Amasya Uçak Bileti

Amasya

Amasya

Türkiye

Tarihin, krallıkların, doğanın, Yeşilırmak’ın ve Amasya Elması’nın şehrine doğru yol alıyoruz. Her köşesinde farklı bir kültürü, farklı bir tarihi yaşayabileceğiniz kentte gezip görecek çok tarihi miras ve tadını çıkaracak harika bir doğa var. Bilet Sepeti olarak Amasya rehberini sizin için özenle hazırladık. Uçak bileti veya otobüs biletiniz hazır olsun ve yola çıkalım!

 

Amasya'da Gezilecek Yerler

 

Amasya Müzesi: Türkiye’nin en zengin müzelerinden biri olan Amasya Müzesi, Amasya’da müze ve tarih  severlerin gidip görmesi gereken, şehrin tarihini çok iyi yansıtan bir nokta. İçinde yaklaşık 24bin eser bulunur. Müzenin, Osmanlı ve Selçuklu zamanından arkeolojik eserler, etnografik eserler ve mumya salonu bölümleri oldukça ilgi çekici. Müze bahçesinde lahitler, mezar taşları ve islami kitabeler bulunuyor.
Müze Bileti: 5TL
Müzekart ile ücretsiz.

Amasya Harşena Kalesi: Yeşilırmak’a dik bir şekilde yerleşmiş olan kale, şehrin manzarasını izleyebileceğiniz harika bir nokta. Amasya Kalesi’nin, bölgeye yerleşimlerin başladığı ilk zamanlarda yapıldığı biliniyor. Kale orada bulunurken Amasya’dan birçok medeniyet gelip geçmiş, Selçuklu ve Osmanlı zamanlarında da önemini korumuş. Kale, hem tarihi yaşayıp hissedebileceğiniz hem de şehrin manzarasının tadını çıkarabileceğiniz bir yer ve gitmenizi öneririz.
Müze Bileti: 5TL
Müzekart ile ücretsiz.

Amasya Kralkaya Mezarları ve Kızlar Sarayı: Kayalara oyularak yapılmış mezarlar, Hellenistik Dönem’den Pontus Krallığı’na ait. Yeşilırmak üzerinde 21 tane kaya mezarı olduğu bilinsede, maalesef birkaç tanesi varlığı koruyabilmiş. Amasya’nın yüksek tepelerinden birinde bulunan mezarlara uzaktan bakmak da güzel, tırmanıp keşfetmek ve oradan şehre bakmak da. Kızlar Sarayı bölgesinde, yan yana dizilmiş üç adet kaya mezarı bulunur.
Müze Bileti: 10TL
Müzekart ile ücretsiz.

Şehzadeler Müzesi: İki katlı bir konakta bulunan müzede, Osmanlı şehzadelerinin balmumu heykelleri bulunur. Alt katta sultan olamayıp valilik yapmış şehzadelerin, üst katta ise sultan olmuş şehzadelerin balmumları yer alır. Müzede, şehzadelerin yaşam öykülerini dinleyebileceğiniz özel ışıklandırılmış gösteri de mevcut. Açıldığından beri 100binlerce ziyaretçi çeken müzeye yoğun ilgi devam ediyor. Hatuniye yönüne giden otobüs ve minibüslerle müzeye ulaşabilirsiniz.
Müze Bileti: 2TL

Burmalı Camii:  13. yüzyıl Selçuklu mirası olan camii, II. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında yaptırılmış. 1600’lerde deprem ve yangınla tahrip olan camii onarılmış. Selçuklular’ın kubbe tipi camii modelini göstermesi ve geometrik motifleriyle ilgi çekici bir yapı.

Gökmedrese Camii: 1267’de Amasya valisi Seyfettin Torumtay tarafından yaptırılmış. Camii’de ayrıca: medrese, mezar odası ve kapalı bir külliye bulunuyor. Yanındaki kümbet, mavi çinilerle süslendiğinden Gökmedrese denilmiştir.

Bimerhane(Darüşşifa): 1309 yılında yapımı tamamlanan eser, İlhanlılar’dan günümüze gelen tek eserdir. Yapının özellikle ön kısmı, önemli bir mimari ve sanatsal eserdir. Bu özel yerde bulunmak, uçak bileti veya otobüs bileti almanıza değecektir.

Amasya Gezilebilecek Diğer Yerler:
Amasya Saraydüzü Kışla Binası Milli Mücadele Müzesi ve Kongre Merkezi
Amasya Hazeranlar Konağı
Fethiye Camii
Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Camii
Medrese Önü Camii
Hızır Paşa Camii
Saraçhane Paşa Camii
Haliliye Medresesi
Sultan II. Bayezid Külliyesi
Büyük Ağa Medresesi
Küçük Ağa Medresesi
Oluz Höyük
 

Ulaşım

 

Ulaşım genel olarak otobüs, minibüs ve taksilerle sağlanıyor. Şehir içi otobüs hatları için: http://www.amasyaziyaret.bel.tr/index.php?modul=9_1&lang=tr&ID=39&pID=1

Amasya Merzifon Havaalanından kent merkezine  havaş ve otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Havaalanında araba kiralama imkanı da bulunuyor.

Amasya Mutfağı

 

Amasya’nın çok çeşitli ve çok zengin bir mutfağı var. Meşhur yemeklerinden bazıları: Amasya çöreği, çatal çorba, helle çorbası, ciğer sarması, bakla dolması, toyga çorbası… Yalıboyu ve Yeşilırmak bölgesinde oldukça güzel restorantlar mevcut.
 

Gece Hayatı

 

Amasya’da geceler için, üniversiteli gençlerin sık sık gittiği birkaç mekan dışında pek seçenek bulunmuyor. Şehirde çeşitli restoranlar da mevcut.

Amasya rehberimizi umarız beğenmişsinizdir. Yorum ve eleştirilerinizi bekliyoruz. Yazımızı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın. Bilet Sepeti olarak iyi gezmeler dileriz.

Çrş
21,0°
Prş
20,02°
Cum
22,41°
Cmt
21,27°
Amasya
14 Tem Paz, Bulutlu
20,55°
Pzt
20,17°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery