Bilbao Uçak Bileti

Bilbao

Bilbao

İspanya

İspanya’nın kuzeyinde özerk bir bölge olan Bask’ın, en büyük şehridir Bilbao. Bölgenin aynı zamanda en büyük ve kalabalık şehri olan Bilbao, türlü türlü tasarım binalarıyla ilgiyi üzerine toplamaktır.
İç savaşla dolu bir tarihe sahip olan bu güzel kentin insanları bu konuda oldukça hassastır. Dış dünyaya kapalı, radikal denebilecek kadar politik tutumları herkesçe bilinmektedir.
Kültürel anlamda İspanya’dan oldukça farklı özelliklere sahip Bilbao şehri ve halkı, sizi umduğunuzdan daha çok etkileyecektir.
Gerek tarihi, sanat eserleri, çekici binaları gerek sıcakkanlı halkı ve Michelin Yıldızlı restoranlarıyla, gezginler için biçilmiş kaftan olan kentin sokaklarında gezmeye ne dersiniz?
 

 

Bilbao'da Gezilecek Yerler

Santiago Katedrali
Kentin, gotik mimari tasarımıyla göz alan en eski yapısı Santiago Katedrali’dir. Roma tarzı bir mimarisi olan katedral 14. YY inşa edilmiş; yanındaki kule ise 19. YY’da binaya eklenmiştir. Bu tarihi tapınak, aynı zamanda St. James yolundan geçen hacılar için geçiş noktasında bulunmaktadır. Katedralin içinde altından bir deniz kabuğu sunağı vardır ve hacılar dini bir ritüel olan “sunağı öpmek için sıraya girmektedirler.
İçinde ve dışında bin bir çeşit oymalarının hepsinin el işçiliği olduğu bu önemli yapı, kentin kurulmasının ardından artan nüfusla beraber, doğan ihtiyaç sonucu; 1397 yılında inşa edilmeye başlanmıştır.
Bir sürü doğal afeti atlatıp, yüzlerce yıl yapılan restorasyonlarla bugüne gelmeyi başarmış bu muhteşem kilise, 1931 yılından beri de ulusal ve sanat anıtı kategorisi içerisinde koruma altındadır.
Guggenheim Müzesi
Dışarıdan bakıldığında ütopik tarzıyla görenleri şaşırtan bir yer olan Guggenheim Müzesi’nin, içerisi de dışarısı kadar ilgi çekicidir. Yarı İsviçreli yarı Alman, zengin bir aile tarafından 1997 yılından yaptırılan müze, Bilbao’nun kuşkusuz en sevilen yerleri arasındadır.
Ünlü mimar Frank Gehry’in eseri olan bina görüntüsüyle, dünyanın başka şehirlerinde de bulunan Guggenheim müzeleri arasında en ünlüsüdür.
20 YY’dan günümüze kadar eserlerinin sergilendiği müze, yılda yaklaşık 1 milyon misafirini ağırlamaktadır.
En az kendisi kadar ünlü müzenin bahçesinde,  çiçeklerden oluşan “Puppy” isimli bir de köpek figürü bulunmaktadır ki adeta şehrin sembolü olmuştur.
Ayrıca Guggenheim Müzesi’nde, ayda bir cuma günleri, “Art after Dark” etkinliği düzenlenmektedir. Etkinlik günü müze gece 10’dan 1’e kadar açıktır. Bu günlerde, ünlü dj’lerin performansını dinlerken; gezebilir, dans edebilir ve içkinizi yudumlayabilirsiniz.
Zubizuri Köprüsü
Unesco Dünya Miras Listesi’nde yer alan Zubizuri Köprüsü, şehri çevreleyen Nervion Irmağı üzerinde yer almaktadır. Kentin simgelerinden biri haline gelmiş olan köprü, beyaz köprü olarak da bilinmektedir. Cam tuğlalarla kaplı bir zemine sahip olan Zubizuri Köprüsü, ırmaktan 10 metre yüksekliktedir ve bu nedenden ötürü sadece yayaların kullanımına açıktır.
Bu zarif ve ilgi çekici köprünün tasarımı; şehrin havaalanın da mimarı olan Santiago Calatrava’ya aittir.
Gezebileceğiniz konumların nerdeyse ortak lokasyonunda bulunan köprünün üzerinde dolaşıp birbirinden güzel fotoğraflar çekip anılarınıza bir yenisini ekleyebilirsiniz.
San Mames Stadyumu
Ateşli bir taraftar grubuna sahip, ünlü futbol takımı Atletic Bilbao’nun stadyumu olan San Mames, şehre gelen ziyaretçilerin ilk uğrak noktası olmayı başarmıştır. Bask bölgesinin adeta milli takımı kabul edilen Atletic Bilbao, burada yaşayan halk için kırmızıçizgidir bile diyebiliriz.
Öyle ki, takım, bugüne kadar sadece Bask kökenli futbolcular oynatması ve bu şekilde tarihi boyunca büyük başarılara imza atmasıyla Basklıların büyük gururu olmuştur.
Maçların olduğu gün stat ve çevresinde bir şölen havası esmektedir. Gezinizin bir bölümünü maç gününe ayırabilirsiniz. 
1913 yılından 2013 yılına kadar kullanılan eski San Mamés stadyumu da yenisinin hemen yanına yer almaktadır. Eski stadyum aynı zamanda en uzun süre kullanılmış stadyum olma özelliğini de taşımaktadır.
Casco Viejo (Yedi Cadde)
Bilbao’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan Casco Viejo, birbirine bitişik, tarihi, şirin binalarıyla turistlerin uğrak duraklarından biri olmuştur. Casco Viejo, çeşit çeşit eğlenceli barları, tarihi yapıları, turistik dükkânlarıyla kentin kalbinin attığı yerdir. Şehrin kurulduğu zaman yalnızda üç caddeden oluşan yer zamanla gelişerek yedi caddeye ulaşmıştır. Labirenti andıran caddelerinden gezerken, açık hava müzesini andıran bu bölgede çok eğleneceksiniz.
San Juan de Gaztelugatxe
Kendinizi bir tablonun içindeymiş gibi hissetmek isterseniz rotanızın yönünü San Juan De Gaztelugatxe’ye mutlaka çevirmelisiniz. Uçsuz bucaksız, vahşi ama bir o kadar da göz kamaştırıcı bir doğanın içinde yer almak şüphesiz ki paha biçilemez bir duygudur. Görkemli dağların size sunduğu görüntü karşısında büyülenebilir, kendinizi başka bir dünyada hayal edebilirsiniz. Eğer sıkı bir Game Of Thrones izleyicisiyseniz burası size pek de yabancı gelmeyecektir.
Bilbao Modern Sanatlar Müzesi
Guggenheim Müzesi’nin hemen yanında bulunan Bilbao Modern Sanatlar Müzesi, sanat âşıkları için doyumsuz bir lezzet sunmaktadır. İçerisinde bulunan 8000 eser içerisinde kendinizi kaybedebilirsiniz. 1914 yılında ziyaretçilere açılan müze, çoğu zaman Guggenheim Müzesi’nin gölgesinde kalsa da etkileyiciliği konusunda tartışılmaz değerdedir.

Pratik Bilgiler

Resmi Tatiller

 • Yılbaşı Tatili – 1 Ocak
 • Epifani Bayramı – 6 Ocak
 • Paskalya Bayramı – 13-14 Nisan
 • İşçi Bayramı – 1 Mayıs
 • Halk Günü – 2 Mayıs
 • Meryem Ana Yortusu – Ağustos Ayının İkinci Haftası
 • İspanya Milli Günü – 12 Ekim
 • Azizler Günü – 1 Kasım
 • Anayasa Günü – 6 Aralık
 • Meryem Ana’nın Günahsızlığı Yortusu – 8 Aralık
 • Noel – 25 Aralık

Bilbao'da Şehir İçi Ulaşım

Metro
Demir yolu ulaşımın son derece gelişmiş olduğu Bilbao’da, metroları, istasyonlardan edineceğiniz “Barik” isimli kartlarla kolaylıkla kullanabilirsiniz. Kısa süreli aralarla hizmet veren metrolarda uzun zaman beklemek diye bir kavram yoktur. 
Otobüs
En az tren ulaşımı kadar gelişmiş olan otobüs hatlarını, bir yerden bir yere daha hızlı ulaşmak için kullanabilirsiniz. Toplu ulaşımın her alanında gelişmiş olan Bilbao’da bu konuda bir sıkıntı yaşamazsınız.
Tramvay
2002 yılında metroya alternatif olarak hizmete açılan tramvay hattı, şehrin en önemli ulaşım aracıdır. Beş dakikadan daha sık çalışan tramvayları, bölgeler arası ulaşımda rahatça kullanabilirsiniz.
Taksi
Tüm taksi operatörleri tarafından kullanılan ortak bir telefon hattı bulanan taksileri bu numaradan ulaşarak seyahat edebilirsiniz. Taksiniz ortalama 5 dakika içerisinde yanınızda olacaktır.
Araç Kiralama
Şehir içi özgürce gezebilmek için araç kiralayabilirsiniz. Fakat şehre ait otomobil haritası edinmeniz gerekecektir. Çünkü dar sokaklar ve sürekli değişen anayollar sizi zor duruma sokabilir.
 

Bilbao'da Alışveriş

Dünya modasına yön veren ülkelerden biri olan İspanya’da ve elbette ki Bask bölgesinde de ünlü zincir markaların büyük mağazalarını bulabilirsiniz.
Butiklerin ve alışveriş merkezlerinin yoğunlukta olduğu caddeler ise Gran Via ve Zubiarte’dir.
Aynı zamanda dünyanın en büyük kapalı pazarına (Mercado de la Ribera) ev sahipliği yapan Bilbao’dan bölgeye özgü gıda ürünlerinden satın alabilirisiniz.
Şaraplar, kadehler ve yelpazeler yöreye özgü ürünlerden bazılarıdır. Evinize dönerken yanınızda götürebilirsiniz.
Kısa bir dip not olarak belirtmek gerekirse; tüm İspanya’da olduğu gibi saat 13.00 ile 16.00 arası neredeyse tüm dükkânlar kapalıdır.
 

Bilbao’da Gece Hayatı

Bilbao, her ne kadar dışarıdan kapalı bir yer olarak gözükse de,  halkı oldukça neşeli ve eğlencelidir. Gece gezerken barların birçoğundan canlı müzik sesleri kulağınıza çalınacaktır. Casco Viejo başta olmak üzere tarzınıza uygun bir eğlence mekânı mutlaka bulacaksınızdır. Old town bölgesi ise sanatseverler için göz alıcı bir merkez. Bale, tiyatro konser gibi her türlü alternatifi burada görebilir, bunlardan istediğinize katılabilirsiniz.

Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery