Çankırı Uçak Bileti

Çankırı

Çankırı

Türkiye

Çankırı tarihi eserleri, doğası, yaylaları ve kültürel miraslarıyla dikkat çeken bir İç Anadolu şehri. Kent eski dönemde Gangra ismi verilen şehrin yerinde kurulmuş. 1071 Malazgirt Zaferi’yle Danışmentliler tarafından alınmış. Kısa bir dönem Bizans, daha sonra Selçuklu ve Osmanlı egemenliğinde olmuş. Bilet Sepeti olarak Çankırı rehberini sizin için özenle hazırladık. Uçak biletiz veya otobüs biletiniz hazır olsun ve yola çıkalım!
 

 

Çankırı'da Gezilecek Yerler

 

Taş Mescit: Çankırı’daki en önemli tarihi yapı diyebileceğimiz taş mescit, Selçuklu döneminden günümüze ulaşmış bir miras. Eser iki bölümden oluşuyor, şifahane kısmı I. Alaaddin Keykubat zamanında 1235 yaptırılmış, 1242’de darulhadis kısmı eklenmiş. Yapıda bulunan iki eser oldukça önemli. İlki, gövdeleri birbirine dolanan yılan motifi, günümüzde bu motif tıp sembolü olarak kullanılmakta. Maalesef kabartmanın orijinali kaybolmuş, yerine aslına uygun bir benzeri yapılmış. İkincisi  ise kabartma değil, gözenekli taştan yapılmış heykel şeklinde bir yılan. Bu motif, günümüzde eczacılık sembolü olarak kullanılıyor ve Çankırı Müzesi’nde sergilenmeye devam ediyor.

Ilgaz Dağı Milli Parkı: 1976’da kurulmuş milli park, muazzam doğal güzellikler içeriyor. Ilgaz Dağı’nın eteklerinde başlayıp, tepelere doğru artan, genellikle çamlardan oluşan bitki örtüsü, çeşitli ağaççık ve çalılıklarla desteklenerek zenginleşiyor. Bölgede çok çeşitli yabani hayvanlar da bulunuyor. Milli park ayrıca kayak sporlarına imkan sağlamakta, kayak sporları için 7 adet tesis bulundurmakta. Bu harika doğa alanında; huzur, maceralar ve eğlence sizleri bekliyor.

Dokuzkardeşler Çamı ve Eskipazar Türbe Camii Çamı(Tabiat Anıtları): Çankırı’da görmeden olmazlar listesinin başlarında gelen bu doğa sembolleri, gerçekten de büyüleyici. Şehir merkezindeki Dokuzkardeşler Çamı,  2.8 metre çapında, 25 metre boyunda ve 200’lü yaşlarında. Eskipazar Türbe Camii bahçesinde bulunan Eskipazar Türbe Camii Çamı; 7,5 metre boyunda, 1,40 metre çapında ve yaklaşık 300 yaşında. Bu yaşlı doğa harikası çamları görmek, uçak bileti veya otobüs biletini aldığınıza değecek.

Çankırı Müzesi: Müze’de çok eski dönemlere ait oldukça özel eserler sergilenmekte. Neolotik, Kalkolitik, Eski Tunç, Hitit, Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı döneminden kalma bu eserler özellikle tarih ve arkeoloji meraklılarının kaçırmaması gereken cinsten. Üstelik giriş ücretsiz!

Tuz Mağarası: Yaklaşık 5000 yıllık bir tarihi olan Tuz Mağarası, Çankırı’nın sembollerinden biri. Türkiye’nin en büyük kaya tuzu rezervine sahip. 8km’lik mağara’nın içinde çok sayıda galeri bulunuyor. Mağarada nem oranı sıfıra yakın olduğundan, içinde ölen canlılar çok uzun süre boyunca çürümüyorlar. Mağaranın içinde, 200 yaşlarında olduğu tahmin edilen ve mumyalanmış gibi duran ölü eşek fosili, üstünde de bir yılan ve bir tavşan fosili bulunuyor.

Ulu Sultan Süleyman Camisi: Osmanlı Dönemi’nden kalma önemli bir miras olan cami, Kanuni döneminde Sadık Kalfa tarafında yapılmış ve 1588 yılında yapımı bitmiştir.  
 

Ulaşım

 

2015’te yenilenen ve oldukça iyi olan şehir için ulaşım otobüs ve minibüslerle sağlanıyor. Çankırı’nın tüm ilçelerine ulaşım, toplu taşıma ile mümkün.
 

Çankırı Mutfağı

 

Ağırlıklı olarak buğday ve buğday ürünleri yer alır. Hamurdan bükme, gözleme, mantı, cızlama, pıhtı ve çullama tadılması gereken yöresel lezzetlerden.
 

Gece Hayatı

 

Çankırı’da “yaran meclisleri” önemli bir gece eğlencesi. Kökeni Orta Asya’ya dayanır ve 24 Oğuz Boyu’nu temsil eden 24 yarandan oluşur, yöreye ait adetler sergilenir. Anadolu’da esnaf örgütlenmesi şeklinde kurulan yaran meclisleri,  UNESCO’nun Somut Olmayan Kültür Mirası listesindedir. Ayrıca Çankırı’da bazı otellerin bar ve restoranlarında zaman geçirmek de mümkün.

Çankırı rehberimizi umarız beğenmişsinizdir. Yorum ve eleştirilerinizi bekliyoruz. Yazımızı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın. Bilet Sepeti olarak iyi gezmeler dileriz.

Cum
29,91°
Cmt
20,41°
Çankırı
14 Tem Paz, Bulutlu
21,55°
Pzt
20,19°
Sal
20,98°
Çrş
21,1°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery