Cleveland Uçak Bileti

Cleveland

Cleveland

Amerika

Cleveland ortalama olarak dört gün içerisinde gezip dolaşabileceğiniz eğlenceli kentlerden biridir. Hem tarihi hem de doğal güzelliklerinin yanında birbirinden eşsiz harika yapılarının da olduğu Cleveland, gezilmesi gereken önemli yerlerdendir. Havasının yarı Londra’ya benzemesi gezmeyi bazılarımıza göre daha keyifli hale getirebiliyor.

 

Cleveland Gezilecek Yerler

 

Carew Gözlem Kulesi

1930 yılında inşa ettirilmiş olan Carew Gözlem Kulesi, 175 metre yüksekliğe sahip ve oldukça eski bir tarihi vardır. Hem gözlem hem de seyir terası olarak kullanılan kule, kentin en yüksek ikinci binası durumundadır. Özellikle şehrin tam merkezi konumunda yer alan kule, turistik anlamda bir hayli kişiyi etrafına çekmektedir. Terasından keyifli bir anı fotoğrafı yakalayabileceğiniz kuleyi, Pazartesi ve Cumartesi günleri 10.00 ile 17.30, Pazar günüyse 11.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Cincinnati Gözlem Merkezi

19. yüzyılda kurulmuş olan Cinnati Gözlem Merkezi ABD’nin ilk profesyonel yerlerinden biridir. Her yıl binlerce turistin akın ettiği merkezde, belli zaman dilimlerinde sizin de gözlem yapmanıza izin verilmektedir. Mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alan merkeze hafta sonu ziyaret kapalıdır ama hafta içi 12.00 ile 16.00 saatlerinde ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Çeşme Meydanı

Şehrin en canlı ve tarihi yerlerinden olan Çeşme Meydanı, mimarisi ve canlı enerjisiyle herkesin uğrak noktalarından biri haline geliyor. 1871 yılında Vine Caddesi üzerine inşa edilmiş olan çeşme, iş merkezleri ve turist ağırlayan işletmelerle çevrilmiş durumdadır. 1971 yılı ile 2005 yılında yenilenmeye alınan tarihi çeşme orijinaline bağlı kalınarak hâlâ ilk günkü görkemini üzerinde taşımaktadır. Turistlerin en çok önünde fotoğraf çekildiği mimariler arasında bulunmaktadır.

John Roebling Köprüsü

1866 yılında hizmete açılmış olan Roebling Köprüsü, dünyanın en uzun asma köprüsü olma unvanını elinde bulundururken tam tamına 322 metre uzunluğundadır. Şehrin göz alıcı yapılarından olan köprü, Yağmur Adam filminde de kullanılmıştır. Özel bir imaja sahip olan yapının gece renklendirmeleri açıldığında harika bir manzaraya sahne olmaktadır. Cleveland’da görülmesi gereken yerlerdendir.

Spring Grove Mezarlığı ve Arbetrumu

Ülke için önemli bir anlama sahip olan Spring Grove Mezarlığı, 773 metrekare alana kurulmuş olan ABD’nin en büyük ikinci mezarlıklarındandır. Mezarlığın içerisinde yer alan yemyeşil park çoğu insanın nefes alıp soluklanmaya geldiği yerlerdendir. Çoğu zaman kitap okuyan veya bir kenarda sohbet edip kahvesini yudumlayan kişilere de rast gelmeniz mümkündür. Haftanın her günü saat 08.00 ile 18.00 saatleri arasında ücretsiz olarak hem mezarlığı hem de parkı ziyaret edebilirsiniz.

Pulm Sokağı Tapınağı

Zamanında Endülüs mimarisinden feyz alınarak 1865 yılında inşa ettirilen Pulm Sokağı Tapınağı, Yahudi cemaatinin önemli simgelerinden bir tanesidir. ABD’nin en eski ve ulusal öneme sahip ibadethanelerinden biri olması kaydıyla, koruma altına da alınmıştır. Tapınağın içerisinde yer alan hediyelik eşya dükkânından kendinize ya da sevdiklerinize birkaç anı olacak şeyler alabilirsiniz. Mimarisiyle sizi etkileyecek olan tapınağı her gün ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Saint Peter and Chains Katedrali

Neoklasik mimarinin önemli yapılarından biri olan katedral, 1840 yılında inşa edilmiş ve 1842 yılında aslına uygun olarak yeniden yenilemeye alınmıştır. Oldukça köklü bir geçmişle sahip olan katedralin görkemi, enerjisi ve gösterilen saygı sizi şaşırtacaktır. Şehre gezmeye geldiğiniz bir vakitte mutlaka burayı görmelisiniz. Pazar gününü es geçerek haftanın her günü ziyarete gelebilirsiniz.

Cincinnati Terminali

Şehre geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri olan Cincinnati Terminali, mimari olarak adeta bir radyoya benzemektedir. 48 metre yüksekliğinde inşa edilmiş olan terminalin içi de dışı kadar ayrı bir güzelliğe sahiptir. Terminalin içerisinde çocukların sıkılmaması için oyun alanları bulunurken, hediyelik eşya bulabileceğiniz birçok da dükkân bulunmaktadır. Ziyaret etmek istediğiniz takdirde hafta içi ve cumartesi günleri 11.00 ile 17.00 saatlerinde, Pazar günü ise 11.00 ile 18.00 saatlerinde gezebilirsiniz.

Cincinnati Hayvan Bahçesi ve Botanik Bahçesi

Ülkenin en güzel hayvanat bahçelerinden biri olan Cincinnati Hayvanat Bahçesi, 30 hektarlık alan üzerine kuruludur. 1875 yılında hizmete açılmış olan bahçe, birçok canlıyı bünyesinde barındırırken, nesli tükenmekte olan canlılara da ev sahipliği yapmaktadır. Haftanın her günü ziyarete açık olan hayvanat bahçesini 10.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Gezi için yetişkinler 15, çocuklar ve öğrenciler 12 dolar ücret ödemektedirler.

Pratik Bilgiler

 

Resmi Tatiller

  • 1 Ocak Yeni Yıl
  • 19 Ocak Martin Luther King Günü
  • 15 Şubat Başkan’ın Günü
  • 30 Mayıs Anma Günü
  • 4 Temmuz Bağımsızlık Günü
  • 7 Eylül İşçi Günü
  • 12 Ekim Kristof Kolomb Günü
  • 11 Kasım Gaziler Günü
  • 24 Kasım Şükran Günü
  • 25 Aralık Noel

Cleveland'da Şehir İçi Ulaşım

 

Otobüs

Oldukça geniş bir otobüs ağına sahip olan Cleveland, metronun ulaşmadığı birçok yere seyahat etme imkânı sunmaktadır. Otobüslerin tek bilet ücreti 1.75 dolarken, tüm gün kullanmak isterseniz eğer 4,75 dolar ödemeniz gerekmektedir.

Tramvay

Raylı hizmetler sadece Downtown ile Uptown bölgelerine sefer düzenlemektedir. Toplam 18 durağı bulunan tramvayın tek bileti 1,75 dolar, tüm gün bileti ise 4,75 dolardır.

Cleveland Mutfağı

 

Cleveland mutfağı genellikle et ürünlerine dayanır. Şehirde kırmızı et binbir çeşitle önünüze sunulmaktadır. Ayrıca Cleveland halkı sosisli sandviçe bayılıyor.

Cleveland'da Alışveriş

 

Kendisini alışverişe tutkun hissedenlerin keyifli anlar yaşayacağı Cleveland aksesuar, giyim, elektronik, kozmetik ve yerel birçok satın alabileceğiniz ürün bulunmaktadır. Eğlencenin ve sanat aktivitelerinin hiç bitmediği bir bölge olan Dowtown enerjisi hiç bitmeyen bir yerdir. Aynı zamanda birçok mağaza ve butiğin yer aldığı bölgede; Vine Street, Middleton Avenue, Lodlow Avenue gibi alışveriş noktaları da bulunmaktadır.

Önemli alışveriş merkezleri;

Grand Antique Mall

Newport on the Levee

Kenwood Towne

EastGate Mall

Cleveland'da Gece Hayatı

 

Çok canlı ve enerjili bir gece hayatına sahip olan Cleveland, Cuma ve cumartesi günleri tüm mekânlar dolup taşmaktadır. Main Street civarında konumlanmış olan bu mekânlar, her türden eğlence anlayışına sahip insanları eğlendirebilmektedir. Şehrin genç nüfusunun yoğun olması nedeniyle, çoğu zaman eğlenceler sabahlara kadar sürmektedir. Şehrin nüfus yoğunluğunu oluşturmuş olan Almanlar, asıl eğlence dinamiklerini sağlamıştır. Özellikle yerel ve çeşitli biralar içmek isterseniz Lager House barına uğramalısınız. Ortalama seksenin üzerinde biraya sahip olan mekânda, 5 ile 10 dolara içki bulabileceksiniz. Eğer her türlü eğlencenin içinde bulunmak istiyorsanız eğer; konaklayacağınız yeri Downtown bölgesine yakın olmasına dikkat etmelisiniz. Cleveland’da gidebileceğiniz bazı barlar şöyledir;

16-Bit Bar

Top of the Park

The Harth Lounge Bar

Bourbon Haus 1841 Bar

Old Kentucky Bourbon

Quaker Steak & Lube

The Lackman Bar

Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery