İzmir Uçak Bileti

İzmir

İzmir Varışlı Uçak Biletleri
St Petersburg - İzmir
01 Haziran 2024
11919,86'den başlayan
İzmir

Türkiye

Türkiye'nin üçüncü büyük şehri olan İzmir, modern yapısı, tarihi mirası, plajları ve güler yüzlü insanlarıyla harika bir şehir. Yerleşim tarihi 8000 yıl öncesine dayanan şehirde, aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Tarihi gezi yapabilir, yaz tatili için gidebilir, isterseniz de şehri ve meydanlarını gezebilirsiniz. Bu büyük şehrin güzelliklerinden, en önemli bulduklarımızı seçip sizler için derledik. Rehberimiz fazla bilgi içinde boğulmadan, şehri keşfedip güzel zaman geçirme odaklı. Uçak bileti veya otobüs biletinizi aldığınıza değecektir. Sondaki “bakmadan geçme” bölümümüze de bakmayı sakın unutmayın:)

Tanıtım Videosu: https://www.youtube.com/watch?v=VHgqoL_MHFc
 

İzmir'de Gezilecek Yerler

 


İzmir Saat Kulesi: 1901 Osmanlı Mimarisi. İzmir deyince akla ilk gelen yerlerden biri, adeta şehrin sembolü. Buluşma noktası olarak da sık sık kullanılan kulenin etrafı, gece de gündüz oldukça kalabalık ve canlı. Etrafta güvercinlerle ve fotoğraf çeken insanlarla dolu, manzarası da harika. İzmir'e gidiyorsanız, mutlaka saat kulesini görmenizi, sonra da Kemeraltı Çarşısı'nı gezmenizi öneririz.

Kemeraltı Çarşısı: Saat kulesinden sonra, hemen arkasındaki Kemeraltı Çarşısı'na geçiyoruz. Alışveriş deyince şehirde ilk akla gelen yer. Günümüzün bir parçası haline gelen AVM'lerin en eski versiyonlarından birisi Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nı, alışveriş yapmasanız dahi gidin görün deriz. Kemeraltı sinemaların, mağazaların, kafe ve restorantların da bulunduğu bir yer. Atmosferin, etraftaki etkinliklerin tadını çıkarın.

Kordon Boyu: İzmir'in diğer bir sembolü. Özellikle deniz kenarında yürüyüşü sevenler buraya bayılacaklar. İster yol kenarındaki kafelerden birine oturup, deniz havasıyla  içeceğinizi yudumlayın isterseniz de yolun karşısında çimenlere oturup anın tadını çıkarın.

Alsancak: Gece hayatı diyince İzmir'de akla gelen ilk yer, geceler gerçekten çok renkli ve kalabalık. Fakat burada, gündüz de gece de vakit geçirmek çok keyifli. Eğlence, sanat, alışveriş, güzel yemekler... hepsi bir arada.

Efes Antik Kent: Müthiş bir antik kent, her karışı tarih kokan çok büyük bir miras ve tarihi müze. Her yıl, Dünya'nın her yerinden bir milyonun üzerinde ziyaretçi geliyor. Dünya'nın yedi harikasından biri sayılan Artemis Tapınağı da antik kentin içinde. Bölgeyi gezerken; antik tiyatroyu, Celceus Kütüphanesi'ni ve yamaç evlerini görmeden geçmeyin.
Ziyaret saatleri: Nisan-Ekim: 08:00 - 19:00 / Kasım-Mart 08:00 - 17:00
Giriş Ücreti: 30 TL

Selçuk Antik Kenti de, Efes Antik Kent'ten araçla beş dakika mesafede. Tarih gezisine devam etmek istiyorsanız kesinlikle öneririz.
Antik kentler hakkında daha detaylı bilgi için: http://www.kulturvarliklari.gov.tr/TR,44830/ephesos-efes-selcuk.html


İzmir Doğal Yaşam Parkı: Türkiye'nin en güzel hayvanat bahçelerinden biri. Hayvanlar, etraflarında herhangi bir sınır olmadan yaşıyorlar. Doğal Yaşam Parkı'nda, yaklaşık 1500 hayvan, 250 bitki türü ve 3000 ağaç yer alıyor. Çeşit çeşit yeni hayvanları doğal yaşam alanlarında gözlemleyip, tropikal hayvan ve bitkileri keşfedebilirsiniz.
Ziyaret Saatleri: Kış Dönemi: 09:00 - 16:30 / Yaz Dönemi: 09:00 - 18:00
Giriş Ücretleri: Yetişkin: 3,5 TL / Öğrenci 1,25 TL
0-6 yaş grubu ücretsiz.

Tarihi Asansör: Manzara tutkunları için çok güzel bir nokta. Tarihi asansöre giriş de ücretsiz. Fakat yukarıda oturacak yer bulmak oldukça zor:)

Şirince: Tüm şirinliğiyle bir hobit köyünü andıran Şirince, doğasıyla, şarabıyla, evleriyle, yollarıyla ve atmosferiyle kalbinizi fethedecek.

 

İzmir Mutfağı

 

Farklı kültürlerden etkilenen İzmir mutfağında genel olarak ege lezzetleri hakim. Manisa Kebabı, tire, ödemiş, boyoz denenmesi gerekenlerden.

İzmir Ulaşım

 

6tl’ye Kent Kart satın alarak şehir içi ulaşımda kullanabilirsiniz. Ayrıca tek kullanımlık kart veya jeton da alabilirsiniz. Fiyatların detaylı listesi için: http://www.izmirmetro.com.tr/Sayfa/25/11/ucretlendirme

- İzmir şehir içi ulaşım bilgilerine ve sefer saatlerine şuradan ulaşabilirsiniz: https://www.izmir.bel.tr/Ulasim/19/tr

- Şehir içi ulaşımda Feribot’lar oldukça popüler. Ayrıca denizi sevenler için güzel bir deneyim.
 

İzmir Pratik Bilgiler

 

Gezilecek yerler bölümünde de belirttiğimiz gibi, alışveriş ve gece hayatı için birçok alternatif var. Gece hayatı deyince Alsancak ön plana çıkarken, alışveriş için de Kemeraltı Çarşısı’nın yanı sıra Konak Pier’de tarihi ve mimari yapısıyla dikkat çekiyor ve görülmeye değer. Alışveriş için diğer alternatiflerden birkaçı: Forum Bornova, Palmiye Alışveriş Merkezi, Seway Outlet Park…

- İzmir’de birçok festival yapılıyor. Başlıcalar:
Nazarköy Boncuk Festivali (Mayıs)
Uluslararası Bayındır Çiçek Festivali
Uluslararası İzmir Tiyatro Günleri
Alaçatı Ot Festivali
Zeytin Festivali
Gaziemir Çocuk Şenliği
Balkan Festivali
Bayraklı Deve Güreşi

Cmt
29,15°
Paz
20,2°
Pzt
22,63°
Sal
20,8°
İzmir
22 May Çrş, Güneşli
21,84°
Prş
17,94°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery