Oakland Uçak Bileti

Oakland

Oakland

Amerika

Facebook'ta Paylaş

Twitter'da Paylaş

Amerika Birleşik Devletleri’nin sayılı güzel şehirlerinden biri olan Oakland, Kaliforniya eyaletinin parkları ile doğa alanlarının bolca hâkim olduğu körfez kıyısında yer alan harika bir kentidir. San Francisco’ya yakın olmasından kaynaklı yıl içerisinde binleri aşan turist sayısıyla dikkatleri üzerine çekmektedir. Şimdi Oakland’da nereler gezilmeli gelin hep birlikte öğrenelim:
 

 

Oakland'da Gezilecek Yerler

Merritt Gölü
Bir kartpostalı andıran Merritt Gölü, etrafı yemyeşil ağaçlarla çevrili bir doğa harikasıdır. Bahar ve yaz zamanı geldiğinde Pazar günleri halka açılan göl, kent sakinlerinin deşarj olduğu yerlerden bir tanesidir. Göl çevresinde birçok aktiviteye katılma imkânı bulabilirsiniz. İster yürüyüş yapın, ister spor yapın, dilerseniz kayık gezintisine çıkın veya sadece dinlenin ama burayı geldiğinizde mutlaka görmeye gelin.
Kaliforniya Oakland Müzesi
Şehrin hem tarihini hem de kültürünü yansıtan, sergileri ve koleksiyonlarıyla dikkatleri üzerine çeken müzelerden bir tanesidir. Tarih, doğa bilimi ve sanat konularında ziyaretçilerine bilgiler veren müze, bunun yanı sıra siyasi tarihle ilgili sergilerde yayınlamaktadır. Özellikle Cuma günleri müzeyi ziyaret ederseniz dans, oyun ve aile faaliyetlerinin düzenlendiğine şahit olabilir hatta dâhil olabilirsiniz.
Tarihi Tiyatrolar
1931 yılında inşa edilmiş olan Paramount Tiyatrosu, sanatın en önemli dönüm noktalarının izlerini taşımaktadır. Bu sahnede birçok oyunun yanında müzikaller, komedi Showları, bale ve senfoni gösterileri de yer almaktadır. 1926 yılında oluşumunu tamamlamış olan Grand Lake Theater sessiz film evi olarak faaliyete geçmiş ve tüm etkinliklerini buna göre oluşturmuş bir film evidir. 72 fit yüksekliğe sahip olan bu yapı, 2800 adet ampul ile aydınlatılmaktadır. Hem iç hem de dış mimarisi mutlaka görülmelidir. 
Redwood Bölgesi Parkı
Şehir merkezinin oldukça dışında bulunan ve kent insanının sık sık kaçtığı bir doğa harikası olan Redwood Parkı, bozulmamış nadir kalan Sekoya Ormanı’dır. Sekoya ağaçlarının boy boy gösterisi başınızı öncelikle döndürebilir. Her biri 50 metre yüksekliğinde olan bu ağaçlar görülmeye değer doğa harikasıdır. Parka girdiğinizde var olan atmosferin sizi yakalaması an meselesi olacaktır. Sadece kısa bir süre gözlerinizi kapayarak ormanı dinlemenizi tavsiye ederim. 1830 dönüm arazi üzerine kurulmuş olan Redwood Bölgesi Parkı birçok tavşan, geyik ve sincap gibi hayvanlarla çevrilidir. Parkta piknik yapabilir, bisiklet sürebilir, koşu ya da spor yaparken veya hiçbir şey yapmadan bir ağacın dibinde anın tadını çıkarabilirsiniz.
Oakland Hayvanat Bahçesi
Knowland Park içerisinde bulunan Oakland Hayvanat bahçesi, 490 dönüm üzerine kurulu ve ortalama 660 hayvan türüne sahip çıkmaktadır. Yaban Hayatını Koruma Programı kapsamında nesli tükenme tehlikesi altında bulunan tüm hayvanlara ev sahipliği yapıyor. Hayvanat bahçesinin bir diğer etkinlikleri ise kurum içerisinde her türlü doğum günü ve aile günü gibi özel günlere ev sahipliği yapmasıdır. Oakland’a geldiğiniz takdirde keyifli bir gün için buraya mutlaka uğramanızı önemle tavsiye ediyorum.
 

Pratik Bilgiler

Resmi Tatiller

 • 1 Ocak – Yeni Yıl
 • Mart Ayının Son Pazartesi – Anma Günü
 • 4 Temmuz – Bağımsızlık Günü
 • Kasımın 4. Perşembesi – Şükran Günü
 • 25 Aralık – Noel

Oakland'da Şehir İçi Ulaşım

Otobüs
Ulaşım anlamında kendisini geliştirmiş şehirlerden biridir Oakland. Bineceğiniz her taşıt sizi şehrin birçok noktasına keyifle taşıyacaktır. Gece saatlerinde dahi hizmet veren otobüsler sayesinde insanlar büyük kolaylık yaşamaktadır. Özellikle 800-801-802-805-850-851 numaralı otobüsler ile San Francisco’ya dahi yolculuk edebilirsiniz.

 • 1 Bilet – 2,10 USD
 • 1 Günlük Bilet – 5 USD

Feribot
Kentin önemli ulaşım araçlarından birisi de feribotlardır. Oakland ile San Francisco arasında sefer düzenleyen feribotlar otobüsler ile aynı noktaya yolcularını bırakıyor. Kentte Clipper adında bir kart kullanılmaktadır. Bizim İstanbul Kart’larımızın bir benzeridir ve birçok satış noktasından alınabilmektedir.

 • San Francisco – 6,25 USD
 • San Francisco AT&T Park – 7,25 USD
 • Alameda – 1,50 USD
 • Angel Island – 14,50 USD

Oakland'da Alışveriş

Alışverişin her türlü alternatifinin yer aldığı bir kent olan Oakland, Grand ile Lake Park Caddesi, Broadway, College Bulvarı ve Telegraph Bulvarı başta olmak üzere birçok seçeneğe açıktır. Buralarda giyimden gıdaya, kitaplardan hediyelik eşyalara, et ve süt ürünlerine kadar her şeyi temin edebilirsiniz. Ayrıca teknoloji ile ilgilenenlerin uğraması gereken yerlerden bir tanesi kentin ana caddeleridir. Buralarda arzunuza uygun birçok elektronik ürün bulabilirsiniz.
 

Oakland’da Gece Hayatı

Her zaman olduğu gibi öğrencilerin olduğu yerler eğlence anlamında daha canlı oluyor. Kentte birçok bar, pub, gece kulübü ve kafe bulunmaktadır ve bazılarında eğlence sabahın ilk saatlerine kadar devam etmektedir. Özellikle Grand, College Bulvarı ile Körfez bölgelerinde aktif olan mekânlar fiyat olarak da oldukça makuldür. Güvenliğin oldukça iyi sağlandığı bir şehir olan Oakland’ın gece hayatında zevk alacağınız bir gerçek olsa da gecenin ilerleyen saatlerine kadar sokaklarda olmamanız daha güvenli olmaktadır. Şehre geldiğinizde görmeniz gereken mekânlar ise şunlardır:

 • Kona Club
 • Beer Revolution
 • Yoshi’s
 • Eli’s Mile High Club
 • Heinolds First
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery