Cidde Uçak Bileti

Cidde

Cidde

Suudi Arabistan

Suudi Arabistan’ın Riyad’dan sonraki en büyük şehri olan Cidde, Antik bölgesi, ihtişamlı binaları ile oldukça dikkat çeken bir Arap kenti. Kızıldeniz kıyısında bir liman kenti olan Cidde aynı zamanda Hac döneminde deniz yoluyla gelen binlerce hacı adayının karaya çıkış yeridir.  Suudi Arabistan’ın dışa dönük şehirlerden olan Cidde’ye geniş bir tarihe de uzun yıllar boyunca ev sahipliği yapmış bir kent özelliği taşıyor.
 

Cidde Gezilecek Yerler

 

Eski Şehir veya Antik Kent

Şehrin tarihi bölgesinde yer alan, Al-Balad semti, Kızıldeniz’in kıyısında yer alıyor. Cidde’nin adeta sembolü haline gelmiş mercandan yapılmış evlerini burada çokça görebilirsiniz. 7. YY’da kurulmuş olan bu bölge 1980’lere kadar şehrin merkezi olmuştur.2014 yılında da UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmiştir ve koruma altındadır.

Kral Çeşmesi/Kral Fahd Fıskıyesi

Kızıldeniz üzerinde yer alan ve 312 metreye kadar su püskürtmesiyle ünlü Kral Fahd fıskiyesi dünyanın en yüksek fıskiyesidir. Geceleri 500 spot ışıkla aydınlatılan fıskiye görülmeye değer bir manzara oluşturmaktadır.

Durrat Al Arouse

Durrat Al Arouse, içerisinde; yat marinası, tema parkları, kafeler, golf kulüpleri, su parkı ve daha birçok şey bulunan alan, Cidde’ye yaklaşık 40 km uzaklıkta yer alıyor. Burada gezebilecek yerlerin ve etkinlikleri sayısı oldukça fazla. 1996 yılında turizm köyü olarak tasarlanan bölge, Suudi geleneklerinden uzak ve açık görüşlü, modern bir bölge olmakla ünlü.

Ulusal Ticaret Bankası

Arap Dünyası’nın en büyük bankası olan Ulusal Ticaret Bankası, aynı zamanda Suudi Arabistan’ın ilk bankası olma özelliği taşımaktadır. 1983 yılında inşa edilen bina aynı zamanda 235 metre yüksekliğiyle şehrin en uzun yapılarından biridir.

Cidde Kulesi

2019’da açılışının yapılması planlanan kule, kraliyet soyundan gelen zenginler tarafından yaptırılan dünyanın en yüksek kulesi olmaya hazırlanıyor. Diğer bir adı Kraliyet Kulesi olarak da geçen Cidde kulesinin 1001 metre olması planlanıyor. Ayrıca Cidde kulesi şehrin birçok yerinden görülebiliyor.

 

 

Cornish

Aynı zamanda bir liman kenti olan Cidde’de deniz kenarında kilometrelerce uzayan sahil boyunda gezintiye çıkmak hem turistler hem de yerel halk için vazgeçilmez bir etkinlik. Kızıldeniz kıyısında yapılan bir gezintide harika gün batımlarına da şahit olabilir, bu anları fotoğraf makinelerinizle ölümsüzleştirebilirsiniz.

Kuran Kapısı

Açık Kuran şeklinde tasarlanmış bir görüntüye sahip olan yapı, Medine’ye giden yol üzerinde; Mekke’nin giriş noktasıdır. Hz. Muhammed’in de doğduğuna inanılan bölgede bulunan Kuran Kapısı, Mısırlı Mimar Samir Elabd tarafından 1979 yılında tasarlanmıştır.

Pratik Bilgiler

 

  • Ramazan Bayramı – Her yıl değişir
  • Kurban Bayramı – Her yıl değişir
  • Suudi Arabistan Milli Günü – 23 Eylül

Cidde'de Şehir İçi Ulaşım

 

Ulaşım ağının çok geniş olmadığı Cidde’de, sıklıkla taksi ve otobüs kullanılıyor. Açılış ücreti 10 Riyal olan taksilerde kilometre başına da 10 Riyal ücret ekleniyor. Bu sebeple gerek halk gerekse turistlerin en çok kullandığı ulaşım aracı taksi oluyor. Fakat lisanslı olmayan korsan taksilere dikkat etmekte fayda var.
Otobüsler ise yalnızca merkezi noktalar arasında hizmet veriyor.

Cidde Mutfağı

 

Şehrin en popüler yemeği olmakla ün yapmış “Nejdi Kabsa”, fıstıklı veya domatesli olarak hazırlanan bir çeşit tavuklu pilavdır. Aynı şekilde pilavın dana veya deve etiyle olanına ise “Yemeni Mandi” deniyor.
Arap mutfağını n vazgeçilmezi olan “Falafel” de nohutun köfte yapılıp kızartılması şeklinde servis ediliyor.
Türkiye’deki tavuk dürüm onlarda “Magliya” olarak geçiyor ve yerel halkın en çok tükettiği yemeklerin başında geliyor.

Cidde'de Alışveriş

 

Şehrin en popüler alışveriş caddesi olan Tahliya Caddesi’nde, birbirinden ünlü, lüks ve dünyaca ünlü markaların mağazalarını görebilirsiniz.
Kentin antik yüzü olan Al-Balad’ta ise pazarları ve sokak satıcılarını gezebilirsiniz. Bu pazarlardan en bilineni ise Souq al-Alawi’dir. Giysilerden, Cidde’ye özgü objelere, elektronikten çeşit çeşit takıya kadar her şeyin ucuzunu burada bulabilirsiniz.

Cidde'de Gece Hayatı

 

Cidde, şeriatla yönetildiği için gece hayatında alkol yoktur. Zaten şehirde oteller de dahil olmak üzere hiçbir yerde alkol satışı yoktur. Ancak alışveriş merkezleri geç saatlere kadar açıktır.

Cmt
33,23°
Paz
30,75°
Pzt
32,64°
Sal
31,0°
Cidde
22 May Çrş, Bulutlu
30,91°
Prş
30,31°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery