Antalya Uçak Bileti

Antalya

Antalya

Türkiye

Antalya’nın muhteşem doğası, dağları, tertemiz denizi ve plajlarının yanında, tarih hazinesi kıvamında bir mirası da var. Şehirde yapılabilecek o kadar çok etkinlik var ki, ne yapacağınızı şaşırıp kalabilirsiniz. Bu rehberi Bilet Sepeti olarak, uçak biletinizi veya otobüs biletinizi alıp rahatınıza bakın diye hazırladık. İlk olarak gitmenizi önerdiğimiz yerlerin rehberini yaptık, sonra da şehirle ilgili, işinize yarayacağını düşündüğümüz ipuçları verdik. Rehber bizden, keyfini sürmek sizden:)

 

Antalya'da Gezilecek Yerler

 

Kaleiçi: Tarihi dokunun ve modern yapıların harmanlandığı bu yer, gönlünüzü fethedecek. Her tür insanın seveceği bir yer. Ara sokakları da ayrı güzel. Gündüzleri gezmek, geceleri ise eğlence için önerilir. Yat turlarına katılmak ve oyuncak müzesine gitmek, bölgede yapabileceğiniz alternatif etkinlikler.

Düden Şelaleleri: Muhteşem doğası ve yaz aylarında sularının ferahlatıcı serinliğiyle adeta gizli cennet. Kesinlikle gidip bu doğa harikasını görmenizi öneririz. Şelalenin yanında çay veya kahve içmeyi unutmayın:)
Giriş Bileti: 3TL

Antalya müzesi: Tarihi ve mitolojiyi sevenler buraya bayılacaktır. Buram buram tarih kokan binlerce kalıntı var. Heykeller ve lahit mezarlar bir ayrı güzel. Şehir merkezine yakın ve ulaşımı kolay, Konyaaltı’na giden otobüs ya da dolmuşlar müzenin önünden geçiyor.
Giriş Bileti: 20TL

Olimpos Antik Kenti: Burası, tarihi dokusuyla çok etkileyici bir yer ve tam bir doğa harikası. Şehrin temeli M.Ö 300 yılında atılmış. Buraya gidip muazzam tarihi ve doğasıyla bütünleşmek büyük bir ayrıcalık olacaktır.
Giriş Bileti: 20TL
Müzekart ile ücretsiz.
http://www.muze.gov.tr/tr/muzeler/olympos-orenyeri

Yanartaş: Hiç sönmeyen bir ateş!  Antalya Çıralı’daki Yanartaş, turistlerin her zaman akın ettiği bir yer olmuştur. Yanartaş, tarihin sayfalarında ve Yunan mitolojisinde de geçmektedir. Günümüzde sönmeyen ateşin kaynağının doğalgaz sıkışması olduğunu biliyoruz fakat bu büyüleyici atmosferini değiştirmiyor. Yanartaş’a ulaşmak için ufak bir tırmanış yapmanız gerekecek.

Aspendos: Roma imparator ve tanrılarına ait eserleriyle etkileyici bir Roma antik kenti. Türkiye’nin, hatta dünyanın en önemli antik tiyatrolarından biri antik kentte bulunuyor. M.S 2. yüzyılda Romalılar yapmış. Yaklaşık 20 bin kapasiteli. Roma tanrı ve imparatorlarına ait eserler de var. Burada bulunmak, uçak biletini de otobüs biletini de aldığınıza değecektir.

Karain Mağarası: Yağca köyündeki mağara, doğal yollarla oluşmuş, tarih boyunca insanlara barınak olmuş bir yer. Tarihi yaklaşık 50.000 yıl öncesine uzanıyor. Karain ve Antalya müzelerinde de bu mağarayı yansıtan eserler var. Tarihe yolculuk yapın ve eski insanların yaşamlarını iliklerinize kadar hissedin.
Giriş Bileti: 5TL

Beldibi Mağarası: Duvarlara çizilmiş geyikleri, dağ keçilerini ve diğerlerini görünce kendinizi tarih öncesi çağlar belgeselinde hissedeceksiniz. Mağara tarihi yanıyla da doğal güzelliğiyle de görkemli bir yer ve görülmeye değer. Terminalden otobüslerle, Kemer’den de minibüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Köprülü Kanyon(Manavgat): Ülkemizin en büyük kanyonu, olağanüstü bir doğa harikası. Bu doğanın içinde yürüyüş yapmak bile bambaşka bir huzur. Ayrıca rafting ile ünlü, binlerce kişi sırf rafting için geliyor. Heyecan ve aksiyon seven biriyseniz denemelisiniz. Bölgede kamp ve karavan kiralama imkanı da var.

Perge Antik Kent: Ülkemizin tarih ve arkeoloji hazinesi olduğunu kanıtlayan muazzam yerlerden biri daha. Bu kocaman antik şehir, yaklaşık 2000 yıl öncesine dayanıyor. Şehri keşfederken, o zamanlar bunları nasıl yapmışlar diye düşünmeden edemeyeceksiniz. Şehir merkezine de görece yakın.  Müze biletinizi girişte alabilirsiniz.
Giriş Bileti: 25TL
Müzekart ile ücretsiz.
Detaylı Bilgi: http://www.muze.gov.tr/tr/muzeler/aspendos-orenyeri

Antalya Akvaryumu: Yeraltı dünyasını keşfetmeye hazır mısınız? Hayvanların doğal ortamını aratmayan akvaryumları, ambiansı, hayvanları ve üç boyutlu animasyonları sizi içine çekecek. Çeşit çeşit balıklar ve ahtapot gibi değişik türlerde hayvanlar sizleri bekliyor. Fiyatı biraz pahalı gelebilir ama burası dünyanın en büyük tünel akvaryumlarından. Özellikle çocuklu aileler için çok güzel bir etkinlik olacaktır. Akvaryumun erişimi kolay. Kar Dünyasına uğramayı unutmayın:)
Giriş Bileti: 42TL

Daha gezmenizi önereceğimiz çok yer var, fakat kendimizce yaptığımız enler listesi üstteydi. Zamanınız varsa alttakilere de göz atmanızı öneririz. Başta dediğimiz gibi, Antalya’da yapacak çoook şey var!

Konyaaltı Plajı,
Hadrian Kapısı(Üç Kapılar),
Termessos Kaplıcaları
Antalya Marina,
Kaleiçi Marina,
Kurşunlu Şelaleleri
Patara Antik Kenti,
Patara Plajı,
Side Antik Kenti,
Side Müzesi,
Şadırvanlı Medrese,
 

Antalya Mutfağı

 

Antalya, çok geniş bir mutfağa sahip. Yemekler dışında, reçeller, tatlılar ve deniz ürünleri de ön plana çıkıyor. Detaylı yemek rehberi: http://www.antalyakulturturizm.gov.tr/TR,67448/yemek-tarifleri.html

Ulaşım

 

Toplu taşıma genel olarak; otobüs(antobüs), tramvay(antray) ve nostajik tramvayla sağlanıyor. Detaylı Antalya ulaşım rehberi: http://www.antalyaulasim.com.tr/

Antalya’daki müzelerin ve giriş fiyatlarının bir listesi de:(müzekart hemen hepsinde geçiyor ve gitmeyi düşünüyorsanız çıkartmanızı öneririz) http://www.antalyamuzesi.gov.tr/tr/muze-ve-orenyerleri-giris-ucretleri
 

Gece Hayatı

 

Antalya oldukça renkli ve hareketli bir gece hayatına sahip. Özellikle yaz aylarında, bar ve diskolar tıklım tıklım oluyor. Kaleiçi ve birçok bölgede, çeşit çeşit farklı türlerden mekanlar mevcut.
Güzel bir derleme yapmış onedio: https://onedio.com/haber/antalya-da-gece-hayati-322950


Umarız sizin için özenle hazırladığımız Antalya Rehberi’ni beğenmişsinizdir. Yorumlarınızı ve paylaşımlarınızı bekliyoruz. Bilet Sepeti olarak iyi tatiller ve keyifli gezmeler dileriz.

Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery