Batman Uçak Bileti

Batman

Batman

Türkiye

İnanılmaz bir tarihi yolculuğa hazır mısınız? Batman’ın ve özellikle Hasankeyf’in binlerce yıllık tarihi yapısı sizi içine çekecek, doğayla harika bütünleşmesi baktıkça daha da hayran bırakacak. Her tarafında başka bir tarih keşfedebileceğiniz şehri gezip incelemeden sakın dönmeyin. Bilet Sepeti olarak Batman rehberini sizin için özenle hazırladık. Uçak bileti veya otobüs biletiniz hazırsa keşfe başlayalım!
 

Batman'da Gezilecek Yerler

 

Hasankeyf: Batman’ın tarihi bir ilçesidir ve tarihçesi M.Ö 10.000’lere kadar gitmekte. 1981’de doğal koruma alanı ilan edilen bölgedeki tarihi mağaralardan bazıları hala mesken olarak kullanılmakta. Bizans İmparatoru Konstantinos, Hasankeyf Kalesini M.Ö 4. yüzyılda yaptırmış. Zamanının ikim ve kültür merkezi olan Hasankeyf’in tarihi zenginlikleri hakkında ne kadar anlatsak boş. Maalesef bölge, Ilısu Barajı’nın suları altında kalıp yok olma tehlikesiyle karşı karşıya, buna karşın kazı ve kurtarma çalışmalarıyla tarih eserler taşınmaya devam etmekte.

Hasankeyf Mağaraları: Çok eski çağlardan beri insanların barınma ihtiyacını karşılayan Hasankeyf Mağaraları, sizlerin eski çağları hissetmenizi sağlayacak. Sümer, Asur, Babil gibi uygarlıkları ağırlayan mağaralar özel yapılarını ve fonksyonlarını kaybetmeden günümüze kadar gelmişler.
Sifon sistemi benzeri bir sistemle, temiz suyun mağaralara nasıl ulaştırıldığı da sizi hayrete düşürecek ve ufkunuzu açacak.

Hasankeyf Ören Yeri: Derin kanyonların yanında kurulu Hasankeyf Ören Yeri, doğa ile öyle uyumlu yapılmış ve öyle bir doku sağlanmış ki, evler de doğanın bir parçasıymış gibi hissettiriyor. Dicle nehrinin binlerce yılda aşındırarak yaptığı çukurlar da görülmeye değer. Bölgede harika bir seyir zevki var ve insan adeta izlemeye doymuyor.

Hasankeyf Yolgeçen Hanı: Hasankeyf Kalesi’nin altında bulunan ve ağzı Dicle Nehri’ne bakan bu yapı, adını gerçekten de gelenin gidenin belli olmamasından almış. Eski zamanlarda bölgede kervanlara ve yolculara dinlenme ve sabahlama yeri olmuş. Günümüzde de, bu tip özelliklerini koruyor ve yoğun bir insan trafiğini ağırlamaya devam ediyor. Ayrıca handan kaleye çıkan gizli bir yol var.

Malabadi Köprüsü: Abbasi Hanedanlığı’ndan zengin tüccarların yaptırdığı tahmin edilen köprünün adına şarkılar türküler yazılmıştır. İçinde insanların dinlenmesi ve uyuması için odalar bulunur. Bu tarihi köprü otobüs bileti veya uçak biletinizi almanıza da görmenize de değecektir.

Memikan Köprüsü: İpek Yolu’nu Garzan Çayı üzerinden bağladığı için stratejik önemi yüksek bir köprüydü. İlk Çağ ve Orta Çağ’da uzun yıllar ticaret yollarını birbirine bağlamış köprü şu anda kullanılamaz durumda fakat tarihi koklamak için çok güzel bir yer.

Zeynel Bey Kümbeti: Akkoyunlu Hükümdarlarından Uzun Hasan’ın veliahtı için yaptırılmış, 15. yüzyıldan kalma bir anıt mezar. Anadolu’da anıt mezarın ilk örneklerindendir ve üzerindeki kitabede “Otlukbeli Savaşında Hasan Bey için” yaptırıldığı yazılmış. Gövde kısmında üç sıra halinde çinilerle, “Allah-Muhammet-Ali” yazılmış. Mimari yapısıyla kümbet, türünün tek örneği denebilir.
 

Ulaşım

 

Şehir içi ulaşımı otobüs ve minibüslerle sağlayabilirsiniz. Otobüs hareket saatleri ve güzargahları: http://www.batman.bel.tr/OtobusHareketSaatleri.aspx
 

Batman Mutfağı

 

Et ve süt ürünleri ile hamur işleri ön plana çıkıyor. İçli köfte, çiğ köfte, sumaklı dolma, bumbar ve bağırsak dolmaları, şam böreği denenmesi gereken başlıca lezzetlerden.
 

Gece Hayatı

 

Gece hayatı, bölgedeki birçok şehir gibi, bölgedeki otellerin barlarıyla sınırlı.

Batman rehberimizi umarız beğenmişsinizdir. Yorum ve eleştirileriniz bizim için çok önemli. Yazımızı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın. Bilet Sepeti olarak iyi gezmeler dileriz.

Batman
20 May Pzt, Güneşli
17,04°
Sal
19,36°
Çrş
18,78°
Prş
19,11°
Cum
19,24°
Cmt
19,22°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery