Van Uçak Bileti

Van

Van

Türkiye

Van, Türkiye'nin en doğusunda bulunan, canavarıyla ünlü tek şehrimiz. Bilet Sepeti olarak canavar hikayelerinin şehirlere kattığı turist ilgisini her ne kadar anlamasak da, Van'ın yeterli ilgiyi görememiş özellikleri olan bir şehir olduğundan eminiz. Rehberde, Van'ın bu özelliklerine yoğunlaşmak istedik.

Van'ın gezilmeye ve keşfedilmeye değer birçok noktası var. Bu sebeple zaten Van, Doğu Anadolu'nun en çok turist çeken şehirlerinin başında geliyor. Van'a uçak biletinizi veya otobüs biletinizi almadan önce, hakkında bir fikir sahibi olmak için Bilet Sepeti olarak hazırladığımız rehbere bir göz atın.

 

Van'da Gezilecek Yerler

 

1- Van Gölü: Halkın deniz demesini hiç garipsemeyin, gerçekten de Van Gölü uçsuz bucaksız, berrak bir deniz gibi gözüküyor. Yaz aylarında ziyaret ettiğinizde göle girebilir, sodalı suyundan faydalanabilirsiniz. Tabii ki yaz aylarında kalabalıklaşan gölün etrafındaki kafelerde çay içerek temiz havasıyla da yetinebilir.

2- Akdamar Adası: Baharda tüm adayı kaplayan çiçekleriyle, harika sahiliyle, tavşanlarıyla enfes bir doğa harikası. Türkiye'de görülebilecek en iyi korunmuş yerlerden biri olan Akdamar Adası'nın içindeki kilise sebebiyle Ermeniler için ayrı bir önemi var. Van'da gitmeden dönülmemesi gereken en önemli yer. 10 liraya bilet alarak Edremit'ten belediyenin deniz otobüsleriyle ulaşılabilir. Adaya Gevaş'tan da ulaşım var.

3- Van Kalesi: Merkezden ulaşımı oldukça kolay olan, bütün şehri ve Van Gölü'nü izleyebildiğiniz, MÖ 9.yy'dan kalma tarihi bir miras. Van'ı merkez edinen Urartu Krallığı'nın Van'daki sayısız kalesinden en önemlisi. Van Kalesi'ne çıkmak çok da zor değil, günbatımı vaktinde gitmenizi tavsiye ederiz.

4- Akdamar Kilisesi: Van'ın simgesel yapılarından olan kilise, Akdamar Adası'nın içerisinde bulunuyor. İçerisinde Hristiyan tarihinin önemli sahnelerini barındıran eşsiz motifleriyle göz dolduruyor. Ermeni tarihinin en önemli yapıtlarından olan kilisenin sizi hayal kırıklığına uğratmayacağına eminiz.

5- Hoşap Kalesi: Van'ın merkeze göre uzak olması sebebiyle  gölgede kalmış tarihsel yapılarından biri. Tarihi Urartular dönemine kadar inen kale oldukça iyi korunmuş bir durumda. Kışın Van'a yolunuz düştüyse gitmenizi özellikle tavsiye ediyoruz. Bozkıra düşmüş kar örtüsüyle, insanın hayatında görmesi zor olan bir manzara oluşuyor.

Van Mutfağı

 

Tabii ki de Van kahvaltısı. Enfes otlu peynirle beraber inanılmaz bir keyif. Üstüne bir de koyu bir Türk kahvesi içtikten sonra dünyayı fethetmeye hazırsınız :)

Gece Hayatı

 

Gece hayatından pek bir şey beklemeyin. Mekan yok değil ama az.

Van Pratik Bilgiler

 

Van kedileri! Van'da kedileri koruma altına almak ve tanıtmak için bir ev var. Buraya tıklayarak (http://vankedievi.com/) daha geniş bilgi alabilirsiniz.

Van oldukça ucuz bir kent, esnafı ikramlı servis yapar, ücret almaz.

Eski medeniyetler her yere kale yapmış, şehrin farklı noktalarında arzı endam ediyorlar.

Van'da İslam'ın farklı mezhepleri hep birlikte yaşanıyor.

Van, Doğu Anadolu'nun turiste en alışık kentlerinden biri. Tarihi ve insanıyla Türkiye'nin özel bir yeri olan Van'dan memnun kalacağınızı düşünüyoruz. Buraya tıklayıp Van'a en uygun uçak bileti veya otobüs biletini alabilirsiniz. Bilet Sepeti olarak, hazırladığımız rehberin faydasını görmenizi umar, iyi gezmeler dileriz.

Prş
13,98°
Cum
11,09°
Cmt
11,18°
Paz
11,92°
Van
20 May Pzt, Yağmurlu
11,94°
Sal
13,16°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery