Phoneix Uçak Bileti

Phoneix

Phoneix

Amerika

Arizona eyaletinin hem başkenti hem de büyük şehri olan Phoenix, ABD’nin büyüklük olarak altıncı şehridir. Bu toprakların geçmiş tarihine baktığımızda, adı Hohokamlar olan bir Kızılderili kabilesi iki bin yıl buranın sahibi olmuştur. Ancak kıtayı Kristof Colomb’un keşfiyle birlikte bu coğrafya Amerika topraklarına dâhil edilmiştir. Sonoro Çölü’nün yakınında yer almasıyla etkileyici bir coğrafyayı gözler önüne seren kentte, nefes kesici kanyonları gezebilirsiniz. Phoenix, sadece doğasıyla değil gelişmiş endüstrisiyle ve saygın üniversiteleriyle de ABD’nin en büyük on Metropolü arasındadır.

 

Phoneix Gezilecek Yerler

 

Büyük Kanyon

Arizona eyaletinin en önemli doğal oluşumlarından olan Grand Kanyon, yaklaşık 5 kilometrelik geniş bir alan üzerindedir. Amerika’nın öncü ulusal parklarından biri olan kanyonun 2 milyar yıllık bir geçmişe sahip olduğu bilinmektedir. Görünümüyle ziyarete gelenleri büyüleyen kanyon, Phoenix’e gelen gezginlerin genellikle ziyaretinin ilk rotası olma özelliği taşımaktadır. 1540’lı yılların başında Avrupalılar tarafından keşfedilen bu doğa harikası, UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi'nde yer almaktadır.

Çöl Botanik Bahçesi

57 hektar genişliğindeki bir alana kurulu olan Çöl Botanik Bahçesi, dünyanın farklı bölgelerinden 20 binin üzerinde çeşitli bitki türlerini görebileceğiniz bir bahçedir. Arizona Kaktüs ve Yerli Flora Derneği tarafından 1937 yılında yapılan bahçe, kentin en çok değer gören noktalarından biridir. Türü tükenmek üzere olan 140 civarı bitkinin de koruma altında olduğu bahçenin içinde Güney Amerika çöllerinde bulunan bitkiler için de uygun ortamlar oluşturulmuş ve yetiştirilmeye başlanmıştır.

Heard Müzesi

Avrupalıların yerleşiminden önce bir Kızılderili bölgesi olan Phoneix’in yerli kültürünü tanıtmak için kurulan müze, o dönemki yaşamdan izler sunmaktadır. Kişisel sanat koleksiyonunu kuruma bağışlayan Dwight B. ve Maie Bartlett Heard tarafından 1929 yılında ülkeye kazandırılan müze, bugün Arizona Eyaleti'nin en büyük yerli kültür ve sanat müzelerinden biridir. Mimarisini Bennie Gonzales’in üstlendiği müze yılın her günü ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Aziz Mary Bazilikası

Katolik kilisesine bağlı olan St. Mary’s Basilica, Phoneix’te tarihi öneme sahip yapıların başında gelmektedir. İnşasına 1881’de başlanan kentin en eski ibadethanesi olan bazilikanın yapımı ancak 1914 yılında tamamlanabilmiştir. Phoenix Points of Pride listesinde bulunan bazilikayı yanındaki iki büyük kulesiyle hemen fark edebilirsiniz.

Ro Ho En Japon Dostluk Bahçesi

Yemyeşil sakinleştirici atmosferiyle Ro Ho En Japon Dostluk Bahçesi, iki ülkenin dostluğunu temsilen yapılmıştır. Japon kültürünü her adımda hissedeceğiniz bu bahçe, 14 bin metrekarelik bir alana kuruludur. Japon çay evi, renkli fenerler ve şelalelerin de içinde olduğu bahçede günün nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız.

Arizona Bilim Müzesi/Merkezi

Gezerken hem eğleneyim hem de öğreneyim diyenlerdenseniz Arizona Science Center tam size göre bir yer. Yılda yaklaşık 400 bin misafirini ağırlayan bilim merkezi, geçmişten günümüze bilimin ilerleyişini gözler önüne sermektedir. 1984’ten beri hizmet vermeyi sürdüren Arizona Bilim Merkezinin 5 katlı binasının içinde çok sayıda icat sergilenmektedir. Özel eğitim programlarına ve bilim etkinliklerine de yer veren müzede sıkılmak nedir bilmeyebilirsiniz.
Daimi ve geçici sergiler olmak üzere iki ayrı bölümü bulunan Arizona Science Center’ın, daimi sergiler bölümünde; “Doğa Kuvvetleri”, “Dijital Dünya”, “Wonder Center” “Solarville” gibi koleksiyonları inceleyebilirsiniz.

Tovrea Kalesi

Bir zamanlar şahsi bir mülk olan kale, sonrasında halka açılmıştır. 1929 – 1931 seneleri arasında inşa edilen kaleye çoğunlukla turistik turlar da düzenlenmektedir. Tarihi önemi olan bir yapı olan Tovrea Kalesi dışarıdan görünüşüyle de oldukça ilgi çekmektedir.

Phoenix Sanat Müzesi

Amerika Birleşik Devletleri’nin güneybatısındaki en büyük görsel sanatlar müzesi olan Phoenix Sanat Müzesi, 26.500 metrekarelik bir alana konumlandırılmıştır. 1959 yılında ilk konuklarını ağırlayan müzede, birçok kıtadan modern ve çağdaş sanat eserleri sergilenmektedir.

Pratik Bilgiler

 

Resmi Tatiller

  • Yeni Yıl - 1 Ocak
  • Martin Luther King Day - 19 Ocak
  • Başkanın Günü – 15 Şubat
  • Anma Günü – 30 Mayıs
  • Bağımsızlık Günü – 4 Temmuz
  • İşçi Bayramı - 7 Eylül
  • Colombus Günü – 12 Ekim
  • Gaziler Günü – 11 Kasım
  • Şükran Günü – 24 Kasım
  • Noel – 25 Aralık

Phoneix'de Şehir İçi Ulaşım

 

Tramvay

05.00 – 01.00 arası çalışan tramvay hattı, Tempe – Downtown bölgeleri arasında hizmet vermektedir. Tek tip ücretlendirme sisteminin geçerli olduğu Phoenix’te biletinizi istasyonlardaki bilet otomatlarından alabilirsiniz.

Otobüs

Toplu taşıma ağında en gelişmiş sisteme sahip otobüslerin 100 farklı hattı bulunmaktadır. Sefer saatlerinin rotadan rotaya değiştiğini de ekleyelim. Phoenix’de kaldığınız süre boyunca otobüslerle rahatça gezebilirsiniz.

Taksi

Son derece yaygın olan başka bir ulaşım aracı ise taksidir. Taksimetrenin 3 Dolardan açıldığı kentte kilometre başına 1.4 Dolar eklenmektedir.

Araç Kiralama

Büyük bir şehir olması sebebiyle turistler tarafında sık tercih edilen bir sistemlerden biri de araç kiralamadır. Rahatlıkla gezmek isterseniz bu yöntemi tercih edebilirsiniz.

Phoneix Mutfağı

 

Phoneix mutfağında kırmızı et ve biftek büyük yer tutar. En çok tercih edilen yiyecek ise; hamburgerdir. Şehir mutfağında Meksika esintileri de görmek mümkün.

Phoneix'de Alışveriş

 

Şehirde çok sayıda alışveriş merkezi, hediyelik eşya dükkânı ve butik bulabilirsiniz. Çoğunluğunun Downtown’da toplandığı bu yerlerin başında; Uptown, Midtown, Camelback East gelmektedir. Alışveriş merkezlerinde elektronikten, meyve-sebzeye kadar pek çok ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bu merkezlerin en büyükleri ise şunlardır: Arizona Center, Biltmore Fashion Center, CityScape Phoenix, Chandler Fashion Center.

Phoneix'de Gece Hayatı

 

Şehrin büyüklüğüyle doğru orantılı olarak, heyecanlı ve dinamik gece hayatı kültürüyle karşılaşacağınız bir şehirdir Phoenix. Canlı performans yapan mekânlardan, şarap barlarına publardan gece kulüplerine kadar çok seçeneğin olduğu kentte size uygun bir yer mutlaka bulacaksınızdır. Phoenix’te gece hayatı deyince ilk akla gelen bölgeler; Uptown, Downtown, Roosevelt ve Tempe’dir.

Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery