Tokat Flight Ticket

Tokat

Tokat

Türkiye

Tokat, doğal ve tarihi harikalarıyla görmeye değer bir şehrimiz. İsterseniz göl kenarına geçip doğayla bütünleşebilir, isterseniz de tarihi mekanları keşfedip, kervansaraylar inceleyip mağaralar gezebilirsiniz.  Ayrıca, türbeler açısından Türkiye’nin en zengin kentlerinden biri Tokat. Bilet Sepeti olarak hazırladığımız Tokat Rehberi’nde, gezilecek yerleri özüyle aktarmaya çalıştık. Uçak bileti veya otobüs biletiniz hazırsa iyi yolculuklar ve keyifli gezmeler dileriz.

 

 

Tokat'da Gezilecek Yerler

 

Ballıca Mağarası: Dünya’nın en ihtişamlı mağaralarından biri olan yerin oluşumu yaklaşık 3.5 milyon yıl sürmüş. Her sene birçok turist çeken bu harika mağarayı Tokat’a gidip de görmemek olmaz. Tokat şehir merkezinden yaklaşık 25km uzaklıkta, Pazar ilçesinde yer alır ve adını Ballıca Köyü’nden alır.

Sulusokak Çarşısı: Tokat’ın en eski yerleşim merkezi Sulusokak’ta bulunan çarşının her tarafında tarihi eserler bulunuyor. Ulu Camii, Sultan Hamamı, Ali Paşa Camii, Sık Dişini Helası, Tokat Müzesi, Takyeciler Camii, Paşa Hamamı, burada bulunan önemli tarihi miraslarımızdan.

Sulusaray Antik Kenti: (Sebastopolis): Milat öncesi dönemlere kadar giden, Roma dönemine ait bir antik kenttir. M.S 117 yılında Kapadokya(Kappadokia) Eyaletine dahil edilmiş ve şehir merkezine bu konuyla ilgili bir kitabe dikilmiş. Tokat’ın bu önemli antik kenti, turist ve gezginlerin uğrak noktalarından.
Müze biletine ihtiyaç yok, giriş ücretsiz.

Kaz Gölü: Barındırdığı çeşit çeşit kuşlar nedeniyle Kuş cenneti olarak da bilinen Kaz Gölü, Tokat’ın eşsiz ve büyüleyici bir güzelliği. Burada gezmek veya göle karşı oturup etrafı izlemek adeta bir ayrıcalık. Sandallarla sazlıklar arasında gezinmeniz de mümkün. Gölde iki tane kuş gözetleme kulesi, bir tane de ziyaretçi evi mevcut. Ayrıca imkanınız varsa, gün batımını burada izlemenizi öneririz.

Almus Baraj Gölü: Harika doğası ve sakin ambiyansıyla doğaseverler için ideal bir yer. Piknik ve su sporları ve kamp yapmak için de oldukça güzel bir nokta, özel kamp alanları da mevcut. Çevre: tilki, ceylan, dağ keçisi gibi birçok farklı hayvan ve bitki türlerine ev sahipliği yapmakta.

Mehberi Hatun Kervansarayı: 1239 yapımı bir Selçuklu eseri.  I. Alaeddin Keykubat’ın eşi Mehperi Hatun tarafından inşa ettirilmiş. Oldukça gösterişli olan mimari yapının inşasında kesme taş kullanılmış. Pazar ilçesinde bulunan bu harika mimari miras; gidip gezdiğinize, uçak bileti veya otobüs bileti aldığınıza değecektir.

Sulusaray Kaplıcaları: Birçok hastalığa şifalı olarak bilinen kaplıcalar, özellikle kış aylarında yoğun talep görüyor. Bölge Tokat şehir merkezinden yaklaşık 65km uzaklıkta.

Zile Kalesi: Ortalama 2bin yıllık bir tarihi olan kalenin Jül Sezar tarafından fethedildiği ve “geldim, gördüm, yendim” anlamındaki “vene, vidi, vici” sözünü burada söylediği söylenir. Kalenin içinde sütunlarda bu sözü yazılı olarak görebilirsiniz.

Tokat Atatürk Evi ve Etnografya Müzesi: Tokat Merkez’de bulunan ve Atatürk’ün o zamanki eşi Lafife Hanımla 1924’te konakladığı ev, günümüzde düzenlendi ve 2007’den beri müze olarak varlığını sürdürmekte. Atatürk’ün birçok kez gelip konakladığı ev, esasında Tokat Milletvekili Mustafa Vasfi Süsoy’undur. Turistlerin uğrak noktalarından olan müzede, yöresel eşyalar sergilenmekte.
 

Ulaşım

 

Tokat’ta belediye otobüsler ve taksilerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca şehir içinde birçok yere yürümek mümkün. Belediye otobüs saatleri: http://tokathalkotobusleri.com/hareketsaatleri.php

- Tok kart çıkararak, ulaşımı daha ucuza sağlayabilirsiniz.

 

Tokat Mutfağı

 

Hem sebze hem de et yemekleri fazlasıyla mevcuttur. Tokat Kebabı, Etli Dolma, Bakla Dolması, Cevizli Çörek, Bezli Sucuk, Gendüme Çorbası, Mahlep Şarabı, Kabak Kavurması, Tokat Mantısı… önemli yöresel tatlardan.
 

Gece Hayatı

 

Pek hareketli olmayan geceler için, çeşitli kafe ve restoran seçenekleri var.

Tokat rehberimizi umarız beğenmişsinizdir. Yorum ve eleştirilerinizi bekliyoruz. Yazımızı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın. Bilet Sepeti olarak iyi gezmeler dileriz.

Thu
30.21°
Fri
20.55°
Sat
21.17°
Tokat
14 Jul Sun, Sunny
19.91°
Mon
19.54°
Tue
19.54°
Mobile Application
Google PlayApp StoreApp Gallery