Edremit Uçak Bileti

Edremit

Edremit

Türkiye

Çok fazla bilinmeyen, tatil yeri düşünüldüğünde akla dâhi gelmeyen yerlerden birisidir Edremit. Ancak buranın bilinmemesi, bu cennet yerin çok daha güzelleşmesine imkân vermektedir. Balıkesir’in en güzel ilçelerinden birisidir. Etrafı yeşil ve mavi ile çevrilmiştir. Bunun dışında tertemiz havası ile içinizi adeta yenileyecek diyebilirim. Kaz Dağları’ndan esen mis gibi hava, termal suları, kaplıcaları ile sizler için şifalı bir tatil olacaktır. Ege mutfağının nefis tatlarıyla birlikte harmanlanacak olan bu keyif size eminim ki doyumsuz anlar yaşatacaktır. Edremit’te nereler gezilir, gelin hep birlikte tanıyalım.
 

 

Edremit'te Gezilecek Yerler

 


Kaz Dağları

Dünyanın en çok oksijen üreten yerleri arasında gösterilen Kaz Dağları, Edremit’te görülmesi gereken yerlerin başını çekmektedir. Antik çağlarda İda Dağları olarak bilinen Kaz Dağları, içerisinde birçok mitolojik hikâyeyi de barındırmaktadır. 93 yılından itibaren de bakanlar kurulu tarafından milli park olarak ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır. İçerisinde ortalama 800 çeşit bitki türünün bulunduğu parkta bitki toplamak, ateş yakmak ve avcılık kesinlikle yasaktır. Park bölgesinde karaca başta olmak üzere; yaban tavşanı, kartal gibi birçok vahşi hayvan barınmaktadır. Dağın neredeyse her yanından kaynaklar çıkmaktadır. Mitolojiye göre ise Zeus, Troya savaşını bu dağın üzerinden izlemiştir. Bu cennet köşesine girmek isterseniz eğer kişi başı 5 lira gibi bir ücret ödeyeceksiniz. Otomobil girişi ise 15 liradır. Edremit’te mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır.

Şahindere Kanyonu

Kaz Dağları’nın en güzel yerlerinden biri olan Şahindere Kanyonu, görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. 700 metre kadar yüksekliğe sahip olan kanyon, içerisinde birçok bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yaparken, birbirinden güzel kokuları da içinde barındırmaktadır. Koruma altında olan Şahindere Kanyonu’na izinsiz girmek yasaktır. Bunun nedeni tehlikeli olmasından kaynaklanmaktadır. Mutlaka gidilmeli ve havası koklanmalı yerlerdendir.

Hasanboğuldu Şelalesi

Hem doğası hem de içerisindeki küçük şelalesi ile görülecek yerler arasında bulunmaktadır. Efsaneye göre adını şelalede boğulmuş olan Hasan isimli bir gençten almaktadır. Kaz Dağları’nın eteklerinde bulunan şelalenin denizden yüksekliği 798 metreye ulaşmaktadır. Yaz aylarında buz gibi sularında yüzmek oldukça rahatlatıcı ve zeytin ağaçlarının gölgesinde dinlenmekte derin bir huzura sürüklemektedir. 1993 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca koruma altına alınan yerler arasındadır. Gidilmeli ve mutlaka bir ağacın dibinde uyunmalıdır.

Ayşe Sıdıka Erke Etnografya Müzesi 

Edremit Belediyesi tarafından kurulmuş olan müze, Cumhuriyet dönemi ile 18. ve 19. Yüzyıla ait birçok eşya ve eser barındırmaktadır. Müzede; Kuvayı Milliye odası, el yapımı eserler ve o döneme ait silahlar sergilenirken, Edremit eski ev yaşamına özgü günlük giysiler ile çeşitli objeleri görebilirsiniz.


Darıdere Tabiat Parkı

Kaz Dağları’nın eteklerinde bulunan Darıdere Tabiat Parkı, Edremit’in doğal güzelliklerinden bir tanesidir. Yaklaşık olarak 10 hektarlık bir alan üzerine kurulmuştur. Parkın içerisinde kestane, kızılçam, meşe ağaçları bulunmaktadır. Park alanında birçok bitki türü bulunurken çakal, atmaca ve ayı gibi canlılarda yaşamaktadır. Profesyonel ve amatör fotoğrafçılarında uğrak yeri olan parkın içinde yüzebileceğiniz bir de gölet bulunmaktadır. Parkta konaklama, ayrıca kamp yapabileceğiniz bölgeler yer almaktadır. Kaz Dağları gibi burası da koruma alanı olduğundan dolayı ateş yakmak kesinlikle yasak olmakla birlikte, kişi başı giriş ücreti 5 TL iken, otomobille giriş ücreti 15 liradır.

Sarıkız Heykeli

Sarıkız Heykeli, Edremit’e bağlı Akçay beldesinin Barbaros Meydanında yer almaktadır. Türkü ve filmlere konu olan Sarıkız, efsanesinden dolayı Kaz Dağının zirvesinde sarıkız tepesi bulunmaktadır. Bu tepede aynı zamanda Sarıkız türbesi de bulunmaktadır. Batıl olarak devam eden bir inanç ise, dileklerinin kabul edileceğine inanan halk meydanda bulunan havuza bozuk para atmaktadır.

Derman Kaplıcaları

Edremit hatta Balıkesir bölgesi şifalı termal sular bakımından oldukça zengindir. Edremit’e 3 kilometrelik uzaklıkta bulunan bu kaplıcalar, 7.6 pH değerine ve 11.5 eman radyoaktiviteye sahiptir. Sularında bol miktarda sodyum sülfat yer almaktadır. Kaplıca sularının faydalarını saymakla bitiremeyiz başta; romatizma hastalıkları olmak üzere, böbrek taşı rahatsızlıklarında ve kadınsal hastalıklarda kişiye fayda sağlamaktadır. 

Güre Kaplıcası

Önemli kaplıcalar arasında yer alan Güre Kaplıcaları, 40 ile 58 derece sıcaklığa sahiptir. Radyoaktif özelliğiyle de tanınan kaplıcanın sularında bol miktarda sodyum sülfat, potasyum, alüminyum, magnezyum ve kalsiyum yer almaktadır. Kadınsal hastalıklar başta olmak üzere; cilt hastalıkları, böbrek taşı ve kumu hastalıklarında, romatizma rahatsızlıkları ve sedef gibi hastalıklara iyi geldiği ifade edilmektedir. Kaz Dağları’nın eteklerinde bulunan yer, doğasıyla eşsiz yerler arasında yer alırken, yerli ve yabancı birçok turisti hâlâ daha kendisine çekmektedir. Antik çağlardan bugüne kadar şifa dağıtma özelliği sunan kaplıcalar, sizler için özel bir tatil seçeneği olabilir.

Astandros Antik Kenti

Astandros antik kentinde iki bin yılından bu yana çeşitli kazı çalışmaları yürütülmektedir. Yapılan incelemeler sonucunda bu özel kentin MÖ 10. Yüzyıla kadar uzanabileceği söylenmektedir. Yıllardır yapılan kazılar neticesinde ortaya çıkarılan birçok eser, müzede tarih meraklılarına sergilenmektedir. Troya döneminden duvar motifleri, mezarlar gibi eserler yer almaktadır. 
 

Alışveriş

 

Kaplıcalarıyla ünlü olan böyle bir yerin elbette yöresel ürünlerinden almak ilk tercihlerden biri olacaktır. Birçok ürünün en tazesini bu kentte bulabilirsiniz. Zeytinyağı başta olmak üzere; zeytin çiçeği kolonyası, zeytinyağlı el sabunu, vücut losyonu gibi alternatifler bulabilirsiniz. Her Çarşamba kurulan pazardan ise salça, erişte, peynir, tereyağı ve birçok doğal ürün bulabilirsiniz. Edremit merkezdeki birçok dükkânda ise hediyelik her türlü ürünü bulabilirken, Novada AVM ise en büyük alışveriş merkezi olması sebebiyle ihtiyaçlarınıza cevap verebilir.
 

Ulaşım

 

Birçok ilçede olduğu gibi Edremit’te de ulaşım belediye otobüsleri ve minibüsler ile yapılmaktadır. Edremit ilçesinden Akçay, Altınkum ve Altınoluk mahallerine düzenli seferler yapılmaktadır. Rahatlığı tercih edenler ise taksi kullanabilir veya merkezde araç kiralayabilirler. Trekking sevenler varsa eğer, Edremit’te üç farklı lokasyonda 15 kilometre uzunluğunda yürüyüş parkurları da bulunmaktadır. 
 

Gece Hayatı

 

Gündüzünü rengârenk dolduran Edremit’in, gece hayatı da bir o kadar canlı ve renklidir. Yaz dönemlerinde turistlerin ilgi gösterdiği barlarda eğlence sabaha kadar sürmektedir. Akçay ile Altınoluk gece hayatı olarak en zengin yerlerdendir. Atlas Bar Akçay’da nezih olan yerlerden sadece birisidir. Eğer dans havasındaysanız Köprü Beach Club en iyi gece kulübüdür. Söz konusu Altınoluk olduğunda ise Club Elysium kaliteli mekânların başında geliyor. Lezzetli kokteyllerin olduğu mekânda, sabaha kadar eğlence durmadan devam etmektedir. İlle de deniz diyenler varsa aranızda, Rujj Barı’ı tercih edebilirsiniz.  Özümüzü biliriz, ben anlamam öyle hoplamalı şarkılardan diyenler için bolca Türkü Bar seçeneği de vardır. Nisan, Ozanlar, Zeytin Ve Derman Türkü Bar gidebileceğiniz mekânlardan bazılarıdır.

Edremit Körfez
22 May Çrş, Yağmurlu
13,91°
Prş
13,32°
Cum
14,73°
Cmt
13,35°
Paz
14,61°
Pzt
14,55°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery