Bayburt Uçak Bileti

Bayburt

Bayburt

Türkiye

Türkiye'nin Doğu Karadeniz'le Doğu Anadolu arasında köprü işlevi gören, en az nüfusa sahip şehri. Kuzeyinde Trabzon ve Rize, doğusunda Erzurum, batısında Gümüşhane yer alıyor.  Bayburt, Türkiye'nin nüfusa oranla en çok göç veren şehirlerinden biri. Ancak bu sizi yanıltmasın. Bilet Sepeti olarak biz Türkiye'nin her noktasının keşfetmeye değer olduğunu düşünüyoruz.

Bayburt'a otobüs biletinizi almadan önce hakkında Bilet Sepeti olarak hazırladığımız bu rehbere bi göz atın deriz.

 

Bayburt'ta Gezilecek Yerler

 

1- Baksı Müzesi: Bayburt'ta Avrupa'nın en iyisi olarak seçilmiş bir müze olduğunu biliyor muydunuz? Dünya standartlarında hizmet veren müze kilim dokumacılığı, el sanatları gibi eserlerle öne çıkıyor. Buraya tıklayarak hakkında oldukça ilginç bilgiler edinebilirsiniz.( http://balkon3.com/tr/kucuk-turk-koyundeki-baksi-muzesi-avrupanin-en-iyisi/) Müzekart ile girişlerde bilet fiyatı %30 düşüyor.

2- Aydıntepe Yeraltı Şehri: Bayburt'a gidip de ziyaret etmeden dönmemeniz gereken yerlerden. Geçmişi üç bin yıl önceye kadar uzanan bir tarih cenneti. Bayburt merkeze yakın ve içerisi oldukça soğuk.

3- Bayburt Kalesi: Küçük bir şehir olan Bayburt'un tamamına ve Çoruh Nehri'ne hakim tarihi yüzyıllar öncesine uzanan bir yapı. Bayburt'un simgesi ve şehrin çehresinin ayrılmaz bir parçası. Şehirden yürüyerek ulaşıp, Bayburt'un sokaklarında gezerek gitmenizi Bilet Sepeti olarak tavsiye ediyoruz.

4- Çimağıl Mağarası: Doğu Karadeniz'in en büyük mağarası ünvanını hakkıyla taşıyan bir yer. Sadece özel araçla ulaşım sağlayabilirsiniz. İçinde mağaraların sunduğu tüm doğal güzellikleri barındırmakta, mağaralara ilgisi olan gezginlerin kaçırmaması gerekiyor.

Gece Hayatı

 

Bayburt'ta gece hayatı yok, ancak eğlenip çay kahve içebileceğiniz birçok kafe mevcut.

Bayburt Mutfağı

 

Bayburt mutfağı oldukça zengin, özellikle et ve mercimekle yapılan galacoşu tatmayı unutmayın.

Ulaşım

 

Bayburt Doğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesi'nin arasında köprü görevi görüyor. Şehrin kültüründe iki tarafa da ait izlere rastlayabilirsiniz.

Bayburt çok ucuz ve esnafı gezginlere karşı oldukça yardımsever.

Kayalıklar arasına kurulmuş bir il, oldukça rüzgarlı.

Nüfusu çok az, insanların hep birbirini tanıdığı bir şehir düşünün. Bu açıdan bakınca İzlanda gibi.

 

Bayburt Kalesi ve Çoruh Nehri'nin arasında kalan şirin bir şehir Bayburt. Anadolu halkının içtenliğini en yakından görebileceğiniz şehirlerden biri. Bilet Sepeti olarak biz Bayburt'un tanıtımının yeterince yapılamadığını düşünüyoruz. Buraya tıklayıp Bayburt'a en uygun otobüs biletini alabilirsiniz. Rehberin faydasını görmenizi umar, iyi gezmeler dileriz.

Cmt
12,93°
Paz
8,07°
Pzt
5,95°
Sal
9,05°
Bayburt
22 May Çrş, Güneşli
10,62°
Prş
11,52°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery