Ankara Uçak Bileti

Ankara

Ankara Varışlı Uçak Biletleri
Diyarbakır - Ankara
13 Haziran 2024
1672,17'den başlayan
Kütahya - Ankara
26 Mayıs 2024
2793,48'den başlayan
Adana - Ankara
20 Haziran 2024
1161,0'den başlayan
Ankara

Türkiye

Ankara modern Türkiye'nin temellerinin atıldığı, bununla beraber uzun bir tarihi geçmişi de barındıran bir şehir. Yalnız devlet kurumlarını barındıran gri şehir olarak Ankara'yı tanımlamanın çok yanlış olduğunu düşünüyoruz. Yani bizce gri Ankara yoktur, keşfedilmemiş Ankara vardır. Birbirine bebe diyen koca koca adamları duymak bile insanı ister istemez gülümsetiyor.

Ankara hakkındaki yersiz önyargıları kenara bırakıp Bilet Sepeti olarak hazırladığımız rehberi okumanızı tavsiye ediyoruz. Uçak bileti veya otobüs biletinizi almadan önce Ankara hakkında aklınızda bir fikir oluşturmasını umut ediyoruz.

 

Ankara'da Gezilecek Yerler

 

1- Anıtkabir: Türkiye'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün anıt haline getirilmiş mezarı, Türkiye'nin en sembolik noktalarından biri. Belki de hepimizin küçükken okul gezilerinde ziyaret ettiği Anıtkabir, tekrar gidildiğinde tarifi zor duygular uyandırıyor. Aslanlı Yol'dan geçmek, Barış Park'ında dolaşmak şimdiki yaşınızda da ayrı bir zevk olabilir. Anıtkabir'i ziyaret etmek, size tarihi bir gezi fırsatı vermekle beraber Atatürk'ün fikirlerini ve hayatını daha iyi anlamanızı sağlıyor.

2- Hamamönü: Ankara'ya kasaba diyip dalga geçen İstanbullulara hiç aldırmayın. Çünkü Ankara'nın zaten tarihi bir kasabası var. Hamamönü eski evleri ve sokaklarıyla Safranbolu'yu hatırlatan bir çehreye sahip. Geçmişe doğru yolculuk yapmış gibi hissedip, kumda Türk kahvesi kokularıyla nargile içebilirsiniz.

3- Ankara Kalesi: Ankara'nın eski merkezi olan Ankara Kalesi'nin geçmişi M.Ö 2 yy'a değin uzanır. Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinin zamana direnen kanıtı halinde ve tüm bu medeniyetlerin doğal izlerini taşıyor. İçi göründüğünden çok daha büyük ve eski evlerle dolu. Kale, Ankara'nın tarihinin cumhuriyetten önceki devirlerine tanıklıklık etme tecrübesini en iyi yaşayabileceğiniz yer.

4- Ulucanlar Cezaevi Müzesi: Daha önce bir cezaevinde bulunmadıysanız Ulucanlar Cezaevi size bu fırsatı sunuyor. Tabii ki de suç işlemeden. Ulucanlar, Bülent Ecevit'ten Deniz Gezmiş'e, Nazım Hikmet'ten Muhsin Yazıcıoğlu'na Türk Siyasi Tarihi'nin önemli kişilerinin hapis yattığı bir yer. Müze ziyaretçilerine, başından sonuna kadar, cezaevinde kalmanın nasıl bir his olduğuna dair bir tecrübe sunuyor. İşkence odalarında yaşananların ses canlandırmaları, yemekhanelerin durumu gibi kadar insanın içini burkan detaylar var. Bilet fiyatı çok ucuz.

5- Anadolu Medeniyetleri Müzesi: Anadolu, insan kültürünün kendini şekillendirmeye başladığı yerlerden. Bu insanın ilk zamanlarına ulaşabildiğimiz coğrafyanın en zengin ürünlerini Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde bulabilirsiniz. Çok geniş bir koleksiyonu var. Ankara şehir merkezine çok yakın, tarihle ilgilenmeseniz bile, üzerinde durduğumuz Anadolu kültürünün içine çekileceğinize eminiz.

6- Kocatepe Camii: Ankara'nın en büyük camisi olma özelliği taşıyan Kocatepe Camii, Mimar Sinan'ı andıran mimarisiyle şehrin simgelerinden biri. Harika bir gece aydınlatması var, şehrin silüetine çok yakışıyor.

7- CerModern: Ankara'nın modern sanat merkezi. Çağdaş sanatçılardan eski koleksiyonlara, dijital sergilerden performanslara kadar sanatla ilgili her şeyi CerModern takviminde bulabilirsiniz. Ziyaretiniz sırasında CerModern'de bir atölye düzenleniyor olabilir, buraya tıklayarak (http://www.cermodern.org/) kontrol edip, hobinizi geliştirme fırsatını da  yakalamış olursunuz. Yazın düzenlenen açık hava sinemasını tavsiye ederiz. Çünkü açık havada film izlemek her zaman keyifli bir şey.

Uaşım

 

Ankara'nın içinde toplu taşıma için EGO bileti lazım. Toplu taşıma kullanmayı düşünüyorsanız beş liraya çıkartın, her yerde geçiyor. Ankara yüzölçümü olarak büyük. İlçeler arası uzaklık tahmin ettiğinizden fazla çıkabilir, Beypazarı, Kızılcahamam gibi turistik değeri olan şehirler merkeze biraz uzak.

Gece Hayatı

 

Pilli Bebek, Zakkum, Manga gibi ünlü grupları çıkarmış bir şehir Ankara, akşam bi canlı müzik dinlemeye Sakarya Caddesi'ne uğrayın deriz.

Ankara Mutfağı

 

Kaburga etli Ankara Tava'yı tatmadan gelmeyin :)

Ankara Pratik Bilgiler

 

Ankara'ya gelenleri Atakule'ye çıkarmak adettir, siz de çıkın, çok keyifli.

Ankara'nın karı şehre romanlardan çıkmış bir hava veriyor, ilham sorununuz için düşünülebilir :)

ODTÜ'yü ziyaret etmeyi düşünebilirsiniz, çimlerde yayılıp öğrencilerle muhabbet kurabilirsiniz.

 

Ankara'nın sadece Türkiye'nin başkenti olmaktan başka özellikleri de var. Umarız bu özellikleri keşfedip, iyi zaman geçirebilirsiniz. Buraya tıklayarak Ankara'ya en uygun ucuz uçak biletini veya otobüs biletini alabilirsiniz. Bilet Sepeti olarak rehberimizin faydalı olması diler, iyi gezmeler dileriz.

Sal
21,0°
Ankara
22 May Çrş, Bulutlu
19,26°
Prş
14,32°
Cum
13,25°
Cmt
13,51°
Paz
13,77°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery