Rize Uçak Bileti

Rize

Rize

Türkiye

 

Rize Rehberi

Rize, Doğu Karadeniz’in Trabzon ve Artvin’e komşuluk yapan şehri. Binlerce yıllık bir tarihe ev sahipliği yapan şehir, Doğu Karadeniz’in tüm karakteristik özelliklerini taşıyor. Türkiye’nin en çok yağış alan, en çok çay üreten şehri olan Rize, dağlar ve deniz arasındaki küçük bir düzlük üzerine kurulu durumda. Rize, dünya standartlarındaki doğal güzellikleri ve enfes mutfağıyla da dikkat çekiyor.

Rize’ye uçak biletinizi veya otobüs biletinizi almadan önce Bilet Sepeti olarak hazırladığımız rehbere bir göz atın deriz, iyi gezmeler.

 

Rize'de Gezilecek Yerler

 

1-Fırtına Deresi: Extreme sporların Türkiye’de en çok tercih edilen adreslerinden biri olan Fırtına Vadisi, Rize merkeze 50km uzaklıkta. Rafting yapıp, zipline keyfini sonuna kadar yaşayabileceğiniz bir yer. Rafting parkurunun sonunda yüzebileceğiniz, keyifle dinlebileceğiniz kaliteli mekanlar da var. Yolunuz Rize’ye düştüğünde Fırtına Deresi’ne uğrayıp rafting yapmanızı Bilet Sepeti olarak tavsiye ediyoruz.

2-Ziraat Çay Bahçesi: Rize’nin merkezine oldukça yakın konumdaki botanik çay bahçesi ziyaretçilerine unutamayacakları bir çay deneyimi sunuyor. Yeşillikler içindeki Rize manzarasıyla, Türkiye’nin en iyi çaylarından birini oldukça ucuz bir fiyata içebilirsiniz. Çok yaşlı ve yemyeşil ağaçlara ev sahipliği yapıyor.

3-Hemşin Organik Vadisi: Boylu boyunca bir vadiye kurulmuş olan Hemşin, Rize’nin kültür turizmi merkezlerinden biri. Doğallığıyla dikkat çeken vadide yol boyunca şelalelere raslayabilir, güzel bir dağ yürüyüşü tecrübesi edinebilirsiniz. Köylülerin kendi üretip sattıkları ballardan ve bölgede yetiştirilen organik çaylardan almayı unutmayın.

4-Rize Kalesi: Rize merkeze oldukça yakın bir konumda bulunan kaleden Karadeniz ve Rize manzarasını tüm güzelliğiyle görebilirsiniz. Bu manzara eşliğinde taze çayınızı yudumlayıp sevdiklerinizle tarihi bir doku içerisinde zaman geçirebilirsiniz.

Ulaşım

 

Rize Türkiye’nin en çok yağış alan şehri hiç beklemediğiniz bir günde yağmur yağabilir. Hava durumunu her gün kontrol etmeyi unutmayın.

Rize Mutfağı

 

Rize’ye gelip mısır ekmeği ve kara lahana çorbası ikilisini yemeden dönmek olmaz. Hamsili pilavı, karadeniz kavurmasını ve laz böreğini de yemeyi unutmayın.

Gece Hayatı

 

Müzik şehrin önemli parçalarından biri. Şehrin her tarafında tulum ve kemençe seslerini sık sık duyabilirsiniz. Şehirde birçok türkü bar mevcut.

Rize Pratik Bilgiler

 

Rize’nin armutu, kivisi ve mandalinası ünlüdür. Akdeniz iklimi ürünleri olmalarına rağmen Rize’de de yetiştirilirler.

Tabii ki çay! Türkiye çay üretiminin üçte ikisine yakını Rize’de yapılıyor. Yani bir bakıma içebileceğiniz en taze çay burada.

Rize’den dönerken sevdiklerinize çay kolonyası ve kolot peyniri götürmeyi unutmayın.

Rize şivesi, İstanbul ağzına alışık olanlar için pek anlaşılır gelmeyebilir. Örneğin haşli çok sıcak demek, kuyis etmek bağırmak demek, yalağuz yalnız demek.

Rize diğer Anadolu şehirlerine göre biraz daha pahalı.

 

Doğu Karadeniz’in en güzel şehirlerinden biri olan Rize’nin doğal güzelliklerini gidip yerinde görmek gerek. Rize’ye en uygun uçak bileti veya otobüs bileti için sitemiz biletsepeti.com’u ziyaret edebilirsiniz. İyi gezmeler dileriz.

Cmt
10,77°
Paz
12,2°
Rize
20 May Pzt, Güneşli
12,29°
Sal
13,01°
Çrş
13,99°
Prş
16,53°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery