Takamatsu Flight Ticket

Takamatsu

Takamatsu

Japonya

Japonya’nın en küçük bölgesi Kagawa'nın başkenti olan Takamatsu, ülkenin liman kentlerinden biridir. 1988’de Seto Ohashi Köprüsü yapılana kadar, Shikoku Adasının ana giriş noktası, Takamatsu Limanı olmuştur.
Kendisi küçük ama cazibesi büyük Takamatsu’da neler varmış neler yapılırmış detaylıca inceleyelim.
 

Takamatsu'da Gezilecek Yerler

Ritsurin Koen
Ritsurin Koen, Edo Döneminin ilk yıllarında yaptırılmış yeşillikler için bir bahçedir. Japonya’nın geneline hâkim olan bu yerel bahçeler arasında ilk üçte yer alan Ritsurin Koen, turistlerin de ilgisini çekmektedir. Geniş bir park olan Ritsurin Koen, içerisinde irili ufaklı birçok gölü, çay bahçelerini, özel bölmeleri ve yıllanmış ağaçları barındırmaktadır. Ücretsiz gezebileceğiniz bir halk müzesinin de olduğu parkta, göletlere bakan verandalarında biraz çay içebileceğiniz içip anın tadını çıkarabilirsiniz.
Ogijima Adası
Megijima’ya yakın kardeş ada olan Ogijima Adası, Seto Inland Denizi'nde bulunmaktadır. Yaklaşık 150 kişinin yaşadığı ada, yalnızca iki kilometre genişliğe sahiptir.
İçinde sadece bir köy ve bir iskelenin olduğu Ogijima Adası, tarihi minimal deniz feneriyle de ünlüdür. 
Feribotla adaya ulaştıktan sonra orman içinden yapacağınız yarım saatlik bir yürüyüşle bu deniz fenerine ulaşabilir yanındaki küçük müzeyi de gezebilirsiniz.
Şikoku Mura
Yashima’da yer alan bir açık have müzesi olan köy, geleneksel binalarıyla insanın içini ısıtmaktadır. Edo ve Meiji dönemlerinden kalan eserlerin her yana yayıldığı köyde, şeker, soya sosu gibi ürünlerin üretildiği atölyelerde bulunmaktadır.
Zaman zaman gösterilerin düzenlendiği Kabuki Tiyatrosu Şikoku Mura’nın popüler yerlerindendir. Dünyanın dört bir yanından gelen eserlerin sergilendiği bir sanat müzesini de içeren köy, yılın her dönemi turistlerini ağırlamaktadır. Güzel manzaraları ve insanı mest eden doğasıyla da her daim ilgiyi sıcak tutabilmektedir.
Megijima Adası
Megijima, Ogijima gibi küçük bir adadır. Takamatsu'dan kısa bir feribot yolculuğu sonunda varılan ada 140 kişilik bir nüfusa ev sahipliği yapmaktadır. İki ayrı küçük köyü olan adanın geneli alabildiğine ormandan oluşmaktadır.
Megijima'nın zirvesine yakın bir mağara vardır ve bu mağaranın bir zamanlar Ogresin Kale’si olarak hizmet verdiği söylenmektedir. Buraya gelen ziyaretçiler Momotaro hilayesinden sahnelerin tasvir edildiği heykelleri gösteren odaları göreceklerdir.
360 derece harika bir manzara sunan dağın tepesindeki gözlem kulesinden adaları seyretmek de mümkün olacaktır. Ayrıca Nichiren Japon Budizm mezhebinin kurucusu Nichiren'in de adada bulunan büyük heykelini de buradan rahatça seyredebilirsiniz.
Yöresel köy evleri ve güzel kumsalları da burayı görmeniz için bahaneniz olabilir.
Isamu Noguchi Bahçe Müzesi
Tanınmış bir tasarımcı olan Isamu Noguchi, Amerika'da doğmuş olmasına rağmen, Japonya’da çalışmış ve 65 yıllık kariyerinin sonuna kadar burada yaşamıştır. Noguchi'nin önemli eserlerinden bahsetmek gerekirse, bunlar; Hiroşima Barış Parkı, Moerenuma Park, Paris'teki UNESCO Genel Merkezi’nin bahçesidir.
Isamu Noguchi'nin, Takamatsu şehir merkezine yakın bir kasaba olan Mure’de bulunan atölyesi, ölümden sonra işlerinin ve yaşam alanının sergilendiği bir müzeye dönüştürülmüştür.
Önemli bir not olarak belirtelim ki buraya gelmeden önce mutlaka randevu almanız gerekmektedir.
Takamatsu Kalesi
Tamamo Kalesi olarak da adı geçen Takamatsu Kalesi, 1590 yılında inşa edilmiştir. Bir sahil boyunca yapılmış birkaç Japon kalesinden biri olan Takamatsu Kalesi, kentin tarihi yapıları içinde önemli bir yer tutmaktadır.  
Bir bölümü Meiji döneminde tahrip edilen Takamatsu Kalesi’nin yenileme çalışmaları devam etmektedir. 2013 yılında başlanan çalışmaların ne zaman biteceği bilinmese de gezilip görülmesi gereken yapılar arasında yerini almıştır.
Yashima
Düz bir tepesi olan Yashima Dağ’ı, 12. Yüzyılda Taira ve Minamoto Klanları arasında gerçekleşen Gempei Savaşı’nın yapıldığı yerdir. 
Şikoku Hac Yolu'ndaki 88 tapınaktan 84.cüsü olan Yashima Tapınağı da, bu adada bulunmaktadır. Gezerken asla sıkılmayacağınız denizin ve yeşilin tadına varacağınız tepelerden biri de mutlaka Yashima olacaktır.

Pratik Bilgiler

Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl – 1 Ocak
 • Ergin Olma Bayramı
 • Ulusal Kurtuluş Bayramı – 11 Şubat
 • İlkbahar Gündönümü Bayramı – 21 Mart
 • Yeşillik Bayramı – 29 Nisan
 • Anayasa Günü – 3 Mayıs
 • Ulusal Tatil – 4 Mayıs
 • Çocuklar Bayramı – 5 Mayıs
 • Deniz Bayramı
 • Yaşlılara Saygı Bayramı
 • Sonbahar Gündönümü Bayramı – 23 Eylül
 • Sağlık ve Spor Bayramı
 • Kültür Bayramı – 3 Kasım
 • İşçilere Şükran Günü – 23 Kasım
 • İmparator’un Doğum Günü – 23 Aralık

Yanında tarih yazılmamış önemli tarihlerin günü, yıldan yıla değişiklik göstermektedir.

Takamatsu’da Şehir İçi Ulaşım

Metro
Gezginler için en uygun toplu taşıma olan metrolar, Takamatsu’da da aktif olarak kullanılmaktadır. Siz de geniş ağlarla örülü metroları şehrin birçok noktasına ulaşmak için kullanabilirsiniz.
Otobüs
Biraz daha uzak mesafeler için tercih edilebilecek araçlar içinde olan otobüsler, ülke dışından gelen, Japonca bilmeyenler için pek uygun değildir.
Taksi
Kentin her yerinde taksi bulabilir ve gitmek istediğiniz yere gidebilirsiniz. Fakat taksimetre ücretleri oldukça yüksek.
Araç Kiralama
Kentin garlarından veya havalimanında şirketler aracılığıyla araç kiralayabilirsiniz. Araçlar modellerine göre fiyat farklılıkları teşkil etmektedir.
Feribot
Adalar arası ulaşımda sık sefer aralıklarıyla rahatça feribotları kullanabilirsiniz. Yine de son sefer saatlerini bir yere not etmenizde fayda var.

Takamatsu'da Alışveriş

Marugamemachi Green, Kawaramachi Flag, Aeon Mall Takamatsu, Yume Town Takamatsu şehrin en popüler alışveriş merkezleridir. İçerisinde her türden ürünü bulabileceğiniz mağazalarla dolu olan bu merkezlerden dilediğiniz eşyayı satın alabilirsiniz. Yerli ve yabancı markaların mağazalarının olduğu bu büyük merkezler dışında, sokaklardaki yerel dükkânlardan da hediyelik alışverişinizi yapabilirsiniz. Özellikle seramik ürünler hediyelik eşyaların ilk sıralarında gelmektedir.

Takamatsu'da Gece Hayatı

Hareketli Japonya gecelerine burada da katılabilirsiniz. Tarzınıza uygun bir mekân seçip gecenin keyfini çıkarabilirsiniz. Once Upon A Time, Bar Felice, Doll’s Heart önerilenler arasında iyi bir yere sahiptir.

Sun
23.34°
Takamatsu
17 Jun Mon, Cloudy
23.87°
Tue
24.33°
Wed
24.44°
Thu
25.03°
Fri
25.05°
Mobile Application
Google PlayApp StoreApp Gallery