Seul Flight Ticket

Seul

Seul

Güney Kore

Facebook'ta Paylaş

Twitter'da Paylaş

Güney Kore’nin 5 bin yıllık tarihini taşıyan Seul şehri, coğrafi konumu, yapıları, kültürel açıdan gelişmişliğiyle yıllardan beri milyonlarca turistin ilgi odağı olmayı başarıyor. Ülkenin başkentliğini yapan Seul, bazı başkentlerin soğukluğunu taşımıyor. Tam aksine rengârenk doğası, sanat galerileri, tapınaklarıyla birbirinden özel güzelliği içinde barındırıyor.

Seul Gezilecek Yerler

 

DEOKSUGUNG SARAYI

1611 yılında inşa ettirilen Deoksugung Sarayı, kentin belediye binasının çevresinde yer almaktadır. Ülkedeki beş büyük saraydan biri olan yapı, karma mimarinin en güzel örneklerindendir. İnce işlemeleri, görkemli taş yolu ile görsel bir şölen sunuyor. Kriptomeria isimli bir ağaçtan inşa edilen saray, geniş bir bahçeye sahip olmakla birlikte batılı sanata uygun bölümleri de mevcuttur. Her yıl sayısız turistin akın ettiği sarayı gezerken askerlerin nöbet değişimleri izleyebilir, süs havuzlarını seyredebilirsiniz. Haftanın her günü 09.00 ile 21.00 saatleri içerisinde ziyaret edebilirsiniz.

GYEONGBOKGUNG SARAYI

1395 yılında inşa ettirilen saray, Joseon Hanedanlığının yaptırmış olduğu eserlerden sadece biridir. Güney Kore’nin başkenti Seul’e beş ihtişamlı saray yaptıran hanedanlık, son ve en büyük olan sarayı Gyeongbokgung’dur. Hanedanlığının hem yaşayıp hem de iş ilişkilerini yönettiği yer olan yapı, Imjin Savaşı döneminde büyük zarar gördükten sonra iki yüz yıl hiçbir şekilde kullanılmayan saray, Japonların hâkimiyet dönemlerinde tekrardan yenilenerek bugünkü görkemli haline getirilmiştir. Seul’de gezilecek yerler arasında olan saray, haftanın her günü saat 09.00 ile 18.00 arasında ziyaret edilebiliyor.

KORE SAVAŞ ANITI MÜZESİ

Kore Savaş Anıtı Müzesi, her ziyaret edene Güney Kore tarihini kronolojik olarak öğrenme imkânı vermektedir. Itaewon-ro bölgesinde 1993 yılında kurulmuş olan müze, askeri birçok tesisatı açık havada görmenizi de sağlıyor. İçerisinde fotoğraflardan tutunda birçok video ve gereçlerinde yer aldığı müzede Türk Ordumuz ile ilgili bölümlere de rastlayacaksınız. Müzeyi haftanın her gün ziyaret edebilirsiniz.

NAMSAN KULESİ

1969 yılında inşasına başlanıp 1971 yılında tamamlanmıştır. Halkın ziyaretine ise 1980 yılında açılmıştır. Turistlerin en fazla ziyaret ettiği yerler arasında bulunan kule, ortalama olarak 236 metre yüksekliğindedir. Kulenin en önemli bölümlerinden biri de; her gelenin asma kilit astığı teras bölümüdür. Turistlerin asmış olduğu rengârenk kilitler terasa ayrı bir güzellik katmaktadır. Terasta bulunan bir de çiftler bankı vardır, birçok çift aşklarını bu bankta fotoğraf çektirerek ölümsüzleştirmektedirler. Namsan Kulesine ait özel kartpostallar ile sevdiklerinize buradan özel hediyeler gönderebilirsiniz. Eğer harika bir manzaranın keyfini sürmek istiyorsanız, kulenin üçüncü katından Seul’u kuş bakışı görebilir, şahane fotoğraflar çekebilirsiniz. Namsan Kulesini haftanın her günü 10.00 ile 23.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

CHANGDEOKGUNG

Seul’de gezmeye başladığınız andan itibaren şehirde onlarca büyük saray göreceksiniz. Adeta şehrin imajını yaratan bu sarayların çoğu Joseon Hanedanlığı tarafından inşa edilmiştir. Özel işlerin yürütüldüğü bir saray olmasının yanı sıra daha çok prensin özel işleri için kullanılmıştır. Bugüne kadar hiçbir şekilde mimari anlamda yenileme görmeyen saray, günümüze de orijinal haliyle gelmiştir. Var olan görüntüsü ile birçok turistin ilgisini çeken yapı, 1997 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine dâhil edilmiştir. Seul’de gezilecek önemli yerler arasında yer alan sarayı pazartesi günleri hariç her gün saat 09.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

JONGMYO TAPINAĞI

Doğal güzelliklerinin yanında, birçok sanat, kültür ve mimarinin de yer aldığı Seul, gezilecek ülkeler arasında mutlaka bu yönden bulunmalı. Bu tapınak, önemli filozoflardan biri olan Konfüçyüs’ün de fikirlerine ev sahipliği yapmıştır. 14’ncü yüzyılda inşa edilmiş olan tapınak kraliyet ailesine adanmış olduğundan dolayı daha bir öneme sahiptir. 1995 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınan tapınak, yemyeşil bahçeleriyle gezmeye gelenlere harika anlar yaşatmaktadır. Haftanın her günü gezmeye müsaittir.

KORE ULUSAL MÜZESİ

1945 yılında hizmete açılmış olan Kore Ulusal Müzesi arkeolojiden, tarihe, sanattan, folklora kadar birçok serginin olduğu bir müzenin yanında, yetkin kişilerinin yetiştirilmesi içinde önemli eğitimler verilmektedir. Üç kattan yapılmış olan müzenin içerisinde ortalama 4.500 eser sergilenirken, en büyük bölüm ve en çok ilgiyi gören özellikle Gaya’nın olduğu bölümdür. Birçok turistin ilgisini ikinci bölüm çekmekte iken, bu bölümde görmekten keyif alabileceğiniz kaligrafik eserlerden, yağlı boya tablolara kadar birçok eser ilginizi çekecektir. Asya’nın en büyük sanatsal örneklerini görebileceğiniz üçüncü katta ise birçok özel heykel yer almaktadır. Müzeyi Çarşamba ile cumartesi günleri 09.00 ile 21.00’da diğer günlerdeyse 09.00 ile 18.00 saatlerinde ziyaret edebilirsiniz.

KRAL SEJONG HEYKELİ

Tüm Koreliler tarafından saygı duyulan ve çokça sevilen biri olan Kral Sejong, ülkesine önemli çalışmalar yapmış birisidir. Kore dilinin dünyaca tanınmasında ve eğitimle bilime yaptığı katkılar nedeniyle her yıl törenlerle anılmaktadır. Gyeonbokgung Sarayının önünde yer alan Kral Sejong Heykelinin önünde daimi olarak nöbetçiler bulunmaktadır. Heykeli ziyarete gittiğiniz takdirde arkasındaki hükümdarlık müzesini de mutlaka görmeniz gerekmektedir.

GWANGHWAMUN

Seul’un en önemli yapıları arasında gösterilen Gwanghwamun, tarihin en çok tahribata uğrayan ve yenilenen yapılara arasındadır. Gyeongbokung Sarayının en büyük kapılarından birisi olan yapı, alındığı yenileme işleminden sonra 2010 yılında tekrar hizmete açılmış ve birçok turistin ilgisini çekmiştir. Özellikle sabah saatlerinde askerlerin gerçekleştirdiği nöbet değişimleri, ziyarete gelen turistlerin ilgisini çekmektedir. Müzeyi her gün saat 09.00 ile 17.00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

ULUSAL FOLKLOR MÜZESİ

Kore’nin geçmişi gözler önüne seren Ulusal Folklor Müzesi, 1945 yılından itibaren hizmete açılmış ve binlerce eseri bünyesinde barındıran özel yerlerden biridir. Toplamda üç salondan oluşmakta olan müzenin her salonunda ayrı ayrı koleksiyonlar sergilenmektedir. Birinci salonda sergilenen koleksiyonlar; ilk Korelilerin kullandığı araç ve gereçlerden oluşmaktadır. İkinci katında ise; Kore köylülerinin yaşantısını ve çiftçilik gereçleri sergilenmektedir. Son katta ise; Konfüçyüs’ün fikirlerinin yer aldığı sergi bulunmaktadır. Müzeyi her yıl binlerce kişi ziyarete gelmektedir. Ziyaret için hafta içi saat 09.00 ile 18.30 hafta sonları ise; 09.00 ile 19.00 saatlerinde gezilebilmektedir.

Pratik Bilgiler

 

Resmi Tatiller

 • 1 Ocak Yeni Yıl
 • 27-30 Ocak Ay Yeni Yıl Tatili
 • 1 Mart Bağımsızlık Hareketi Günü
 • 1 Mayıs Çocuklar Günü
 • 1 Mayıs İşçi Bayramı
 • 3 Mayıs Buda’nın Doğum Günü
 • 6 Haziran Anma Günü
 • 15 Ağustos Bağımsızlık Günü
 • 3 Ekim Milli Kuruluş Günü
 • 4-6 Ekim Chuseok
 • 9 Ekim Kore Dili Günü
 • 25 Aralık Noel Tatili

Seul'da Şehir İçi Ulaşım

 

Otobüs

Seul otobüs ağı oldukça geniş bir ağa sahip olmakla birlikte, sabah 4.30 gibi başlayıp gece 01.00’a kadar seferleri sürmektedir. Her bölgeye göre renkleri değişen otobüslerin güzergâhları şu şekildedir;

Kırmızılar; Seul dışındaki banliyölere gitmektedir.

Maviler; Şehir dışı ile köylere gitmektedir.

Yeşiller; Yerleşim alanları ile metro istasyonlarına gider ve mavi otobüs yollarını birbirine bağlar.

Sarılar; Şehrin turistik noktalarına gitmektedir.

Metro

Metro ağı bir hayli geniş olan şehirde, turistik birçok noktaya yeraltı metrosu ile ulaşabiliyorsunuz. Seul’de hafta içi metro sabah 05.30’da başlayıp, gece 01.00’a kadar sürmektedir. Seul’de bizim elektronik kartlarımıza benzeyen T-Money kart kullanılmaktadır. Oldu ki, eğer beşten fazla aktarma yaparsanız ekstra bir ödeme de bir daha yapmıyorsunuz.

Taksi

Taksiler Seul’de pek fazla kullanılmayan araçlardandır. Kullanılmamasının sebebiyse pek ucuz bir ulaşım yöntemi olmadığından kaynaklanıyor. Dilerseniz nakit, dilerseniz T-Money kartlarıyla ödem yapma imkânı bulunmaktadır.

Seul Mutfağı

 

Seul mutfağı oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Asya’nın bütün yöresel lezzetlerini Seul’de bulabilirsiniz. Pirinç en fazla tüketilen ürün diyebiliriz. Baharatlar da kent mutfağı kültüründe önemli bir yer tutuyor.

Seul'de Alışveriş

 

Seul’de alışveriş yapmak için birçok seçenek bulunmaktadır. Alışveriş merkezlerinden tutunda, semt pazarlarına kadar her türlü alternatifi barındırmaktadır. Bu kurulmuş olan yerel pazarların ve mağazaların çoğu yerel halkın ihtiyacını karşılamaktadır. Şehirde kendi ihtiyacınıza göre birçok giyim, hediyelik eşya ve yerel ürünlerden bulabileceksiniz. Seul’deki birçok yer teknolojiye ayrılmış durumdadır. Bundandır teknolojik ürün bulmada pek zorluk çekmeyeceksiniz. Alışverişe başlamak için ilk uğrayacağınız yer Dongdaemun olmalıdır. Şehrin en geniş kapalı çarşısı olan bu yer, alışveriş için büyük imkânlar bulunmaktadır. Uzakdoğu’ya özgü yerel birçok şeyi burada bulabilirsiniz.

Yerel ve Uzakdoğu ürünlerinin bir başka seçeneklerini de bulabileceğiniz yer olan Myeongdond’dur. Burada da birçok yerel ürünleri ihtiyacınıza göre bulabileceksiniz. Sanattan hoşlanan biriyseniz hem Güney Kore’nin sanat tarihini hem de modern sanat tarihini Insadong pazarında çokça bulabilirsiniz. Teknoloji anlamında uygun bir şeyler bakmak istiyorsanız; Yongsan Elektronik Pazarına uğrayabilirsiniz.

Seul'de Gece Hayatı

 

Seul’un çok önemli bir gece hayatı vardır. Bazen eğlenceler mekânlardan sokaklara kadar taşmaktadır. Bundaki en büyük pay, ülke nüfusunun çoğunluğunun Seul’de yaşamasından kaynaklanmaktadır. Herkes için çeşitli eğlence alternatifleri sunan Seul’de, canlı popüler müziklerin yapıldığı yerlerin yanında birçok yerel müzik yapan mekânlara da denk geleceksiniz. En meşhur yerel içkilerden biri olan sonju, birçok turist tarafından çokça tercih edilmektedir. Oldukça ucuz bir içki olan sonju lezzet bakımından da keyif vermektedir.

Fiyat anlamında yüksek fiyatları olan mekânları da bulunan Seul, rezervasyonunuz olmadığı takdirde biraz sıkıntı yaratabiliyor. Yaşanan en büyük sıkıntılar ise, hiçbir kulüpte geniş dans pisti olmamasıdır. Birçok mekânda ise Kore’ye özgü K-Pop tarzı müzik yapılmaktadır. Gittiğiniz yerlerde kulağınıza çalınan farklı bir melodi duyarsanız bunun K-Pop olduğunu anlayabilirsiniz. Eğlencenin kalbi diyebileceğimiz tek bölge ise; It’aewon-dong bölgesidir. Gece buralarda bir hayli canlı olmakta ve turistlerin uğrak yerleri arasında sayılmaktadır.

Fri
18.11°
Sat
19.86°
Sun
20.87°
Mon
19.73°
Tue
18.85°
Seoul
22 May Wed, Cloudy
18.83°
Mobile Application
Google PlayApp StoreApp Gallery