebilirsiniz.

Eski Adliye Binası

1800’lü yılların başında inşa edilen bina, Gateway Arc’ın hemen yanındadır. İçerisinde, Kızılderililerin geçmişten bugüne yaşayışlarının anlatıldığı ilginç bir de müzesi olan Old Court House, ihtişamlı kubbesiyle de dikkat çekmektedir. Binanın karşısında da ilk siyahi çift olan Scottların bağımsızlık mücadelesini temsil eden heykelleri görebilirsiniz.

Orman Parkı

Amerika’nın en büyük parklarından biri olan Forest Park neredeyse Central Park kadar büyüktür. Çok geniş bir arazi üzerinde yoğun ağaçlarla dolu olan park, içerisindeki aktivite alanlarıyla da ziyaretçilerin mutlu ayrılmasına neden olmaktadır. Parkta vakit geçirirken paten yapan gençlere, her yaştan bisiklete binen insanlara, çimlere yayılıp güneşin ve temiz havanın tadını çıkaranlara ve oyunlar oynayan çocuklara sıkça rastlayabilirsiniz.

Cabanne Evi

Forest Park’ın içinde bulunan Cabanne House, Missisipi Nehri’nin batı yakasındaki ilk tuğla çiftliğidir. Jean Pierre Cabanne tarafından 1819'da inşa edilen ev, Forest Park'ın Union Avenue girişinin yakınındaki ormanlık bir alanda yer almaktadır. Mimar James H. McNamara tarafından çizilen planlardan ayakta olan şu anki yapı 1875 yılında inşa edilmeye başlanmıştır. İkinci İmparatorluk tarzını yansıtan ve orijinal Forest Park Master Planının bir parçası olarak tasarlanan Cabanne Evi, 1876 yılının Haziran ayında, büyük bir özveriyle zamanında tamamlanmıştır.

 

The Fabulous Fox Tiyatrosu

Muhteşem büyülü bir atmosferde daha önce yaşamadığınız bir tiyatro deneyimi yaşamak isterseniz, seyahat planınıza burayı kesinlikle eklemelisiniz. Ahşap doğramalarla kaplı bu salon tiyatrodan çok daha fazlasını sunmaktadır. 1929'da açılan ve 1982'de tamamen restore edilen The Fabulous Fox Tiyatrosu, Amerika’da bulunan beş büyük Fox Theatre’den biridir.

St. Louis Katedral Bazilikası

Roma Katolik Kilisesi'nin bir katedrali olan St. Louis Katedral Bazilikası, 1914 yılında tamamlanmıştır. St. Louis Başpiskoposu'nun ana kilisesi olan Katedral, Saint Louis için özel tasarlanmış ve 1997 yılında Papa John Paul II tarafından bir bazilika olarak belirlenmiştir.
Duvarlardaki işlemeler ile tarihi bir Avrupa katedralinde görebileceğiniz ihtişamlı ve etkileyici görüntüye burada da şahit olabilirsiniz.

Missouri Botanik Bahçesi

1859 yılında kurulan Missouri Botanik Bahçesi, 14 dönümlük bir Japon gezinti bahçesi, Henry Shaw'un orijinal evi ve dünyanın nadir, en büyük ve nesli tükenmekte olan orkide koleksiyonlarından biri de dâhil olmak üzere, güzel bahçecilik sergisi sunmaktadır.
Ayrıca, 2006’da Missouri Botanik Bahçesi içinde oluşturulan “Bakewell Osmanlı Bahçesi” yeni bir peyzaj düzenlemesiyle 16 Mayıs 2008’de törenle burada açılmıştır.

Pratik Bilgiler

 

Resmi Tatiller

  • Yeni Yıl - 1 Ocak
  • Martin Luther King Day - 16 Ocak
  • Anma Günü – 29 Mayıs
  • Bağımsızlık Günü – 4 Temmuz
  • İşçi Bayramı - 4 Eylül
  • Colombus Günü – 9 Ekim
  • Şükran Günü – 23 Kasım
  • Noel – 25 Aralık

Saint Louis'de Şehir İçi Ulaşım

 

Metrolink ve MetroBus

Metro'nun hafif raylı ağı olan MetroLink, ülkedeki en iyi toplu taşıma sistemlerindendir. Birden fazla hat sunan ve St. Louis County ve City ve Metro East'in St konumları arası birçok durakla hizmet veren bu raylı sistemi saat 4.00 ila 01.00 arası kullanabilirsiniz.
MetroBus ile ise Missouri ve Illinois'de 70'den fazla güzergâha kolayca ulaşabilirsiniz.

Metro Downtown Trolley

St. Louis şehir merkezini gezmenin ekonomik bir yolu da renkli metro otobüsleridir. St. Louis Union İstasyonu, Busch Stadyumu, Amerika Merkez kongre kompleksi, Şehir Müzesi ve onlarca restoran ve oteller dâhil şehrin en popüler yerlerine bu araçla seyahat edebilirsiniz.

Taksi

Taksi şirketlerinin, Amerika'nın Centre Convetion kompleksinde, havalimanında ve St. Louis'deki büyük otellerde durakları mevcuttur. Taksi şoförleri üniformalıdır ve St. Louis Metropolitan Taxicab Komisyonu tarafından, Explore St. Louis tarafından yönetilen bir misafirperverlik eğitim programını tamamlayarak sıkı standartlara uygun hareket etmekle yükümlüdürler bu yüzden oldukça güvenlidir.

Araç Kiralama

Özellikle havaalanında bulabileceğiniz çok sayıdaki firmayla hizmet veren bir şehir olan St. Louis’te arabayla gezmenin rahatlığını yaşayabilirsiniz.

Saint Louis Mutfağı

Saint Louis mutfağı genel Amerikan mutfağına uygundur. Genellikle kırmızı et ve tavuk tüketilir. Ayrıca şehirde bol sayıda burger dükkanı vardır.

Saint Louis'de Alışveriş

 

Son moda mağazalarından, el yapımı yerel ürünlere kadar, St. Louis'de alışveriş yapmak, sizi tatmin edecektir. Benzersiz St. Louis mağazalarına, butiklere, antika mağazalarına, alışveriş merkezlerine şehrin merkezi noktalarında uğrayabilirsiniz.

Saint Louis'de Gece Hayatı

 

Hareketli sayılabilecek bir gece hayatı olan St. Louis’te meşhur, farklı yapım biralarından tadabilirsiniz. Şehrin merkezi konumlarında bulunan bar ve restoranlarda, lezzeti ve eğlenceyi bir arada yakalayabilirsiniz. Ayrıca kentte her zaman mutlaka bir tiyatro oyunu ve konser bulmanız mümkün. Bunlardan birine giderek başka kültürleri tanıyabilir, sanat dolu bir gece de geçirmeyi tercih edebilirsiniz. Daha hızlı bir gece geçirmeyi düşünüyorsanız eğer, kent merkezindeki Start Bar tam size göre.

Mobile Application
Google PlayApp StoreApp Gallery