Adıyaman Uçak Bileti

Adıyaman

Adıyaman

Türkiye

Binlerce hatta on binlerce yıl önceden günümüze gelmiş birçok tarihi eseriyle öne çıkan Adıyaman’da, insan gezdikçe geçmişe gidiyor ve hayranlığı artıyor. Özellikle Helenistik Çağ ve Roma döneminden kalma harika miraslara sahip şehir, ayrıca doğasıyla, yeni mimarisiyle ve tüm ihtişamıyla sizi bekliyor. Bilet Sepeti olarak Adıyaman rehberini sizin için özenle hazırladık. Uçak bileti veya otobüs biletinizi hazır edin ve keşfe başlayalım!

 

Adıyaman'da Gezilecek Yerler

 


Nemrut Dağı: 2150 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağı, 1987 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alındı. Kommagene Kralı I. Antiochos’un tanrıları ve ataları için yaptırdığı mezarlar ve anıtsal heykeller, Hellenistik Çağı yansıtan görkemleriyle sizleri bekliyor. 9-10 metre yüksekliğinde kireçtaşından yapılmış heykeller günümüze kadar korunmuş. Ayrıca mükemmel manzaranın tadını çıkarırken, uzansanız bulutlara değecek gibi hissedeceksiniz. Güneşin doğuşunu ve batışını izlemek de apayrı bir güzellik. Maalesef yolları çok iyi durumda değil, bölgeye vardıktan sonra tırmanması ise yaklaşık yarım saat alacaktır. Bölgeye şehir merkezinden turlar da düzenleniyor. Oldukça serin ve karlı olan dağa yaz aylarında çıkmak daha akıllıca.

Cendere Köprüsü: Adıyaman’ın tarih dolu Kahta bölgesindeki en önemli yapılardan biri. Kahta Çayı üzerine inşa edilen köprünün yapımında 92 iri kesme taş kullanılmış. Tarihe meydan okuyan köprüye zamanında Romalılar serinlemek için giderlermiş. Adıyaman Şehir Merkezi’ne 55km uzaklıkta. Etrafında ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz ve hediyelik eşyalar alabileceğiniz yerler mevcut. Adıyaman’daysanız, mutlaka gidin görün ve serin sularında bir yürüyüş yapın deriz.

Arsameia Ören Yeri:
M.Ö. II. yüzyılda, Kahta Çayı’nın doğusunda kurulmuş antik kent. Krallığın yaz aylarındaki başkenti ve idari yeriydi. Mithras’ın kabartma taşı, tokalaşma taş anıtı ve Anadolu’daki en büyük Yunanca yazıt, 158 metrelik tüneli, mezar tapınağı ve saray kalıntıları ile günümüze ulaşmış ve keşfedilmeyi beklemektedir. Adıyaman’daki özellikle tarih meraklıları tarafından gezilip görülmesi gereken yerlerden olan antik kent, şehir merkezine 60km uzaklıkta. Bu tarihi mirası görmek, uçak biletini ve otobüs biletini almanıza değecektir.

Yeni Kale: Arsemia’nın karşısında yer alan kale, Romalılar ve Memlüklüler tarafından restore edildikten sonra 1970’te de hafif bir onarımdan geçirilmiş ve günümüze gelmiştir. Kale içinde hala eski yaşamı hissetmek ve hatta gözlemlemek mümkün ve çarşı, zindan, cami su yolları ve kitabeleri ile ilginizi çekecektir. Kaleden inen 80 metrelik su yolu bir tünelle Arsemia’ya bağlanmış ve günümüzde hala su taşımakta.

Pirin Ören Yeri: Eskiden kervanların dinlenme yeri olan bölge, tarihi keşfetmek ve incelemek için çok güzel bir yer. Eski zamanlarda, kayaların kırılması ve oyulmasıyla yapılmış bu yer, sizi hayrete düşürecek. Şehir merkezinden araçla 15-20dk’da ulaşabilirsiniz. Pirin dolmuşlarına binip son durakta indiğinizde, araçların bekleme yerinin yanında bulunuyor.

Gezilebilecek Diğer Yerler:
Adıyaman Müzesi,
Haydaran Kaya Mezarları,
Turuş Kaya Mezarları,
Ulu Camii,
Atatürk Barajı ve GAP
 

Ulaşım

 

Genellikle belediye otobüsleriyle ayrıca, minibüs, dolmuş ve taksilerle sağlanıyor. İndirimli yolculuk için Yamankart kullanabilirsiniz. Demiryolu seferleri Gölbaşı ilçesinden, Atatürk Barajı üzerinden feribot seferleri ise Gerger ilçesinin Güzelyurt köyünden yapılır.
 

Adıyaman Mutfağı

 

Çevre illerle benzerlik gösterse de, oldukça zengin ve kendine has özellikleri vardır. Çiğ Köfte, Meyir Çorbası, Adıyaman Tavası, Karıştırmalı Pilav, Kavurmalı Sıcak Köfte, Ekşili Köfte, öne çıkan yemeklerden bir kısmı.

Özellikle, çiğ köfte yemeden Adıyaman’dan dönmek olmaz!
 

Gece Hayatı

 

Adıyaman’da gece hayatı pek canlı değil. İnsanlar genelde restoranları veya ev ziyaretlerini tercih eder. Müzik dinlemek isteyenler için, birkaç kafe ve bar mevcut. Otellerin eğlence salonları da tercih edilebilir.

Adıyaman rehberimizi umarız beğenmişsinizdir. Yorum ve eleştirileriniz bizim için çok önemli. Yazımızı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın. Bilet Sepeti olarak iyi gezmeler dileriz.

Prş
26,96°
Cum
29,84°
Cmt
29,02°
Adıyaman
14 Tem Paz, Güneşli
28,3°
Pzt
30,47°
Sal
31,62°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery